Чому не варто "дружити" з шефом на Facebook?

Шеф попросився в "друзі" на Facebook, а ви не хочете давати йому доступ до свого профілю? Як же вирішити ситуацію, не образивши начальника та не зіпсувавши стосунки з ним?

Уявіть собі ранок в офісі. Ви сідаєте на робоче місце, завантажуєте комп'ютер і відкриваєте, перш за все, як і щодня, Facebook.com, щоб з подивом побачити, що з вами хоче "дружити"… ваш шеф. Не поспішайте погоджуватися на пропозицію начальника , застерігає юрист та експерт у сфер інформаційного права Карстен Ульбрихтс. Адже " існує небезпека рано чи пізно оприлюднити інформацію, не призначену для його вух та очей", - вважає Ульбрихтс.

"Зафрендивши" шефа, ви відкриваєте йому доступ до особистої інформації. Тепер він знатиме, що і в який час (робочий?!) ви публікуєте у себе в профилі. А це означає, що вам доведеться постійно контролювати свої дії. І це логічно: начальник - один з тих людей, які серйозно впливають на ваше життя, тож йому краще не знати, скільки пива ви випили на останній вечірці, як чудово відірвалися на концерті Mando Diao у неділю ввечері (тому й запізнилися на дві години на роботу в понеділок) чи те, що Fiat Multipla, на вашу думку, - найбридотніша автівка на світі (а раптом саме на ній їздить ваш бос?). Словом, якщо начальник з'явився у вас в "друзях", то ви автоматично стаєте таким собі учасником реаліті-шоу. Бос за вами спостерігає.

Хворієш? Роби це оффлайн

В юридичній практиці Німеччини вже були прецеденти, коли співробітникам довелося поплатитися за таку "відкритість". "Менеджер однієї німецької компанії взяла лікарняний, поскаржившись на мігрень, а потім цілий день виявляла активність на Facebook: постила коментарі, розміщувала фотографії. Це помітив її шеф і зробив їй офіційне попередження", - розповідає берлінський юрист, спеціаліст з інтернет-права Геннінґ Кріґ (Henning Krieg).

Начальник, за його словам, розмірковував так: якщо працівниця досить добре себе почуває, аби цілий день провести в інтернеті, то вона з таким же успіхом могла прийти на роботу. А значить, вона взяла лікарняний без поважної причини, и за це їй потрібно винести догану.

Інакше кажучи, запросити шефа в Facebook – це майже те саме, що й погодитися на його пропозицію встановити на вашому робочому місці камеру відеоспостереження, аби він постійно мав можливість бути в курсі, чим ви займаєтесь. Навіщо воно вам?

Рішучий метод

Виникає питання: як відхилити пропозицію "дружби" начальника так, щоб не викликати у нього образу чи невдоволення? "Найкращий спосіб – ввічливо відмовитися, вказавши на те, що Facebook ви користуєтеся лише з приватних міркувань і не хотіли б змішувати особисте життя з професійним, - рекомендує експерт у сфері інформаційного права Карстен Ульбрихтс. – Це як із запрошенням шефа піти в ресторан – якщо не хочете, ви не зобов'язані погоджуватися".

Ніяких наслідків з точки зору трудового законодавства така відмова мати не може, запевняє берлінський юрист Геннінґ Кріґ. "Якщо у вас приватний профіль на Facebook і ви не хотіли б вносити туди начальника, то він не може вам це нав'язати і пред'явити вам з цього приводу претензії", - каже експерт.

Дипломатичний метод

Користувачам, які все-таки побоюються, що працедавцю може не сподобатися відверта відмова, і зважуються прийняти запрошення начальника, Геннінґ Кріґ рекомендує обмежити доступ шефа до свого профілю. Це можна зробити за допомогою налаштувань конфіденційності, які є в будь-якій соціальній мережі. "Наприклад, у Facebook я сам можу вирішувати, яку інформацію я роблю доступною, і для яких людей. І навіть від тих, хто вже занесений у категорію "друзі", я можу вибірково приховувати певні дані – скажімо, фотографії, - каже експерт. – Тож, на крайній випадок можна внести шефа у список друзів, просто потрібно слідкувати за тим, щоб він бачив не все, що ви постите".

До такої ж тактики, на думку Кріґа, варто вдаватися і самому начальнику, який "зафрендив" своїх підлеглих. "Адже не відомо, чи вдасться йому залишитися авторитетом, після того як співробітники побачать його пляжні фотографії з чергової відпустки", - зауважує юрист.

Знай своє місце

До речі, про авторитет: віртуальна дружба з шефом зовсім не означає, що ви з ним тепер найкращі приятелі й можете дозволити собі фамільярне звертання у стінах офісу чи за його межами. Ваші стосунки мають залишитися виключно професійними і після того, як ви відповіли на його запрошення в Facebook, радять експерти.

Рекомендація не допускати панібратства по відношенню до друзів в соцмережах міститься й в останній публікації Німецької ради імені Кніґе (Der Deutsche Knigge-Rat). Це суспільне об'єднання назване на честь відомого письменника Адольфа фон Кніґе, який 1788 року першим у Німеччині видав книгу про пристойні манери, і розробляє правила поведінки в сучасному суспільстві.

"Віртуальний світ соціальних мереж не повинен бути приводом та виправданням для "зрівнялівки", - йдеться в публікації Ради. – Звертання "друг" по відношенню до ділового партнера чи шефа можуть виправдано сприймати як перевищення повноважень та посягання на особу".

Наостанок – порада для тих, хто сам розмірковує, чи не запросити шефа в "друзі" на Facebook чи в будь-якій іншій соціальній мережі. За словами Ульбрихтса, в Америці, яка дещо випереджає Німеччину в плані мережевого етикету, у великих компаніях вже є конкретні рекомендації на тему взаємин персоналу в соцмережах. "Співробітникам рекомендують об'єднуватися в групи з урахуванням ієрархії в фірмі, тобто - не заводити друзів, що мають вищу чи нижчу посаду", - пояснює експерт.

Джерело: http://www.dw-world.de/

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад