Тайм-менеджмент працює не для всіх і не завжди

Регулярно з'являються десятки книг, автори яких діляться секретами успішного тайм-менеджменту, а читачі активно застосовують всі рекомендації і діляться своїми відгуками, як та чи інша система допомогла їм втілити їх цілі. Але якщо нічого не вийшло? У таких випадках, як правило, звинувачують саму людину значить, погано старалася, здалася, тільки-но почавши, не було мотивації і т. д. Але насправді все не так просто, і у кожного з нас різні «ключі» до продуктивності .

Раціонали: охоронці порядку

Спочатку дійсно можна подумати, що вся справа в самій людині. З одного боку, це так, і в багатьох випадках саме відмовки заважають нам реалізувати задумане. Але з іншого всі ми дуже різні, а багато систем тайм-менеджменту в основному орієнтовані на так званих раціоналів (від лат. ratio розум) людей-класифікацій, людей-систем, людей-планів. Раціонали дуже організовані, системні, зосереджені та послідовні. Вони не просто вміють складати план і чітко його дотримуватися, вони щиро це люблять. Таким людям приємно відчувати себе в певних рамках, які вони ж собі і створили, їм подобається відчувати свою здатність тримати все під контролем.

Перевірені, працюючі схеми, надійні плани, злагоджені системи все це дарує істинному раціоналу почуття впевненості, відчуття того, що він все робить правильно. Йому не хочеться нічого вигадувати існує безліч способів, які працюють, створених кимось або ним самим, які успішно практикуються. У всього своє місце, як і на все свій час. Згідно з переконаннями раціонала, немає нічого раціонального в тому, щоб діяти без плану інакше провал. І у випадку з такими людьми це правда: вони не здатні «приборкувати» хаос, який вибиває їх з колії.

Ірраціонали: порушники спокою

Повна протилежність раціоналам ірраціонали. Це справжні противники будь-яких систем. Вони не визнають жодних планів, і їм стає некомфортно, коли хто-небудь намагається нав'язати їм чіткий розпорядок.

Необхідність втиснути себе в рамки знижує їх здатність проявити себе з кращого боку. Графіки, дедлайни це штучні умовності, а час, витрачений на побудову чергових довгострокових планів, для них набагато краще було б витратити на виконання задуманого.

Ірраціонали спонтанні, цікаві, непередбачувані, ніколи наперед напевно не знають, що робитимуть. Завдяки цьому вони легко орієнтується і переключаються в новій обстановці. Саме тому ірраціонали набагато менше схильні до стресу через зірвані плани, оскільки краще можуть зорієнтуватися в «невідомості».

Психологи називають раціоналів тими, хто вирішує, а ірраціоналів – тими, хто сприймає. Перші намагаються впливати на обставини своїми рішеннями, а другі діяти, виходячи із ситуації.

Гра без правил

Необов'язково прислухатися до порад інших людей, якщо вони успішно застосовують підходи, які вам ледве даються. Можна впевнено йти сходами збудованих заздалегідь планів, чітко дотримуючись їх і не сходячи з обраної стежки. А можна імпровізувати, «перелітаючи» через ці щаблі.

На відміну від раціонала, ірраціонали частіше відчувають так званий стан потоку повного фокусування та заглибленості в предмет своєї діяльності, для якого характерна висока продуктивність і внутрішня впевненість. Воно дозволяє їм здійснювати неможливі, на перший погляд, речі: успішно втілювати кілька різних ідей, не зосереджуючись на одній і не вибудовуючи пріоритетів, і робити це всупереч «реальним» термінам.

Нерідко деякі з ідей у процесі роботи відпадають самі собою: до них пропадає інтерес, на їх місце стають нові. Але це не говорить про відсутність у людини-ірраціонала цілеспрямованості, мотивації тощо. Просто мета вичерпала себе, її досягнення зупинилося саме на тому рівні, який і був необхідний. Отримано досвід, і цього цілком достатньо. В кругозорі ірраціонала ще стільки інших ідей, за які потрібно взятися.

Про це пише американська письменниця Барбара Шер в своїх знаменитих книгах «Про що мріяти» і «Відмовляюся вибирати!». Вона також виділяє два типи людей: «сканери» і «дайвери». Перші це ті ж ірраціонали, які не затримуються на одній точці їм цікаво все і відразу. Другі раціонали, прагнуть заглибитися в суть речей, дійти до самої основи. «Нас вчать, що життєвий вибір можна зробити тільки раз. Але для сканерів це звучить приблизно так: «Можете взяти книжку-розмальовку чи кольорові олівці, але ні те, ні інше разом». Сканери знають, що життя не скупиться. Насправді, життя занадто щедре, і від вибору паморочиться у голові. Не думайте, як вписатися в цей світ, думайте, як влаштувати життя, щоб вписати в нього ваші численні обдарування», каже письменниця.

Уже існування подібного поділу говорить про те, що не потрібно підлаштовувати свою природну психологічну сутність під чиїсь правила: вони можуть успішно працювати у інших, при цьому залишаючись лише набором рекомендацій для вас.

Якщо ви ірраціонал

Для ірраціонала так, як і для раціонала, існують певні правила, які допоможуть їм бути більш продуктивними і результативними в їхньому власному хаосі.

1. Записуйте всі підходящі ідеї. До речі, необов'язково саме записувати: можна замальовувати залежить від ідеї і того, чого вона стосується. Робіть начерки на потрапивших під руку аркушах паперу, вносьте в документ на комп'ютері, залиште замітку на телефоні. Фіксуйте в будь-якій формі, щоб потім, можливо, побачити під іншим кутом і втілити.

2. Розділіть однотипні завдання на блоки. Як ми вже говорили, одна з головних особливостей ірраціонала здатність перебувати «в потоці» під час роботи. При відсутності необхідності «переналаштовуватися» з завдання на завдання результати роботи будуть набагато кращими.

3. Робіть паузи, змінюйте заняття. Коли ірраціонал повністю вичерпує себе в чомусь одному, у нього залишаються сили для іншої, абсолютно відмінної сфери. Кажуть, що відпочинок це зміна діяльності, тому перемикання від одного заняття до іншого допомагає зберігати продуктивність і досягати результатів при виконанні кожного.

4. Делегуйте. Постарайтеся присвячувати свій час тому, що допомагає залишатися продуктивним, приділяючи увагу дійсно важливим справам, і тому, що дійсно добре виходить.

5. Визначте, в який період часу ви найбільш продуктивні... і намагайтеся викластися по-максимуму. Не потрібно орієнтуватися на певну часову межу. Як відомо, час, відведений на виконання завдання, має властивість заповнюватися повністю. Неважливо, як швидко ви впораєтеся з наміченим другорядні справи, які відволікають, теж знайдуть для себе місце. Важливіше те, що ви повністю зосередитеся на завданні і з ним впораєтеся. Ідеальним рішенням для ірраціонала була б робота з вільним графіком. Але навіть офісний режим можна використовувати з ефективністю.

6. Обмежуйтеся короткостроковими планами. Невелика дисципліна дасть проміжні результати, які будуть мотивувати йти далі.

7. Не підлаштовуйтеся і не намагайтеся змінюватися. Це найважливіше. Вже лише просто тому, що залишаючись собою, ви досягнете набагато більшого, ніж дотримуючись загальноприйнятих порад і норм. Головне робіть і дійте, рухаючись в своєму ритмі.

http://hrliga.com/

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад