Запрошення на роботу, які ви бачите щодня. Чи варті вони вашої уваги?

Останнім часом все більше людей змушені займатись пошуком роботи – це один з наслідків загострення в Україні економічної кризи. В той же час, кожен з нас може спостерігати парадоксальне, на перший погляд, явище: паркани навколо спорожнілих будівельних майданчиків, стовпи біля зупинок громадського транспорту так і рясніють розклеєними оголошеннями з запрошеннями на роботу.
“Представництво іноземної компанії запрошує помічника керівника...”
“Потрібен працівник, амбіційний, з нестандартним мисленням...”
“Високоприбуткова робота на міжнародному ринку...”
Кожному міському жителю щодня трапляються на очі подібні оголошення. І вони, ці оголошення, хоч і розклеєні по стовпах різними людьми, все ж є схожими – і виглядом, і змістом. В кращому випадку – роздруковані на принтері, в гіршому – написані від руки оголошення обіцяють майбутнім працівникам цілком пристойний заробіток. Дивно лише, що такому “серйозному” роботодавцю не вистачає грошей ні на публікування своїх вакансій в рекламних друкованих виданнях, ні навіть на придбання комп'ютера з принтером.
У змісті розклеєних на стовпах оголошень також є багато спільного. Ось що повинно насторожити кожного, хто дійсно шукає роботу:
– Відсутність в оголошенні назви компанії-роботодавця та її юридичної адреси;
– Відсутність відомостей про режим роботи підприємства (це потрібно для того, щоб претендент зміг підібрати зручний для співбесіди час). Натомість в оголошеннях, як правило, вказані ініціали контактної особи та номер її телефону – дзвонити на цей номер можна хоч цілодобово!
– Відсутність конкретної назви посади, на яку запрошується працівник; як правило, вказуються такі посади, як помічник керівника, менеджер з продажу або з підбору персоналу, офіс–менеджер тощо – такі назви посад залишають невідомим те, чим в дійсності має займатись працівник на цих посадах.
– Відсутність будь–яких кваліфікаційних вимог до претендента: освіта, досвід роботи, вік, навики роботи з офісною технікою (адже обіцяють офісну роботу), володіння іноземними мовами – про все це в оголошеннях не згадується.
Натомість практично завжди пропонується високий дохід, гнучкий графік, безплатне навчання, кар'єрне зростання тощо.
Хто ж насправді поширює такі оголошення? І чому ці “роботодавці” перебувають в безкінечному пошуку працівників – шукають, шукають і все ніяк не знайдуть?
Такі оголошення поширюють люди, які займаються мережевим, або багаторівневим маркетингом (MLM), або ж звичайні шахраї, що створюють фінансові піраміди. І якщо в першому випадку вам швидше за все запропонують не роботу, а партнерство і співробітництво з якою-небудь MLM-компанією, то в другому – намагатимуться обманним шляхом залишити вас і без роботи, і без певної суми грошей. Тобто, метою шахраїв є не ваше працевлаштування, а ваші гроші.
В MLM-бізнесі немає нічого протизаконного, але цей бізнес пов'язаний з продажем певних товарів або послуг, і якщо вас не приваблює торгівля, то і пропозиція приєднатись до MLM–компанії навряд чи буде вам цікавою. Але тут ви маєте право вибору, без ризику порушити закон.
Інша річ – діяльність тих, хто створює фінансові піраміди. Така діяльність є протизаконною і підпадає під статтю 190 Кримінального кодексу України – “Шахрайство”. Цією статтею передбачена відповідальність за заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживанням довірою. І ця відповідальність може бути дуже різною – від штрафів до ув'язнення, максимум на 12 років, з можливою конфіскацією майна.
Щоб не наражатись на подібні ризики, необхідно вміти відрізнити справжні вакансії роботодавців від неправдивих вакансій, що поширюються не завжди порядними людьми.
Отже, ось характерні ознаки серйозних пропозицій роботи:
1. Запрошення на роботу розміщується, як правило, в платних рекламно-інформаційних або галузевих виданнях.
2. Реальні пропозиції роботи завжди трохи сухуваті: назва роботодавця, вид діяльності, посада, вимоги до кандидата, (“досвід роботи в даній сфері від 3 років, вища технічна освіта, гарне знання комп'ютера, програм...”).
3. В оголошенні повинна бути вказана адреса роботодавця або місце проведення співбесід з претендентами.
4. В оголошенні повинні бути вказані розміри зарплати. Також у повідомленнях про вакансії зазвичай вказують розміри додаткових виплат і передбачуваних пільг (оплата проїзду, харчування тощо).
5. Серйозний роботодавець запрошує тих, хто зацікавився його вакансією, на індивідуальну співбесіду (а не на семінар, презентацію і таке інше). При цьому ніколи не пропонується прийти на зустріч разом з дружиною чи чоловіком, друзями чи з сусідами.
6. При призначенні співбесіди реальний роботодавець обов'язково нагадає претенденту про документи, які необхідно взяти з собою на співбесіду – трудова книжка, дипломи, посвідчення, допуски, ідентифікаційний код, паспорт тощо. В той же час ті, хто поширює оголошення з неправдивими вакансіями, ніколи не говорять про офіційне оформлення на роботу та про потрібні для цього документи.
...Ці нескладні рекомендації допоможуть вам не витрачати час на розгляд сумнівних пропозицій і знайти саме ту роботу, яка повною мірою вас задовольнятиме.

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад