Що робити, якщо колега краде ідеї та привласнює результати

Згідно з даними дослідження компанії OfficeTeam, більше чверті співробітників доводилося стикатися з «офісними бандитами», тобто колегами, які крадуть чужі ідеї та результати. При цьому половина респондентів зізналися, що не вживали якихось відповідних дій. А це означає, що «офісні бандити» залишилися безкарними. Тому як правильно вчинити, якщо ви виявилися в ролі жертви?

Тирани та жертви

«Я працювала в невеликому рекламному агентстві, - розповідає Ольга Б., - і все було добре доки в мене не з'явилася нова колега. Ми разом працювали над одним проектом, і яке був мій подив, коли я довідалася, що вона за моєю спиною та за власною ініціативою спілкувалася з керівництвом. Вона не посоромилася видати мої ідеї за свої, зменшивши мій внесок у роботу в цілому. Коли на наступному проекті ситуація повторилася, я спробувала з нею поговорити. Але вона зробила вигляд, що не розуміє, про що це я, що вона у всьому права, а я просто заздрю її успіхам. Ходити до начальства я не стала, а написала заяву про звільнення».

«Сьогоднішні офіси більше конкуренти, ніж колись, і, на жаль, існують люди, які ні перед чим не зупиняться, щоб виглядати гідно або одержати підвищення», - говорить Роберт Хоскінг, управляючий директор OfficeTeam. На жаль, ситуації, коли жертви «офісних бандитів» здаються без бою, аж ніяк не рідкісні. Експерти вважають подібну лінію поведінки помилковою. Вони рекомендують захищатися та не пробачати кривдників.

Три типи «офісних бандитів»

Не всі «офісні бандити» однакові. У кожного своя стратегія «крадіжок», а тому й тим, хто опинився в ролі жертви, варто, насамперед, класифікувати лиходія за одним з трьох основних типів.

Випадковий «бандит». Такі співробітники часто не підозрюють, що вкрали чиюсь ідею, вони цього зовсім не планували. В офісах, де мозкові штурми та колективні обговорення - звичайна практика, автора оригінальної ідеї не завжди можна визначити стовідсотково точно. І якщо ви працюєте над проектом у команді, зробити свій індивідуальний внесок поміченим теж нелегко. У подібних обставинах не варто робити поспішних висновків, уважає Лорен Дюперваль з Duperval Consulting. Замість цього вона рекомендує спочатку поговорити з тим, хто вчинив крадіжку. Переходити до активних дій можна тільки в тому випадку, якщо ви абсолютно впевнені в тому, що колега вкрав ідею навмисно.

«Бандит», який маскується помічником. Такі співробітники виглядають безневинними, пропонуючи допомогу або просячи про неї. Але в дійсності вони тільки шукають спосіб відібрати плоди ваших зусиль і втекти з видобутком. У той час як ваша спільна робота залишається за лаштунками, він буде блищати на сцені, демонструючи ваші досягнення в якості своїх і просуваючись кар'єрними сходами. У цій ситуації Блейн Лумер, автор з більш ніж 20-літнім досвідом у корпоративному управлінні та продажах, радить написати e-mail босові з проханням дати оцінку вашій роботі. Таким чином, ви дасте зрозуміти начальникові, що ви теж працювали над проектом, і при цьому не будете виглядати ябедою, якщо з'ясується, що ваш колега ввів його в оману. Донна Флегг, автор книги про те, як вести неприємні робітники розмови, рекомендує попередити такого «помічника», що в майбутньому йому цей номер не буде вибачатися. «Коли таємне стало явним, людина не зможе продовжувати в тому ж дусі», - вважає вона.

«Запеклий рецидивіст». Це найбільш екстремальний тип «офісних бандитів», який готовий абсолютно на все. Він може зламати ваш комп'ютер під час вашої відсутності, ритися у вашому столі або нахабним чином привласнити собі всі ваші заслуги. Якщо у вас є свідчення його злочинних дій (наприклад, злому комп'ютера), негайно сповістіть про це свого начальника та представника HR-служби. Якщо у вас немає доказів, обмежте спілкування з цією людиною, не діліться з нею інформацією й уважно стежте за її діями.

Джерело: http://www.rb.ru/

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад