Поради молодому підприємцю. Купуй тільки те, що знаєш...

Це просте коротке правило з декількох слів могло б запобігти четвертій частині втрат у світі ФІНАНСІВ.
Імовірно, кожен бізнесмен, що читає ці рядки, колись у минулому поніс більші збитки через те, що не слідував Першій Вимозі Вкладника: купуй тільки те, що знаєш. Дивно, але майже кожен бізнесмен, починаючи вкладати гроші, купує всякий мотлох. Незважаючи ні на що, він завзято здобуває частку в тій справі, у якому нічого не розуміє. Новачок у Фінансовій справі хоче більших прибутків, Він хоче самої досконалості. Але, оскільки досконалості ніколи не можна одержати в себе будинку, він вкладає свої гроші в те, що перебуває від нього за 10 000 миль.
Словом, кожен вкладник - початківець у більшому або меншому ступені ганяється за ілюзіями. Навіть самий практичний торговець або менеджер вкладає свої перші 100 фунтів у марні папери, випущені або мрійниками, або шахраями під який-небудь клаптик занедбаних джунглів в Африці або махінації в Південній Америці або на Балканах. Майже в кожного п'ятдесятилітнього бізнесмена зберігається в сейфі пакет так званих "цінних паперів". Вони перев'язані обривком мотузки, і єдина коштовна річ у цьому пакеті - це мотузка. Він купив те, що не знав. Він купував за допомогою Неуцтва, а не Знання. І він сповна заплатив за свою дурість.
Оскільки я збираюся говорити чисту правду в цій книзі Дванадцяти Правил то повинен визнати, що у світі Фінансів менше частковості, чим у світі Торгівлі й Комерції. На вершині світу Фінансів перебувають наиспроможніші й, найвищою мірою, надійні люди суспільства. І так у всіх країнах. Але на дні світу Фінансів - полчища зовсім безсовісних пройдисвітів. Більшість із них не порушують законів. Багато хто з них ходять у церкву й т.п. Але вони представляють набагато більшу небезпеку для суспільства, чим всі зломщики й карманники разом узяті. Якщо торговець намагається усучити вам замість постільної білизни бавовняні комірці, його можна відвести в суд, і він буде оштрафований. А фінансист може протягом року продавати чужі борги під видом активів, і закон тільки зніме перед ним капелюх.
В сфері Фінансів ніколи не можна вірити тому, що чуєш. Потрібно дотримуватися філософії Декарта. Треба все брати під сумнів. У сфері Фінансів щохвилини відбуваються десять обманів. Більшість із них ненавмисні: вони являють собою те, що можна назвати фінансовими неточностями. Але при цьому люди втрачають гроші, і чималі. У сфері Фінансів немає незацікавлених людей. Кожний переслідує свої корисливі цілі. Кожний намагається підняти або понизити ціни. У таких умовах навіть Ангел, що веде рахунок чеснотам і гріхам людства, не може розраховувати, що почує від людей правду. У дев'ятьох випадках з десяти ради поради купувати виходять від самих продавців, а поради продавати — від покупців. Що стосується повідомлень про організації акціонерних товариств, то їм не можна довіряти безоглядно. У Сіті є спритні словоблуди, здатні так розписати акції виготовлювачів допотопних колимаг, начебто це акції фірми "Роллс-Ройса". Якщо вести мову про балансові звіти, то поки вони заслуговують певної довіри. Але фактом є те, що щороку, в тисячах з них, витратам надається вид доходів і навпаки. Жоден бухгалтер не буде це спростовувати.
Купуй тільки те, що знаєш. Якщо ти торговець, вклади свої гроші в найкращу компанію, що продає тобі товари. Якщо ти залізничник, вклади свої гроші в акції й інші цінні папери тієї залізниці, справи якої ведуться найбільш розумно. Якщо ти будівельник, купуй землю. Якщо ти мандрівник, купуй частку в судноплавстві. Якщо ти інтелігент і нічого не розумієш у торгівлі й комерції, купуй державні цінні папери.
Завжди, коли можеш, купуй частку в тім бізнесі, що поруч. Вкладай гроші у своєму власному місті. Купуй те, що можна бачити на власні очі. Далекі поля завжди здаються зеленішими. Але ти в два рази "зеленіший", недосвідченіший, якщо вкладаєш у них значну суму своїх власних грошей. Спочатку купи будинок, у якому живеш. Потім купи сусідній будинок. Досвід, який ти здобуваєш, ставши домовласником, незабаром вилікує тебе від манії ганятися за міражами.
Якщо поруч немає власності, у яку можна вкласти свої гроші, купуй цінні папери добре відомих фірм, які ведуть справу 30 і більше років. Будь-яка залізниця або фірма, що виплачує дивіденди протягом 30 років, є кращим, що може бути в цьому царстві ризику.
Але, якщо можливо, завжди вкладай у бізнес, що знаєш. Справа, яку ти знаєш,— це саме те, на чому тебе найменше можна надути. Суть у тім, що не можна бути некомпетентним, коли вкладаєш гроші. І не можна бути довірливим. Неуцтво завжди небезпечно, але найбільше — у сфері Фінансів. Якщо ти займаєшся бізнесом, що знаєш, ти сам займаєшся своїми грішми.
І так, у Фінансовій діяльності, яку можна визначити як Мистецтво Збереження Своїх Грошей і Заробляння За допомогою Їх Нових Грошей, перше правило полягає в тому, щоб займатися не тим, про що тобі розповідають, а тим, що ти знаєш сам.
Чи не загальновизнано, що, як тільки в людини з'являються гроші, далеко не всі люди бувають із нею щирі? Як тільки стає відомо, що в людини завелися гроші, люди всіх категорій, і порядочні, і пройдисвіти, починають щосили намагатися позбавити його грошей.
Гроші кожної людини перебувають у небезпеці! І майже завжди важче зберегти гроші, ніж їх зробити. Тому перше правило говорить: Будь Обачний. Купуй тільки те, що знаєш.

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад