Придумай, як бути
Коли компанія розпочала підбір кандидатів на посаду начальника відділу маркетингу і реклами, консультанти порекомендували керівництву вдатися до такого методу оцінки претендентів, як кейсове інтерв’ю.
Фахівці сформулювали гіпотетичні ситуації і визначили найбільш прийнятні варіанти відповідей. Після чого кожному з претендентів пропонувалося вирішити ці завдання. На роботу ж найняли того, хто впорався найкраще. Проте вже через чотири місяці новий співробітник, що не продемонстрував вражаючих результатів за час роботи в компанії, зажадав значного підвищення зарплати. А через півроку він звільнився, образившись на «нехороших» начальників, що відмовилися розглядати це питання до моменту розробки новачком концепції просування на ринок одного з нових продуктів. Тобто компанія нарвалася на «пустишку», «професійного будівельника кар’єри», який навчився прекрасно проходити співбесіди і вирішувати кейси. Такі досвідчені в справі вирішення кейсових задачок персонажі серед претендентів зустрічаються досить часто. А в тому, що таким людям з сумнівною професійною компетенцією вдається вдало працевлаштуватися, нерідко винні самі працедавці, що припускаються помилки при використанні такого методу оцінки.
Правильний вибір
Кейсове інтерв’ю, яке є оцінкою того способу, яким претендент вирішить змодельовану проблемну ситуацію, має низку переваг. Основна з них – можливість оцінити рівень навичок вирішення складних ситуацій з мінімальним ризиком отримання соціально-бажаних відповідей. Проте слід враховувати, що у відірваній від життя ситуації практично завжди недостатньо інформації для її адекватного вирішення.
Наприклад, стандартний кейс, що використовується при підборі секретарів: «Відвідувач прийшов на прийом на 15 хвилин раніше призначеного часу – ваші дії…». Але він не дає інформації ні про статус відвідувача, ні про стосунки з часом самого керівника. Теоретично, претендентка на посаду секретаря повинна сама визначити усі можливі ситуації і запропонувати різні варіанти дій. На практиці ж багато хто діє, спираючись на власний досвід. А для того, щоб визначити, чи зможе людина швидко змінити звичні стереотипи, краще використовувати інші методи.
Одна з основних помилок, які може зробити керівник або HR-менеджер, використовуючи такий метод оцінки як кейс-інтерв’ю, це застосовувати стандартні кейси без адаптації до специфіки компанії чи позиції оцінюваного кандидата. Це може позначитися на валідності (відповідності) результатів оцінки. І хоча знайти і застосувати стандартні кейси – на перший погляд, дуже простий і привабливий спосіб, але і він може стати причиною фіаско при виборі кандидатів. Стандартні кейси погані тим, що широко відомі не лише фахівцям з підбору, але й самим претендентам. Для людини, що претендує на відповідальну посаду, не складно купити декілька книг і знайти в інтернеті усі можливі варіанти. В цьому випадку ефективність використання такої методики прирівнюється до нуля.
Перед використанням допрацювати.
Важливо також чітко розуміти, які якості повинен продемонструвати кандидат при вирішенні кейсового завдання, і складати кейси залежно від цього. Наприклад, кейс може містити надлишкову інформацію, якщо передбачається, що співробітник повинен працювати з великим об’ємом інформації і уміти швидко та легко виділяти головне.
А якщо важливо визначити ціннісні орієнтації кандидата, можна запропонувати кейс, що вимагає від нього вибору на ціннісному рівні. Тобто ситуацію, що припускає не пошук правильного рішення, а вибір того чи іншого шляху залежно від індивідуальних цінностей і мотивів претендента.
Для того, щоб перевірити, чи «працює» кейс, можна провести своєрідний бенчмаркінг, запропонувавши вирішити його найбільш ефективним півробітникам компанії. Такий підхід дозволить виділити також і ті зразки поведінки, яка характерна для співробітників, що «вписалися» в корпоративну культуру компанії, що дозволить відібрати претендентів, потенційно готових до таких способів поведінки. Проте при цьому не можна не враховувати, що ситуаційне інтерв’ю оцінює навички вирішення проблем, а не типову поведінку. Тим самим створюючи перевагу для тих кандидатів, у кого вже є досвід роботи з кейсами. Тому краще комбінувати кейс-інтерв’ю з іншими методами оцінки.
Як оцінити?
Дуже часто найбільш проблематичною при роботі з кейсовими методиками виявляється оцінка рішень. Це пов’язано з тим, що вони не припускають єдино правильної відповіді. Це провокує до оцінки на рівні «сподобалося – не сподобалося». Причому найбільш правильним рішенням може бути вибране те, яке найбільшою мірою співпадає з власним баченням рішення цієї ситуації експертом. А неадекватність оцінки може повністю знецінити методику.
Підвищити об’єктивність оцінки дозволить і чітке визначення того, за якими критеріями оцінюватимуться рішення, запропоновані претендентами. У різних компаніях може бути різний підхід. Комусь важливо, щоб людина запропонувала якомога більше варіантів відповіді, інші віддадуть перевагу логіці і послідовності, треті – неординарності рішень, четверті оцінять активність і орієнтацію на самостійне вирішення проблеми.
Щоб якнайкраще вирішити це завдання, варто визначити «вагову категорію» кожного з критеріїв і відповідно до цього нараховувати певну кількість балів.
Або коригувати результати за допомогою додаткових коефіцієнтів, що дозволить включити в оцінку значущість кожного з чинників. Проте при використанні кейсових методик завжди варто пам’ятати: знання того, «що треба робити», не гарантує того, що це «буде зроблено».
www.liga.net
Підготувала Ярина ЯНТАР
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
4145
5728
Робота в Кам’янці-Подільському
376
336
156
109
114
105
39
15
35
14
76
46
45
34
63
34
42
50
23
25
60
60
35
21
77
100
30
16
38
23
67
83
19
10
17
16
17
10
53
30
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Хмельницькому та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 13778 грн.
за даними Статуправління Jobs.km.ua
- 9675 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Новини .ua
Рік, що минає, - про біль, про гордість, про незламність
31.12 Відриваючи першу сторінку 2025-го, подякуймо тим, завдяки кому мали змогу ...
Гороскоп на 2025 рік за знаками зодіаку: на кого чекає успіх
31.12 2025 рік обіцяє зміни, стане роком мудрості та глибокого усвідомлення.
Військові та ветерани війни в Хмельницькому змагалися за Кубок з волейболу сидячі
31.12 Участь у змаганнях взяли шість десятків учасників.
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...