Як розпізнати аферистів? 26 характерних ознак

Ні для кого не секрет, що існує чимало людей, які намагаються нажитися за чужий рахунок, які живуть обманом і паразитують на бажаннях і прагненнях інших людей. Чим сильнішими є прагнення людини до успіху, тим більшою є ймовірність того, що їй доведеться зіткнутись з аферистами на своєму шляху. Найчастіше аферисти підстерігають тих, хто намагається здобути добре оплачувану роботу або повернути здоров'я собі чи своїм близьким. Прагнення людей до успіху можуть бути дуже різними, бо люди по-різному розуміють слово “успіх”. Ця розповідь – про небезпеки, на які можуть наразитись ті, хто прагне знайти цікаву роботу з гідним заробітком.
Отже, пропонуємо вашій увазі список характерних ознак обману в пропозиціях, що стосуються як роботи, так і інших можливостей заробітку:
1 Якщо запропонована вам вакансія надійшла на вашу поштову скриньку у вигляді безадресного масового розсилання (спаму). Жоден серйозний роботодавець не буде займатись розсилкою спаму, бо користі від подібної практики дуже мало, а для репутації наноситься значна шкода.
2 Якщо в оголошенні про роботу відсутня точна назва роботодавця та його координати – адреса, контактний телефон. Натомість в підозрілому оголошенні може бути написано щось на зразок: "представництво закордонної фірми", "міжнародне модельне агентство", "велика торговельна компанія" тощо.
3 Практично всі серйозні підприємства зараз мають власні веб-сайти. Для фірми сайт – це те ж саме, що візитна картка для бізнесмена. Розміщення сайту на безкоштовному хостингу вказує, як мінімум, на несерйозний підхід. А найчастіше – на обман. В той же час, сайт аферистів може мати і цілком презентабельний вигляд, і тоді треба звертати увагу на зміст розміщеної на кожному сайті інформації.
4 Якщо в пропонованій вакансії не вказана конкретна назва посади і не окреслено коло обов'язків, а пишеться щось на зразок: "партнер у бізнес-проект", "потрібен співробітник в офіс", "помічник керівника" тощо.
5 Якщо в оголошенні не вказаний конкретний розмір зарплати: “зарплата – до...”. Це те ж саме, що вказувати максимальний розмір виграшу в лотереї – він може бути дуже великий, але які ви маєте шанси здобути цей виграш? Дуже незначні. ...Коли зарплата відрядна, повинен бути вказаний хоча б її мінімальний розмір. Якщо розмір зарплати не вказаний в оголошенні – з метою приховання від конкурентів – його повинні повідомити вам, якщо ви про це запитаєте на співбесіді.
6 Якщо вам відразу пропонується занадто приваблива посада або називається явно завищена зарплата, якщо порівняти з середнім розміром зарплати в цій галузі на аналогічних посадах. Типовий приклад – "робота на нафтових платформах у Норвегії" (робота дуже високооплачувана, і самі норвежці не без труднощів можуть туди потрапити; тим більше ніхто не запропонує таку роботу іноземцям, до того ж через якихось незрозумілих посередників).
7 Якщо в оголошенні містяться вимоги щодо статевої приналежності претендента ("запрошуємо дівчат") там, де це начебто і ні до чого (не танцівниця, а менеджер, наприклад). Особливо дівчатам і молодим жінкам варто бути обережними, якщо майбутні роботодавці пропонують кудись виїхати.
8 Занадто масова рекламна кампанія, яка не має цільової аудиторії; розміщення оголошень не в спеціалізованих виданнях або сайтах (тих, що не мають стосунку до пошуку роботи або до господарської діяльності в певній галузі), а в газетах безкоштовних оголошень, через оголошення на стінах і стовпах, роздачу візиток на вулицях тощо. Неважко здогадатись, що серйозний роботодавець не шукатиме кваліфікованого працівника, подаючи оголошення в безплатні газети, чи, тим більше, розклеюючи оголошення по стовпах. А якщо хтось поширює свої пропозиції саме таким способом, то це або малоцікава і низькооплачувана робота, або ж обман. Якщо на стовпах розклеєні оголошення про високооплачувану престижну роботу. Нормально, коли за допомогою розклеєних на стовпах оголошень шукають двірника в ЖЕК, але коли йде мова про "високооплачуваних менеджерів у велику фірму" – це повинно вас насторожити.
9 Якщо ведеться постійний пошук великої кількості працівників на одні й ті ж самі посади. Можна припустити, що, наприклад, велика торговельна мережа може запрошувати багато продавців. Але неприродно, коли невелика фірма десятками, або навіть сотнями шукає менеджерів.
10 Якщо до пошуку кандидатів на звичайні посади залучають кадрові агентства чи агентів-посередників, або використовують пірамідальну агентську структуру – "приведи трьох нових людей і одержиш...".
11 Якщо вам безпричинно лестять – наприклад, до звичайної дівчини ставляться як до супермоделі, рядову людину називають "VIP", без перестанку захоплюються її особистими якостями і таке інше.
12 Якщо роботодавець "бере на роботу" всіх або майже всіх, незалежно від кваліфікації, досвіду роботи, віку, місця проживання. Якщо до роботодавця йде багато народу, стоять черги – це також повинно вас насторожити. Поговоріть з кимсь з тих людей, що вже працюють у цього роботодавця або працювали раніше, а потім вирішуйте – потрібно це вам чи ні.
13 Якщо вас запрошують на "семінари" і "презентації", та ще просять підійти із чоловіком. Це або мережевий маркетинг (MLM), або таймшер, або фінансова піраміда. В мережевому маркетингу немає нічого протизаконного, тому ви можете вирішувати – відгукуватись на це запрошення чи ні. А від фінансових пірамід і таймшера краще триматись якнайдалі – тут ви можете не заробити, а лише втратити час і гроші.
14 Якщо просять заплатити або вислати наперед хоча б гривню за що завгодно: за інформацію про вакансії, за тестування, за навчальні матеріали, за оформлення документів, за сировину, інструмент або спецодяг, під заставу тощо. Пам'ятайте, що на роботі працівник повинен заробляти і одержувати гроші, а не платити їх. І ще: при потребі, користуйтесь послугами кадрових агентств, яким за підбор кадрів платить роботодавець. З вас плата за послуги кадрового агентства не повинна стягуватись, або ж кадрове агентство може вимагати певну частку з вашої першої зарплати – тільки якщо вас дійсно працевлаштували. І ніяких авансів і попередніх виплат!
15 Якщо вам пропонують некваліфіковану і примітивну роботу на дому – щось складати, перебирати, сортувати, набирати текст тощо. Вдома працюють або інваліди (але для них є спеціальні підприємства), або професіонали з особливими здібностями (наприклад, художники, модельєри одягу, в'язальниці), або люди творчих професій або фрілансери.
16 Якщо просять віддати їм ваші документи (під заставу, для оформлення і таке інше). Пам'ятайте: взяття паспорта під заставу заборонено законом!
17 Якщо вам наполегливо пропонують підписати малозрозумілі договори. Швидше за все, у такому договорі найдрібнішим шрифтом зазначено або те, що ваш роботодавець ніяких зобов'язань перед вами не має, або ж те, що на вас легко можуть бути накладені серйозні санкції – штрафи, відшкодування збитків. При цьому до виникнення тих збитків ви можете бути зовсім не причетними.
18 Якщо умовою одержання роботи ставлять попереднє проходження платного навчання, тестування, платне оформлення будь-яких документів. Все це ті випадки, коли заробляють саме цим “навчанням”, тестуванням”, “оформленням документів”, тоді як обіцяне вам працевлаштування служить лише принадою.
19 Якщо натякають на свою близькість до влади, спецслужб та ін. (“Ну ви ж розумієте, від кого ми працюємо...”).
20 Якщо вам говорять про те, що ви – “слабак”: “Ну, якщо ви не здатні вкласти таку суму – нам з вами нема про що говорити, цей бізнес для серйозних людей”.
21 Якщо зарплата на випробувальний строк набагато менша, ніж постійна, або роботодавець взагалі не вказує розмір зарплати.
22 Якщо в трудовому договорі не зазначена тривалість випробувального строку і умови прийняття на роботу по його закінченню. Також вас повинно насторожити, коли в договорі не вказані строки виплати зарплати.
23 Якщо вас просять виконати ту чи іншу роботу (написання або переклад тексту, провести якесь дослідження чи опитування) "на пробу". В цьому випадку результати вашої праці можуть присвоїти, нічого вам не заплативши.
24 Якщо вам не дають можливості поговорити з тими, хто вже тут працює або раніше працював.
25 Якщо демонстративно ображаються, коли ви хочете одержати більш повну інформацію або подивитись дані про підприємство: копії свідоцтва про реєстрацію, ліцензій тощо. (“Ви що, нам не довіряєте?!”).
26 Якщо в Інтернеті є чимало негативних відгуків про цю роботу або місце роботи (скористайтеся пошуковими системами), або, навпаки, зовсім нічого не відомо про цю фірму. На нашому сайті створений окремий розділ, в якому розміщується інформація про недобропорядних роботодавців і посередників. Ви також можете залишити свої відгуки в цьому розділі, щоб застерегти інших від вступу в будь-які відносини з такими роботодавцями і посередниками.
...Отже, займаючись пошуком роботи, пам'ятайте наведені вище ознаки обману при працевлаштуванні. І врахуйте: розумна людина – та, яка завжди знаходить вихід з важкої ситуації, а мудра людина – та, яка ніколи у важку ситуацію не потрапляє.

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад