Професія - аудитор...
Загальні дані
Слово «аудитор» походить від латинського audit - «той, що слухає», хоча, мабуть, точніше специфіку діяльності відображає інше слово - «той, що перевіряє».
Аудит (аудиторська перевірка) - незалежна перевірка з метою висловлювання думки про достовірність.
Аудиторська діяльність є різновидом підприємницької діяльності. Вона полягає у здійсненні незалежних позавідомчих перевірок бухгалтерської і фінансової звітності економічних суб'єктів. Основною метою аудиторської діяльності є встановлення достовірності фінансової та бухгалтерської звітності, а також перевірка відповідності різних фінансових і господарських операцій чинному законодавству. Треба відзначити, що і аудитори, і аудиторські фірми не мають права займатися іншими видами підприємництва.
Внутрішній аудит - незалежна і об'єктивна діяльність за поданням гарантій і консультацій, спрямована на досягнення конкретних результатів і покращення роботи організації. У багатьох крупних компаніях, холдингах є спеціалісти внутрішнього аудиту. Людей з подібним колом обов'язків як раніше, так і зараз називають бухгалтерами-ревізорами. Внутрішній аудит допомагає компанії досягати поставлених цілей шляхом впровадження систематизованого, дисциплінованого підходу до оцінки і підвищення ефективності процесів керівництва, контролю і управління ризиками.
Аудиторську діяльність можуть здійснювати як фізичні, так і юридичні особи (аудиторські фірми). І перші, і другі можуть займатися аудиторською діяльністю лише після отримання ліцензії на її здійснення. Для отримання атестата необхідний стаж роботи у сфері аудиту, наявність юридичної або економічної освіти і складання іспитів. Є чотири види подібних атестатів. Найчастіше потрібні фахівці з атестатом із загального аудиту. Рідше потрібні фахівці з банківського аудиту, біржового аудиту, позабюджетних фондів та інвестиційних інститутів, аудиту страхових організацій.
Історія аудиту:
Аудит був відомий у Європі вже у Середньовіччі, проте як наука і вид економічної діяльності почав активно розвиватися з XIX століття, коли основними замовниками аудиту стали, окрім кредиторів, власники компанії. В міру зростання державного втручання в економіку і ускладненням системи оподаткування компанії почали відчувати необхідність у незалежних фахівцях, які могли перевірити бухгалтерську і податкову звітність фірми, з метою виявлення помилок і запобігання санкціям з боку державних органів.
У XX столітті у зв'язку з активним розвитком фондового ринку з'явилася нова категорія осіб, зацікавлених в аудиті, - інвестори. З середини ХХ століття аудитори почали розширювати сферу своїх інтересів та здійснювати діяльність не лише із підтвердження бухгалтерської звітності, але і почали самі вести бухгалтерський облік для сторонніх організацій, виступаючи в ролі колегіального корпоративного бухгалтера і юриста, а також інвестиційного консультанта і довіреного керівника для своїх клієнтів. Крім того, науково-технічна революція змусила аудиторські компанії освоїти функції із впровадження сучасних технологій з управління підприємством, автоматизації обліку, впровадження систем контролю якості та інших суміжних робіт.
Вимоги до освіти:
95% аудиторів мають фінансову або економічну освіту. Для роботи в західно-європейській компанії знання англійської мови є обов'язковою умовою.
Суміжні спеціальності:
На позицію внутрішнього аудитора можна перейти:
1) Із зовнішнього аудиту -
Компанії "Big4" - найпоширеніший варіант (правда, в поточній економічній ситуації попит на фахівців такого роду значно зменшився). "Big4" - це відмінна "школа", але, на жаль, дуже маленький відсоток аудиторів, що виходять звідти, дійсно хороші спеціалісти. Їхній досвід дуже різносторонній, але поверхневий. При переході на позицію внутрішнього аудитора в компанію доведеться все вивчати з нуля, оскільки робота в індустрії дуже відрізняється від роботи в консалтингу. Тому багато працедавців шукають аудиторів з досвідом роботі і в "Big4" і в індустрії.
З інших аудиторських і консалтингових компаній (звичайно, чим вищий рейтинг компанії , тим більше ціняться спеціалісти).
2) З бухгалтерських позицій (оскільки бухгалтерський облік і аудит нерозривно пов'язані між собою).
3) З інших фінансових позицій (фінансовий аналітик, фінансовий контролер тощо).
4) З позицій, не пов'язаних з фінансами і бухгалтерією (проте відсоток таких переходів дуже маленький і в більшості випадків можливий, якщо людина переходить в рамках однієї компанії).
Функціональні обов’язки:
Основна мета аудиту - висловлювання думки про достовірність фінансової (бухгалтерською) звітності фірми і відповідності порядку бухгалтерського обліку законодавству.
Аудитор:
• надає бухгалтерські послуги, пов'язані з різними аспектами бізнесу;
• проводить аналіз фінансової діяльності установи, організації, підприємства незалежно від форми власності;
• здійснює ревізію бухгалтерських документів і звітності, оцінює її достовірність, а також внутрішній і зовнішній контроль законності здійснюваних фінансових операцій, відповідності їх законодавчим і нормативно-правовим актам, дотримання встановленого порядку оподаткування;
• надає необхідні рекомендації з метою запобігання прорахунків і помилок, які можуть спричинити штрафні та інші санкції, знизити прибуток і негативно вплинути на репутацію підприємства, установи, організації;
• консультує юридичних та фізичних осіб з питань господарської та фінансової діяльності, бухгалтерській звітності, проблема оподаткування, порядку заперечування незаконно пред'явлених позовів та іншим питаннях, що входять в його компетенцію;
• бере участь в розгляді позовів про неплатоспроможність (банкрутство) в арбітражному суді;
• стежить за змінами і доповненнями в нормативно-правових документах, приймає заходи за погодженням інтересів держави і клієнтів.
Особисті риси/навики:
Робота аудитора вимагає готовності до частих відряджень, що займають приблизно третину робочого часу, і ненормованого робочого дня. Це важка, нервова, а часто рутинна робота, тому недивно, що багато молодих людей через рік-два покидають цю професію, не витримавши напруження.
«Ідеальний кандидат»
• освіта: один з провідних вузів, спеціальність - «Бухгалтерський облік, аналіз, аудит»;
• додаткова освіта: атестат аудитора, АССА, CIA;
• досвід роботи: 3 роки досвіду в аудиті в "Big4", плюс 3-5 років досвіду роботи в провідній західній компанії на посаді - «аудитор» або «старший аудитор», або «керівник відділу внутрішнього аудиту»;
• додаткові навики: англійська мова - вільно;
• особисті риси: уважність, аналітичний склад розуму, системне бачення процесів, педантичність, ретельність, посидючість.
Оплата праці
В результаті кризи різко скоротився об'єм роботи аудиторських фірм. Разом з тим зарплата найбільш кваліфікованих фахівців, що працюють в представництвах іноземних аудиторських компаній і у сфері внутрішнього аудиту підприємств за участю іноземного капіталу, практично не змінилися і коливається в межах від 800 до 1500$. Загалом можна сказати, що у сфері аудиторської діяльності, як і в багатьох інших, після кризи ще не склалися середні норми заробітної плати.
Аудитори можуть розраховувати ще на бонуси за підсумками роботи (10 - 25% річного окладу).
Перспективи
Попит на кваліфікованих аудиторів досить високий як через об'єктивну економічну ситуацію і законодавчу обумовленість (крупні компанії зобов'язані проходіть щорічну аудиторську перевірку), так і із-за чималої «текучки» - особливості графіка роботи витримувати під силу не всім.
У кар'єрному плані аудитор зазвичай починає з посади асистента, далі він переходить на позицію менеджера, керівника відділу, а при благополучному розкладі стане і директором фірми. Крім того, якщо виникне бажання змінити сферу діяльності, спеціаліст може піти у сферу фінансового менеджменту або фінансового контролінгу. Колишні аудитори досить часто займають посаду фінансового директора.
Підбиваючи підсумки, слід сказати, що робота аудитора престижна і цікава, вимагає широких професійних знань і творчого підходу.
Роздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
4145
5728
Робота в Кам’янці-Подільському
376
336
156
109
114
105
39
15
35
14
76
46
45
34
63
34
42
50
23
25
60
60
35
21
77
100
30
16
38
23
67
83
19
10
17
16
17
10
53
30
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Хмельницькому та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 24697 грн.
за даними Статуправління Jobs.km.ua
- 9675 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Новини
.ua
«Ігри Нескорених»: де дивитися змагання серед ветеранів та військових
07.02 Із 8 по 16 лютого в Канаді пройде міжнародний спортивний захід «Invictus G ...
Мешканку Шепетівщини ошукали на 33 тисячі гривень, коли вона намагалась повернути гроші за ліки
07.02 Невідомий представився співробітником служби соціального захисту.
У Хмельницький повернулися «на щиті» двоє Героїв
07.02 Прощалися з Костянтином Дерусом та Костянтином Чарним.
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...