Упереджене ставлення рекрутера: способи нейтралізації
Не одержати роботу можна через «неправильні» стать, вік, національність, зачіску та навіть ауру. Про те, з якими стереотипами, забобонами та перевагами HR-ів може стикнутися шукач, розповіли фахівці рекрутингових компаній.
Стандартний набір
Як не сумно, проте стереотипи відносно віку та статі кандидатів продовжують жити. «Дуже багато з HR-ів усередині компаній вважають, що керівник повинен бути старшим за своїх підлеглих, а кандидат не повинен бути старшим за 38 - 40 років. Мається на увазі, що в протилежному випадку людині буде складніше пристосуватися до роботи в молодому колективі, до нововведень або вчитися чомусь новому», - розповідає Ольга Степанова, провідний консультант Penny Lane Personnel.
З упередженням ставляться й до шукачів до 30 років, які претендують на керівні позиції, зауважує Юлія Смирнова, директор департаменту з розвитку бізнесу холдингу «Імперія кадрів». «Хоча в таких галузях, як рітейл, наприклад, багато молодих керівників з відмінним послужним списком», - говорить вона. Рекрутери зазначають, що все ще бувають випадки, коли роботодавці наполягають, щоб їм надавали кандидатури виключно чоловіків або тільки жінок. «Наприклад, 80% наших клієнтів хочуть бачити в якості фінансового директора чоловіка», - говорить Юлія Смирнова. Але, як зауважує Марія Костьєва, старший консультант КГ «Консорт», подібні переваги можуть бути викликані об'єктивними причинами, наприклад, якщо робота пов'язана з постійними відрядженнями або роботою в польових умовах. «Так, є клієнти, які хочуть бачити на певних позиціях чоловіків, наприклад, одразу попереджаючи, що кандидатуру жінки розглядати не будуть, якою б гарною вона не була», - зазначає Люк Джонс, партнер рекрутингової компанії Antal Russia, додаючи, що хоча таке трапляється, ситуація поступово змінюється, і на перший план виходять досвід і вміння. Як і раніше упереджено ставляться роботодавці до молодих й не дуже жінок без дітей. «Вважається, що молоду успішну жінку до 30 років небезпечно брати - вона може відразу ж піти в декрет», - розповідає Марія Костьєва, КГ «Консорт». Однак жінкам з маленькими дітьми не легше - спрацьовує стереотип, що вони будуть прагнути більше часу приділяти дітям і часто брати лікарняні. З упередженням ставляться й до тих, хто часто змінює роботу. «В HRа виникає підозра, що людина або поганий працівник, або не може прижитися в колективі», - говорить Евеліна Земляна, старший фахівець з підбору персоналу, Kelly Services. Жертвами стереотипів можуть стати і кандидати неслов'янських національностей, зокрема вихідці з Кавказу. «З мого досвіду, третина підприємців має стійкі стереотипи стосовно національності співробітника та розглядає її в якості значимого фактору при прийманні на роботу, - зазначає Олена Єгорова, директор департаменту розвитку Penny Lane Personnel. - Практично всі нададуть перевагу християнинові перед мусульманином».
Однак, на думку Евеліни Земляної, Kelly Services, це стосується, як правило, молодих фахівців і пов'язане з тим, що можуть виникнути труднощі в спілкуванні. І, нарешті, за даними Penny Lane Personnel понад 40 % роботодавців не готові мати у себе співробітника нетрадиційної сексуальної орієнтації, а 90 % у випадку реального вибору зволіють взяти на роботу "натурала".
Говорить обкладинка
Є безліч стереотипів, пов'язаних із зовнішністю шукача, будовою обличчя та тіла. «Так, HRи не люблять чоловіків з довгим волоссям, як би акуратно не виглядала така зачіска, - зауважує Юлія Смирнова, «Імперія кадрів». - У нашій практиці був такий шукач - чудовий фахівець в області фінансів з досвідом роботи в найбільших компаніях, однак - з «хвостиком». Отож він одержав кілька відмов саме через зачіску». Практикують HRи й фізіогноміку, роблячи відповідні висновки. Чоловік з м'яким підборіддям - слабохарактерний; велика мочка вуха, а людина претендує на фінансову позицію – викликає підозру, тому що вважається, що в такої людини нездорова пристрасть до грошей, і вона як мінімум має потребу в додатковій перевірці; а от якщо в жінки довга шия, то цілком імовірно, що вона має талант продавця. Як виявилося, є стереотипи, пов'язані з представниками певних професій. «Наприклад, юрист, особливо який претендує на керівну позицію, зобов'язаний мати дорогі годинники, ручку, краватку, розповідає Юлія Смирнова, «Імперія кадрів». - Якщо юрист приходить з простенькою ручкою або, не дай боже, взагалі без неї - все, відмова». А в деяких випадках зовнішність повинна відповідати типу компанії, незалежно від того, чи потрібно це для роботи. «Один наш клієнт, великий спортивний бренд, воліє розглядати підтягнутих кандидатів, які ведуть здоровий спосіб життя, - зазначає Марина Куликова, консультант департаменту FMCG хедхантингової компанії Cornerstone, - а спортивне минуле іноді може позитивно вплинути на результат співбесіди».
Аналогічний приклад наводить і Марія Костьєва: спортивна компанія відмовила кандидатові, який претендував на позицію у фінансовому департаменті, через його зайву вагу.
Люди, леви, орли та куріпки
Багато хто рекрутерів ремствують на пошесть, що поширилася, щодо оцінки кандидатів в залежності від їхнього знаку зодіаку. Відмова може бути аргументований таким чином: «У нашій компанії Водолії не приживаються» або «Приймаємо на роботу лише Левів і Козерогів». Але що там знаки зодіаку... Юлія Смирнова, «Імперія кадрів», розповіла, як HR однієї з компаній, вважаючи, що має особливий талан, на початку співбесіди «сканувала» ауру кандидата.
Переборні перешкоди
Частину з цих стереотипів можна перебороти. «У випадку з частою зміною роботи бажано пояснити причини безпосередньо в резюме. Наприклад, якщо було стажування, то це потрібно обов'язково вказати, - радить Евеліна Земляна, Kelly Services. - А жінці необов'язково вказувати свій родинний стан у резюме, головне - потрапити на співбесіду й, розповідаючи про себе, зробити акцент на кар'єрних планах». Кандидатам же з неслов'янським прізвищем, які не отримали відгуку на резюме, Евеліна Земляна рекомендує подзвонити в компанію та поговорити з рекрутером, продемонструвавши правильну мову та готовність працювати в компанії. Жінкам з маленькими дітьми рекрутери радять, не чекаючи на запитання, звернути увагу інтерв'юера на те, що діти не заважали їм домагатися успіхів на попередньому місці роботи. На наш погляд, при бажанні, можна вирішити і проблему знаків зодіаку – якомога глибше розібратися в цьому питанні та поговорити з інтерв'юером про свої натальні карти, наприклад планети і будинки, і, звичайно, про відповідність усього цього вакансії та компанії... «Ми радимо шукачам уважно розпитати рекрутера в кадровому агентстві про те, з якою людиною йому доведеться розмовляти на співбесіді, чи є стереотипи, - зазначає Настасія Селіванчик, Penny Lane Personnel. - А якщо вони є, то, яким чином їх можна нівелювати».
Джерело: http://www.hr-portal.ru/
Роздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
4145
5728
Робота в Кам’янці-Подільському
376
336
156
109
114
105
39
15
35
14
76
46
45
34
63
34
42
50
23
25
60
60
35
21
77
100
30
16
38
23
67
83
19
10
17
16
17
10
53
30
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Хмельницькому та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 11879 грн.
за даними Статуправління Jobs.km.ua
- 9675 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Новини .ua
Графік планових відключень електрики на 9 січня у Хмельницькому
08.01 Подекуди не буде світла через планові ремонтні роботи.
Скільки грошей з держбюджету виділили на зарплати вчителям Хмельниччини та які школи перестануть фінансувати з вересня
08.01 Освітня субвенція має покрити витрати на заробітну плату освітян з січня п ...
Фейкові повістки в Польщі та дезінформація про депортацію біженців з Німеччини: добірка тижня
08.01 Українським чоловікам у Польщі почали приходити фейкові повістки нібито ві ...
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...