Надомна праця - шлях для подолання перешкод

Люди з обмеженими фізичними можливостями потребують справедливого соціального захисту і створення таких умов життя, щоб успішно інтегруватися у суспільстві. Проблема працевлаштування осіб з інвалідністю – це одна з головних проблем сьогодення. Держава гарантує цим людям рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства.
Стаття 18 Закону України №875-ХІІ від 21.03.1991 «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (зі змінами та доповненнями) зобов’язує роботодавців створювати для працевлаштування інвалідів робочі місця, зокрема, спеціальні, забезпечувати такі умови праці, які відповідали б вимогам їх індивідуальних програм реабілітації, та надавати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством. Обов’язок роботодавців надавати інвалідам роботу передбачено також статтею 172 КЗпП України.
Службою зайнятості приділяється особлива увага та впроваджуються різноманітні підходи до вирішення проблем зайнятості інвалідів. Відповідно до законів України «Про зайнятість населення» та «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» Державна служба зайнятості сприяє трудовій реабілітації та працевлаштуванню громадян з особливими потребами з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) на вільні та новостворені або пристосовані для них робочі місця, заявлені підприємствами. З цією метою постійно ведеться облік осіб з інвалідністю, які звернулися за сприянням у працевлаштуванні, та облік робочих місць, на які, за інформацією підприємства, можуть бути працевлаштовані громадяни цієї категорії.
Тож, громадяни зазначеної категорії в пошуках роботи мають можливість безпосередньо звернутися на підприємства, в установи, організації або в будь-який центр зайнятості. Важливим завданням Державної служби зайнятості є надати допомогу людям з інвалідністю у подоланні перешкод до успішного працевлаштування, в отриманні бажаної, достойної та посильної роботи, що допоможе їм відчути себе повноправними членами суспільства. Для виконання цього завдання спеціалістам служби зайнятості необхідно зосередити більше зусиль і часу, терпіння та творчого підходу.
Як приклад ефективної діяльності у цьому напрямі можна назвати досвід роботи Арбузинського районного центру зайнятості (РЦЗ).
Керуючись нормативною базою та індивідуальним підходом до кожного клієнта, який звернувся до Арбузинського центру зайнятості, всі без винятку спеціалісти працюють на кінцевий результат – задоволення потреб клієнта та його працевлаштування.
Центр зайнятості реєструє людей з інвалідністю і допомагає їм у пошуку роботи, готує їх до працевлаштування, надає інформацію про вакансії, нараховує і виплачує допомогу з безробіття тим, хто має на неї право, у разі потреби – організовує навчання, запрошує на семінари з різної тематики, проводить індивідуальну консультаційно - роз’яснювальну роботу тощо.
Активні заходи спрямовані на те, щоб клієнт відчув, що тут його розуміють і обов’язково допоможуть у підборі роботи. Так, протягом 2012 та І півріччя 2013 року до Арбузинського РЦЗ в пошуках роботи звернулись 16 осіб з обмеженими можливостями, 9 з них були працевлаштовані (тобто 56,3%) і двоє безробітних отримали роботу на дому.
Завдяки роз’яснювальній роботі, яку систематично проводив центр зайнятості з роботодавцями щодо створення робочих місць для інвалідів на дому, були створені 3 робочих місця. Підприємство «АДМІРАЛ-АГРО» організував 2 робочих місця для слюсарів з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування, а ФГ «С.В. АГРО-ЮГ» - місце диспетчера.
Про можливість надомної праці особи з інвалідністю дізналися в центрі зайнятості під час зустрічі з керівниками підприємств. І як результат – двоє безробітних з трьох були працевлаштовані.
Згідно зі статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» інваліди, які не мають змоги працювати на підприємствах, можуть виконувати трудові обов’язки, працюючи вдома. Цей же Закон не встановлює обов’язку роботодавців проводити спеціальну атестацію робочого місця інваліда, який працює вдома. Для надомників обирається той вид роботи, що дає змогу враховувати їхні професійні навички та стан здоров’я. При цьому вирішальне значення мають рекомендації медико-соціальної експертної комісії. З інвалідом-надомником укладається трудовий договір. Згідно з Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України, штатні працівники, які уклали трудовий договір з підприємством про виконання роботи вдома особистою працею (надомники), зараховуються в облікову кількість штатних працівників.
Хочеться сподіватися, що ця практика набере розповсюдження і в інших центрах зайнятості, і роботодавці, надаючи особам з інвалідністю роботу на дому, не тільки зможуть забезпечити себе ефективними працівниками, а й допомагатимуть цим людям бути повноправними членами суспільства.

dcz.gov.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад