П'ять способів умовити «зоряного» співробітника залишитися і дві причини відпустити
Конкуренти переманили вашого цінного співробітника? Доведеться стати детективом і спокусником одночасно, щоб умовити залишитися фахівця з оффером в одній руці і коробкою з особистими речами – в іншій.
Для початку потрібно з'ясувати, чому людина вирішила піти. Але це не так просто. Часто співробітники дають соціально схвалювані відповіді: ближче до дому, цікавіше завдання або старий колега просить виручити. Постарайтеся розговорити співробітника та дізнатися, що ж його все-таки не влаштовує.
Причина № 1. Гроші
Десь запропонували більше, тому людина залишає компанію. Підвищувати зарплату чи ні – питання складне. Якщо вона заробляє середню зарплату по країні, та ще й з регулярною індексацією, то про яке підвищення може йти мова? Однак інша сторона пропонує більше – чому?
Відповідь не така очевидна, як здається. Можливо, майбутній роботодавець переоцінив співробітника й намагається його переманити підвищеними ставками. А може, це всього лише захоплююча морквина перед віслюком, і дохід на майбутньому місці буде порівнянний з поточним. Наприклад, дохід може залежати від виконання і перевиконання KPI. У такій ситуації досить запропонувати людині уточнити умови роботи й з'ясувати, чи точно вона зможе отримувати стільки, скільки пообіцяли.
Ще буде не зайвим порівняти соцпакети. Нерідко співробітники впевнені, що
фітнес-клуб, мобільний зв'язок і корпоративне харчування апріорі включені в оффер. Однак при виході на роботу на них чекає розчарування, і вже голий оклад без «булочок» не виглядає настільки привабливим, адже тепер за все це треба платити з власної кишені.
Причина № 2. Статус
Буває, що людина переросла посаду, і керівник сам це знає. Тоді фахівця треба заслужено підвищити. Але що робити, якщо підвищення поки не передбачається? Найкраще пояснити ситуацію і запропонувати почекати. Лояльний співробітник залишиться в компанії, щоб рости в ній далі. Окресліть терміни, в які плануються кадрові перестановки, щоб не сформувати нездійсненні очікування. Навіть з великих корпорацій рівня Google йдуть співробітники, коли не розуміють, скільки чекати підвищення і що робити, щоб його точно отримати.
Може бути й таке, що людині потрібно підвищення тільки на папері. Вона некомфортно почувається в поточному статусі, але все інше її влаштовує. Перейменуйте посаду спеціаліста без змін умов праці: розробника зробіть провідним розробником, керівника відділу продажів – директором з продажу.
Причина № 3. Утома
Набагато складніша ситуація, при якій фахівець «перегорів» – не хоче працювати, поточні завдання не радують, а проект бісить. Тут допоможе кардинальна ротація – перевести на інший проект, в підрозділ або філіал, де його компетенції також будуть затребувані. Ще можна змістити фокус в іншу сторону, якщо дозволяють навички фахівця. Наприклад, перевести з тестування в розробку. Перед співробітником відкриються абсолютно нові завдання, які змінять його внутрішній настрій.
Так, в Японії регулярна ротація – обов'язкова практика. Кожні 3-5 років керівників переводять на інші посади, а співробітників навчають суміжним спеціальностям. Люди не встигають звикнути й втомитися, а компанія отримує взаємозамінних фахівців, які добре орієнтуються в роботі не тільки своєї ділянки, а й усього підрозділу. Однак в будь-якому випадку буде не зайвим надати незапланований відпочинок, тому що основна причина перегорання – перепрацювання. Нехай людина відпочине тиждень або два та збереться з думками. В цей період бажано не турбувати її з виробничими питаннями. З вигоранням найкраще працюють превентивні заходи, тому стежте за поведінкою співробітників. Якщо хтось втратив ентузіазм, став неохайно виглядати й спілкуватися з сарказмом чи агресією, то це явно ознака того, що людина на межі.
Причина № 4. Побут
Невдоволення побутом – найпростіша проблема, яка вирішується буквально одним днем. Головне – дізнатися про неї. Наприклад, людина говорить, що її щодня все дратує на робочому місці, і вона вирішує піти. Але по факту виявляється, що у неї поламане крісло або застарілий комп'ютер, які приносять дискомфорт. Або компанія працює в опенспейсі, а людині необхідна тиша. Такі причини звучать смішно, але часто керівнику доводиться думати й про подібні речі.
Така ж ситуація може бути і з графіком, особливо в компаніях з традиційним режимом роботи. Можливо, людина втомлюється від дороги й хоче раз в тиждень працювати вдома. Або дитина пішла в школу, і її треба забирати не о сьомій вечора, а о шостій, і теперішній графік роботи співробітнику перестав підходити. А може, він переїхав, і йому зручніше приїжджати в офіс не раніше 11. У будь-якому випадку раціональніше всього піти назустріч. Адже часто не так важливо, в котрій годині прийшов фахівець або де він фізично працює, якщо проекти здаються в термін. Люди будуть знати, що вони не байдужі компанії і їм завжди прийдуть на допомогу.
Причина № 5. Атмосфера
Ще одна причина – конфлікт у колективі. Можливо, в команді є агресор або інтриган. Завдання грамотного HR-а – виявити проблему й за допомогою перестановок, бесід та тімбілдінга усунути першопричини. Адже якщо через токсичного співробітника піде цінний фахівець, то це стане сигналом для решти, що керівництво не в змозі впоратися з розбратом в команді. Тоді текучка кадрів не за горами.
Але що робити, якщо сам співробітник провокує оточуючих і скандалить на роботі? Раптом саме він – та людина, яка нехтує команду? Тоді звільнення може стати й благом для компанії. Але якщо керівник не готовий з ним розлучатися, доведеться придумати спосіб, як захистити колектив від негативного впливу. Окремий кабінет або дистанційна робота стають універсальним виходом з подібних ситуацій.
І, до речі, а чи був оффер?
Додатково проаналізуйте компанію, в яку зібрався співробітник. Зберіть якомога більше інформації про неї, щоб зрозуміти, чи дійсно вашого співробітника переманили, або він сам ініціював співбесіду, а також чи веде конкурент переговори з іншими членами команди. Незайвим буде порівняти умови і, можливо, щось відкоригувати у власній компанії, щоб виключити звільнення інших співробітників у майбутньому.
Трапляється, що оффера немає і керівника просто шантажують, щоб отримати кращі умови або привілеї. Мабуть, це єдиний випадок, коли варто попрощатися зі співробітником, незважаючи на його заслуги та компетенції. Якщо піти у маніпулятора на поводу, це стане нездоровим прикладом для команди й може перерости в регулярну негативну практику.
https://hrliga.com/
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
4145
5728
Робота в Кам’янці-Подільському
376
336
156
109
114
105
39
15
35
14
76
46
45
34
63
34
42
50
23
25
60
60
35
21
77
100
30
16
38
23
67
83
19
10
17
16
17
10
53
30
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Хмельницькому та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 21776 грн.
за даними Статуправління Jobs.km.ua
- 9675 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Новини .ua
Є загиблий та поранені - Тюрін про вибух на території ТЦК та СП в Кам'янці-Подільському
05.02 Серед поранених є медики.
Вибух біля ТЦК в Кам'янці-Подільському
05.02 На місці працюють правоохоронці.
На Кам'янеччині аферисти ошукали жінку, запропонувавши роботу онлайн
05.02 Вона мала бронювати номери в хостелах та отримувати відсотки.
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...