Чому не можна робити ставку на диплом вишу?

Багато абітурієнтів зараз вступають до вишу, тому що до нього легше потрапити або тому, що саме в цей навчальний заклад у них виходить пройти за конкурсом. І вважають, що був би диплом про вищу освіту, а вже роботодавець, готовий відчинити обійми перед молодим спеціалістом, обов'язково знайдеться. Ці думки в абітурієнтах плекають і батьки. Але чи так просто буде працевлаштуватися фахівцям, які здобули освіту за спеціальністю, незатребуваною на ринку?
Батьки розповідають дітям про свій життєвий досвід. І дійсно, за часів Радянського Союзу державна система розподілу забезпечувала робочим місцем будь-якого випускника. Можливо, це робоче місце було за тисячі кілометрів від рідного дому, але там молодого фахівця очікував колектив досвідчених співробітників, які допомагали освоїтися в професії. Крім того, держава зобов'язувала всіх роботодавців вирішувати житлове питання. Тому стартові умови були цілком прийнятні.
У 90-ті роки освіта вийшла з моди. Багато представників інтелігенції стали човниками, тому в різних галузях народного господарства були потрібні люди з вищою освітою. Цілком природно, що людина, яка мала відповідний диплом, могла працевлаштуватися без особливих труднощів. Крім того, в цей же час на ринку праці з'явилися нові професії, яким не вчив жоден університет. І тоді роботодавці згадали приказку про те, що виш дає не знання, а вміння їх здобувати, тому приймали на роботу не за фахом з великим завзяттям.
Зараз у країні діє величезна кількість університетів, інститутів і академій, диплом про вищу освіту може отримати людина, яка 20 років тому не мала б ані найменшого шансу вступити в найбільш зубожілий навчальний заклад. Тут готують будь-яких фахівців, тому й HR-менеджер не прагне прийняти на роботу просто людину з «корочкою», а шукає професіонала, у якого є диплом з потрібної спеціальності. Багато роботодавців вимагають додаткових навичок - наприклад, знання іноземних мов, наявності післядипломної освіти або диплому з другої професії.
Якщо ви хочете стати затребуваним фахівцем - вступайте на спеціальності, професіоналів з яких не вистачає на ринку праці. Престижні дипломи юристів, фінансистів та економістів нерідко виявляються просто папірцями - ринок перенасичений цими фахівцями. Однак виші продовжують справно готувати нові й нові випуски, тому що собівартість навчання за цими напрямками мінімальна, сума контракту для студентів - максимальна, що не може не цікавити адміністрацію.
Разом з тим, ще під час навчання студенти технічних вишів можуть без проблем укласти договори з роботодавцем, в результаті підприємство сплатить молодим людям навчання і надасть перше робоче місце. Тому абітурієнти вступають на технічні та технологічні професії, а престижний диплом юриста або економіста воліють отримувати пізніше, на заочному або вечірньому відділенні.

diplomy.com

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад