Як правильно індексувати доходи працівника? Які документи потрібно подати до бухгалтерії та відділу кадрів для внесення змін в особовий рахунок та осо

На запитання відповідає заступник директора департаменту стратегії соціального розвитку Міністерства соціальної політики України Ніна ПІДЛУЖНА

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності громадян при зростанні цін визначено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року № 1282-XII.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі — Порядок № 1078). Цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на всі підприємства, установи й організації незалежно від форм власності і господарювання, а також на фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, які одержані в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників, у т. ч. оплата праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Для індексації грошових доходів населення використовується індекс споживчих цін, що обчислюється наростаючим підсумком шляхом множення індексів споживчих цін за даними Держкомстату України, які щомісяця публікуються в офіційних періодичних виданнях.

Підставою для проведення індексації є перевищення індексом споживчих цін, розрахованим наростаючим підсумком, порогу індексації, встановленого у розмірі 101 %.

Підвищення грошових доходів громадян у зв’язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого відбулося перевищення порогу індексації.

Граничний розмір грошових доходів, який підлягає індексації, — це прожитковий мінімум, установлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, індексації не підлягає.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, а також у разі зростання грошових доходів населення, визначених у пункті 2 цього Порядку, без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, у якому відбулося таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що повинна нараховуватися у місяці зростання доходу.





За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад