Українська грамота: чому іноземці їдуть вчитися в Україну
Українських ВНЗ не знайти в міжнародних рейтингах: вони не входять навіть в тисячу кращих світових навчальних закладів. У рейтингу «Webometrics» (вважається одним з найавторитетніших у світі) найвищу позицію – 1443-е місце з 13 тис. – займає Львівський національний університет імені Івана Франка. Київський національний університет імені Тараса Шевченка – на 1576-ій позиції, Києво-Могилянська академія – на 1608-ій.
Але навіть в такій ситуації Україні вдається залучати іноземних студентів зі всього світу. За даними Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України, зараз у вітчизняних ВНЗ більше 40 тис. іноземних студентів з 130 країн.
Велика частина студентів – вихідці з Китаю, Росії, Індії, Йорданії, Сирії, Ірану, Малайзії, Туркменістану, Таджикистану і Туреччини. Приваблюють їх тут відносна дешевизна і доступність освіти. Як-не-як Україна – європейська країна, а для азіатів європейський диплом має велике значення. При цьому здобути освіту тут набагато дешевше, ніж в університетах Західної Європи. За рік навчання в столичних ВНЗ (українською або російською мовами) іноземцям треба заплатити в середньому $3-4 тис. У Національному медуніверситеті ім. А. А. Богомольця – $2,5-3 тис., в Національному авіаційному університеті – $3,5-6 тис. Регіональні ВНЗ дешевші – від $1,5-2 тис. Викладання англійською мовою, як правило, дорожче на $2-2,5 тис. Для порівняння: вартість подібного навчання в Європі стартує з $10 тис. в рік. Крім того, в деяких державах Африки здобути вищу освіту досі вважається розкішшю.
Найбільшою популярністю у іноземців користуються інженерні спеціальності і медицина. У п’ятірці найпопулярніших серед студентів-іноземців ВНЗ – три медуніверситети (Луганський, Донецький і Вінницький). В Україні їх приваблює багатопрофільність вітчизняної освіти: перші три роки студенти вивчають загальну медицину і тільки потім спеціалізуються.
Популярні і творчі спеціальності: сучасне театральне, музичне і сценічне мистецтво. Співаки, танцюристи, артисти, музиканти – на Сході такі фахівці затребувані, тоді як профільних ВНЗ немає, та й педагогів не вистачає. Крім того, в Україні досі збереглися навчальні заклади, аналогів у світі яких – одиниці. Наприклад, Національний гірський університет – один з небагатьох, де можна зустріти студентів з країн Західної Європи. Тільки тут можна освоїти професію геммолога – фахівця, який займається оцінкою коштовних каменів. Не так багато ВНЗ готує геологів, геодезистів і картографів.
До недавнього часу за кількістю мобільних студентів Київ лідирував серед українських міст. Нині студенти-іноземці уподобали Харків. Активно зростає їх число в Одесі і Луганську. “За сумою загальних витрат на навчання Київ наздоганяє багато європейських міст, тому ті, у кого є можливість, вважають за краще вчитися в Чехії або Польщі, а ті, хто обмежений в засобах, переїжджають в регіони України”, – ділиться спостереженнями співробітник міжнародного відділу одного з національних ВНЗ. За останні роки, наприклад, в Україні скоротилася кількість китайців, їм на зміну приходять іранці, таджики, туркмени і турки. До речі, після того, як в Москві загострилися конфлікти на етнічному і расовому грунті, вихідці з Кавказу віддають перевагу гостиннішій Україні.
Світовий об’єм експорту освітніх послуг – $1,5 трлн. Сусідня Росія, наприклад, в 2007-2008 роках на навчанні чужих підданих заробила більше $1 млрд. Теоретично український уряд зацікавлений в зростанні кількості зарубіжних студентів. Минулого року Міносвіти дозволило іноземцям самостійно визначати мову навчання (раніше вони навчалися винятково державною мовою). А в січні 2011-го міністр Дмитро Табачник пообіцяв, що студенти з-за кордону, які вчилися в середніх школах з українською мовою викладання, зможуть безкоштовно здобути освіту у ВНЗ України.
www.kontrakty.ua
Підготувала Ярина ЯНТАР
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
4145
5728
Робота в Кам’янці-Подільському
376
336
156
109
114
105
39
15
35
14
76
46
45
34
63
34
42
50
23
25
60
60
35
21
77
100
30
16
38
23
67
83
19
10
17
16
17
10
53
30
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Хмельницькому та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 11026 грн.
за даними Статуправління Jobs.km.ua
- 9675 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Новини .ua
У Хмельницькому в новорічну ніч народилися троє малюків
04.01 Загалом, впродовж 2024 року, в громаді на світ з'явилися майже 3 тисячі 50 ...
На Кам'янеччині водій мікроавтобуса з'їхав у кювет: травмувалася пасажирка
04.01 Медики госпіталізували її до лікарні.
Пошкоджено адмінбудівлі одного з підприємств: насідки нічної атаки «шахедами» на Хмельниччині
04.01 На щастя, обійшлося без травмованих.
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...