Які вимоги у вакансіях є незаконними?

Багато роботодавців навіть не підозрюють, що їхні вимоги до кандидатів незаконні. Як боротися з дискримінацією при прийманні на роботу?
Дискримінація всюди
Незаконними вважаються будь-які вимоги до кандидата, які не мають прямого відношення до його ділових якостей.
Серед незаконних вимог до шукачів найчастіше в оголошеннях зустрічаються вимоги щодо статі та віку. Наприклад, те, що більшість роботодавців хочуть бачити як секретарів і офіс-менеджерів винятково дівчат, уже нікого не дивує.
Також не дивують і не викликають збурювання вікові обмеження в оголошеннях про вакансії. Як нижня границя роботодавці звичайно вказують 25 років, верхню - 45-50. Через настільки жорсткі та найчастіше невиправдані вікові вимоги безліч шукачів вимушені приховувати свій справжній вік.
Крім дискримінації за статевою ознакою та віком роботодавці також часто висувають вимоги до національності кандидата, ставлять умовою наявність реєстрації в певному місті або навіть проживання в певному районі.
Менш популярні, але теж досить часто зустрічаються вимоги, що стосуються родинного стану, наявності чи відсутності дітей, вимоги до зовнішності або інших фізичних якостей кандидата. В оголошеннях про приймання на роботу дуже розповсюдженим формулюванням є «презентабельна зовнішність». Дійсно, наймаючи секретаря на ресепшн або хостес у ресторан, більшість роботодавців не замислюючись відмовлять кандидаткам із зайвою вагою.
Нерідко роботодавці також не бажають забезпечувати своїх співробітників транспортом і оргтехнікою. Наявність власного автомобіля, доступу в Інтернет, спеціальної робочої техніки в себе вдома часто можна зустріти в оголошеннях про вакансії на більшості порталів щодо працевлаштування.
Ледве рідше можна зустріти в оголошеннях роботодавців вимоги до тому, яку віру сповідає кандидат.
Дискримінацією також є й вимоги про відсутність у шукача шкідливих звичок. Безліч роботодавців - поборників здорового способу життя відкрито висувають подібні вимоги в оголошеннях про вакансії, навіть не підозрюючи, про те, що їхні запити незаконні.
Збирайте докази
Якщо в оголошенні про вакансію ви стикнулися з одною з неправомірних вимог, це привід звернутися до суду. Однак врахуйте, що для того, щоб подати в суд на роботодавця, вам для початку необхідно одержати відмову в прийманні на роботу, причому у відмові повинне бути зазначене, що ви не відповідаєте саме одному з незаконних вимог. Зрозуміло, що жоден роботодавець не напише про це прямо та вигадає будь-який інший законний привід.
Якщо вам все-таки вдалося одержати відмову з щирою причиною вашої невідповідності запитам роботодавця, можете сміло йти з цим документом до суду. Складаючи позовну заяву, потрібно посилатися на порушення закону про приймання на роботу. Ви можете претендувати на компенсацію заподіяного вам морального збитку.
До заяви необхідно прикласти ще декілька документів. Вам стане в нагоді копія оголошення про вакансію, де були зазначені протизаконні вимоги, відмова в працевлаштуванні та ваше резюме з візою «відмовити», якщо таке є. Як доказ, що підтверджує причину відмови в працевлаштуванні, також може підійти запис бесіди з роботодавцем.
Аж до кримінальної справи
Саме важке в подібному судовому процесі - зібрати весь необхідний матеріал. Якщо компромату на роботодавця, що не відбувся, вистачає, імовірність того, що справа буде вирішена на вашу користь, дуже велика. У таких суперечках суд найчастіше займає сторону працівника.
У випадку якщо провина роботодавця буде доведена, він оплатить всі судові витрати та компенсує вам моральний збиток.
У деяких окремих випадках роботодавцеві може загрожувати кримінальна відповідальність. Так, наприклад, роботодавця, який відмовив у працевлаштуванні вагітній жінці або жінці, яка має дитину у віці до трьох років, очікують серйозні проблеми із законом.

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад