Такий важкий вибір

Зазвичай під словосполученням "вибір професії" розуміють прийняте одного разу рішення. Але це не зовсім так. Вибір професії - це, перш за все, процес, ланцюжок взаємозв'язаних кроків, здійснюваних з урахуванням різних обставин.

Чинники, які впливають на вибір професії, можна розділити на чотири групи:

1. Плани: особисті плани людини щодо її кар'єри і майбутнього. А часто, як показує практика, доводиться враховувати і плани близьких, наприклад, батьків.

2. Схильності: інтереси до певних видів діяльності, побажання.

3. Здібності: як вже відомі, так і приховані, такі, що не встигли виявитись.

4. Актуальний соціальний запит на той або інший вид професії, а також прогноз динаміки попиту на професіоналів у майбутньому.

Вибір професії іноді буває випадковим і непродуманим, і, коли це стає відчутним, людина знову встає перед проблемою вибору – продовжувати "муки", поповнити ряди безробітних, шукати щось нове?

На що ж зазвичай звертають увагу при виборі професії? Ось кілька прикладів.

"Романтична" або "інтелігентна" професія. На жаль, виявляється, що для успішної реалізації себе в професіях такого роду доводиться здійснювати масу рутинних, неромантичних і іноді навіть неінтелігентних дій. Зворотний бік медалі відкрився, так би мовити. Відчуття, що без нахабної самореклами ти нікому не потрібний. Образа і біль від того, що обставини не дозволяють реалізувати себе.

"Модна професія". Величезний ризик того, що через деякий час спостерігатиметься надлишок зовсім не щасливих володарів цієї професії, а отже, безробіття і жорстка конкуренція. Закон маятника: різкий підйом - передвісник спаду. Фізики, інженери шістдесятих, економісти дев'яностих - досить багато похмурих прикладів нелегких доль.

"Професія, що обіцяє "великі гроші". Виявляється, не тільки щось обіцяє, але й ще вимагає чималого: скаженої працездатності, ризику, товстошкірої невразливості і готовності відмовитись від багатьох інших важливих для людини речей. Наприклад, біржові гравці повинні постійно тримати "руку на пульсі" (трубку біля вуха), приймаючи інформацію у своїх брокерів на нью-йоркській, токійській біржі... Адже це в різних часових поясах! Передчасна сивина, захворювання серцево-судинної і нервової системи...

"Трудові династії", або "професія, як у..." Часи і соціальні обставини, як неважко відмітити, частенько міняються – це, так би мовити, перший сюрприз. Другий сюрприз – той факт, що немає стовідсоткових гарантій спадкоємства здібностей і схильностей, і навіть якщо хтось на когось схожий у всьому іншому, саме в своїх професійних схильностях може і відрізнятися.

Вибір професії – це, перш за все, ваш вибір. Обираючи професію, ви обираєте не тільки спосіб, яким ви зароблятимете на життя, але і спосіб життя. Легковажний вибір "хліба" тільки за зовнішніми проявами, без урахування внутрішніх вимог професії, обмежень і різного роду зобов'язань – це експеримент, який може обійтися дуже дорого не тільки вам, але і оточуючим. А відповідальність ляже тільки на ваші плечі.

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад