Чи можуть звільнити "хворобливого" співробітника?
На питання про права, гарантії та компенсації для працівників при звільненні відповідає наш експерт - начальник правового управління служби зайнятості Іван Іванович Шкловець.
Чи можуть звільнити "хворобливого" співробітника?
- Я написала заяву про звільнення за власним бажанням. У останній робочий день з'ясувалося, що моїми документами (трудова книжка, довідка про доходи та ін.) ніхто і не думав займатися і мені доведеться прийти ще не один раз.
І ще. У чоловіка була травма - розрив ахілового сухожилля, тривалий реабілітаційний період. Вже через місяць чоловікові стали дзвонити з роботи з умовляннями, вимогами звільнитися і навіть погрожували звільненням за станом здоров'я. Він звільнився за власним бажанням...
- З першої частини питання. У день звільнення працівникові мають виплатили всі належні йому суми, і має бути видана трудова книжка, а також за письмовою заявою працівника роботодавець зобов'язаний надати інші документи, пов'язані з роботою (довідку про середній заробіток, НДФЛ і ін.).
Що стосується ситуації чоловіка - в Трудовому кодексі немає підстав для звільнення працівника при тривалій непрацездатності!
При важкому захворюванні, травмі і т.п. звільнення можливе тільки після встановлення повної непрацездатності працівника, підтвердженої медичним висновком.
На період відсутності працівника у зв'язку з його тривалою непрацездатністю роботодавець може прийняти на цю посаду іншого працівника за терміновим трудовим договором або укласти з одним із співробітників даної організації угоду про поєднання посад.
- Іване Івановичу! Поясніть: чи мають право звільнити людину за віком, якщо вона жодного разу не брала лікарняний листок?
- Ані самопочуття, ані вік самі по собі не є підставами для звільнення працівника.
Якщо співробітника прийнято за безстроковим трудовим договором, то досягнення пенсійного віку не є підставою для звільнення.
Чого вимагати при скороченні штату?
- Мого чоловіка відправили у місячне відрядження, а коли він повернувся - поставили перед фактом: посада скорочена. Запропонували попрацювати на нижчій (і, звичайно, більш низькооплачуваній) посаді. Він не погодився, підписав папери про звільнення за власним бажанням. Йому сказали, що так простіше - за власним.
- При звільненні у зв'язку із скороченням чисельності або штату працівників співробітнику виплачується вихідна допомога у розмірі середнього місячного заробітку, а також за ним зберігається середній заробіток на період до трьох місяців.
При звільненні за власним бажанням виплата вихідної допомоги не передбачається, так що для працівника це менш вигідно.
Зрозуміло, роботодавець не має права наполягати на звільненні за власним бажанням. Те, що ви називаєте "поставили перед фактом", має бути письмовим повідомленням про звільнення у зв'язку із скороченням штату. При цьому звільнення можливе не раніше, аніж через два місяці з дня вручення такого письмового повідомлення.
З приводу пропозиції нижчої посади. При звільненні через скорочення роботодавець зобов'язаний запропонувати працівнику всі наявні у організації вакансії, які той може заміщати, з врахуванням його професійної підготовки та кваліфікації. При цьому не виключається пропозиція більш низькооплачуваної посади. Але працівник має право відмовитися.
Отже, в подібних ситуаціях я порадив би наполягати на звільненні з формулюванням "у зв'язку із скороченням" і не писати заяву про звільнення за власним бажанням.
Роздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
4145
5728
Робота в Кам’янці-Подільському
376
336
156
109
114
105
39
15
35
14
76
46
45
34
63
34
42
50
23
25
60
60
35
21
77
100
30
16
38
23
67
83
19
10
17
16
17
10
53
30
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Хмельницькому та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 24697 грн.
за даними Статуправління Jobs.km.ua
- 9675 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Новини
.ua
«Ігри Нескорених»: де дивитися змагання серед ветеранів та військових
07.02 Із 8 по 16 лютого в Канаді пройде міжнародний спортивний захід «Invictus G ...
Мешканку Шепетівщини ошукали на 33 тисячі гривень, коли вона намагалась повернути гроші за ліки
07.02 Невідомий представився співробітником служби соціального захисту.
У Хмельницький повернулися «на щиті» двоє Героїв
07.02 Прощалися з Костянтином Дерусом та Костянтином Чарним.
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...