Робота на дому: найпоширеніші схеми шахрайства
Багатьох людей з числа тих, хто шукає роботу, цікавить можливість заробляти на дому. Така робота має немало переваг порівняно зі звичайною. Адже не треба вранці нікуди поспішати, витрачаючи при цьому гроші на громадський транспорт чи на бензин для заправки власного автомобіля, вдома можна працювати стільки часу, скільки сам забажаєш, ну і звісно – вдома немає жорсткого контролю з боку керівника.
Але чи всі пропозиції роботи на дому заслуговують довір'я? На жаль, не всі. Знаючи про бажання багатьох людей заробляти надомною працею, аферисти вигадують схеми, за допомогою яких виманюють гроші у довірливих громадян, залишаючи їх і без роботи, і без грошей.
Саме тому інформація про найбільш поширені схеми шахрайства в сфері надомного заробітку буде корисною всім, хто хотів би заробляти, працюючи вдома.
Схема “Робота в Інтернет”. Аферисти, які використовують цю схему, пропонують грошову винагороду за обробку електронної пошти, розміщення оголошень в Інтернеті або за кліки мишкою по рекламних баннерах. При цьому всім, хто погодився виконувати цю роботу, настійливо пропонують переслати на безіменний електронний гаманець або на банківський рахунок деяку суму грошей в заставу того, що робота буде виконана якісно й у строк, або ж пояснюють, що переслані гроші потрібні для відкриття електронного рахунку або зарплатної карти на ваше ім'я. При цьому аферисти можуть прикриватися ім'ям реально працюючої на ринку компанії. Але після того, як ви переслали гроші на вказаний рахунок, липовий роботодавець більше не виходить на в'язок.
Приклад. Багатьом людям (а може й вам або вашим знайомим) на поштову скриньку (e-mail), можливо, надходили листи від імені компанії WebMoney з пропозицією роботи вдома. “Робота” полягає в пересиланні грошей з одного електронного гаманця на іншій. В таких листах обіцяють прибуток розміром 300-700 доларів на місяць при завантаженості 40 хвилин на день. Привабливо, чи не так? А далі в такому листі – прохання направити 100 доларів для відкриття персонального електронного гаманця, на який нібито буде перераховуватись ваша зарплата. Чи треба розповідати, що в компанії WebMoney про подібну вакансію ніколи навіть не чули?
Результат. Аферисти без особливих зусиль поповняють свої кишені стодоларовими банкнотами. А кожен, хто для одержання такої “роботи на дому” перешле на вказаний в електронному листі рахунок 100 доларів, залишиться і без роботи, і без грошей.
Схема “Телефонний диспетчер”. Аферисти пропонують досить пристойний заробіток (але не надто великий, щоб не виглядати підозріло) людям, які бажають працювати телефонним диспетчером – приймати дзвінки на домашній номер телефону. Вимога до претендентів тільки одна – встановити вдома замість звичайного телефону телефон з автоматичним визначником номера (АВН). Шахраї навіть беруть на себе зобов'язання самостійно доставити і встановити в квартирі “працівника” такий телефон, але за його гроші. А коли телефон з визначником номера вже встановлений і можна починати працювати – виявляється, що “роботодавець” збанкрутував, вказані в підписаному з “працівником” договорі реквізити недійсні, а в магазині цей злощасний телефон з визначником номера коштує вдвічі дешевше.
Результат. Аферисти за завищеною ціною продають телефони з АВН, тим самим забезпечуючи собі прибутки. “Працівник” залишається без роботи, без витрачених на придбання телефону грошей, але з телефоном-АВН, який йому навряд чи знадобиться.
Схема “Офіс на дому”. В поширеній аферистами інформації повідомляється, що солідній фірмі потрібні працівники для надомної роботи. Люди приходять в офіс, під зав'язку набитий оргтехнікою. З “претендентами” проводиться попередня співбесіда, обіцяють немалу зарплату. Але є одна обов'язкова умова – вдома у працівника повинен бути факс, комп'ютер, ксерокс – обладнання, що буде “потрібним для роботи”. Зрозуміло, що мало в кого вдома був весь цей набір. Невже безвихідна ситуація? Звичайно ж ні! І тут же “претендентам” за власні гроші пропонується придбати все необхідне офісне обладнання, якого є вдосталь в офісі “роботодавця”. Можуть також пропонувати залишити під заставу майно (автомобіль наприклад) або коштовності, взамін за надану для “роботи” оргтехніку. “Роботодавець”, в свою чергу, обіцяє забезпечити “працівника” роботою, але не відразу, а через деякий час.
Результат. Зрозуміло, що невдовзі люди починають розуміти, що ніякої роботи їм ніхто не надасть, а на руках залишалась бувша у вжитку і зношена оргтехніка, на придбання якої витрачені власні гроші. Аферисти ж успішно обміняли нікому не потрібний офісний мотлох на гроші довірливих громадян, і тепер спокійно витрачають ті гроші на свої власні потреби.
Схема “Вирощування грибів”. Підприємство-шахрай пропонує всім охочим вирощувати вдома рідкісні гриби, які ніби-то “використовуються чи то в косметичних, чи то у фармацевтичних цілях”. При цьому відразу потрібно придбати набір насіння і посібник з догляду, все це коштує 500-1000 гривень. Але ці чудо-гриби чомусь ніяк не ростуть в домашніх умовах. “Роботодавець” все пояснює “порушеннями технології”. Але йому-то від цього не гірше – гроші за насіння і за методичні посібники справно течуть в його кишені.
Інший варіант схеми з вирощуванням грибів. З купленого за немалі гроші насіння все ж виростають гриби, але коли “працівник” привозить готовий продукт на фірму і сподівається одержати зароблені власною працею гроші, йому оголосять, що гриби некондиційні. Гриби, начебто, виросли не тієї ширини, висоти і товщини, причому одночасно все. Не намагайтеся продовжувати цю суперечку, сподіваючись одержати свої гроші. Ваші гриби за будь-яких обставин приречені бути некондиційними.
Варто відзначити, що ця схема з'явилася ще раніше, ніж всім відома піраміда МММ і дотепер успішно працює.
Результат. В найкращому випадку “працівник” залишається хоча б з вирощеними грибами, і може їх спожити. Але ні роботи, ні доходів, ні витрачених на придбання насіння і методичних посібників грошей йому вже не бачити.
Схема “Полювання на лохів”. Аферисти поширюють в газетах, розклеюють на стовпах і парканах оголошення приблизно такого змісту: “Робота на дому! Легко і без вкладень! Доход – від ??? тисяч гривень на місяць! Телефон...”. А далі відбувається ось що: кожному, хто скористається вказаним в такому оголошені телефоном, повідомляють, що в роботі необхідно буде користуватись “методичними посібниками”, але щоб їх одержати, треба вислати невелику суму, до 50 гривень. Гроші не надто великі, і довірливі громадяни їх зазвичай надсилають шахраям.
Невдовзі приходить лист. У ньому популярно роз'ясняється схема “роботи”. В обмін на прислані громадянином гроші в тій же газеті опублікують номер телефону цього громадянина, щоб тепер вже до нього дзвонили бажаючі розбагатіти. Вони також повинні будуть надсилати гроші, а потім чекати “методичних посібників”. З кожного “завербованого” шахраї-організатори цього “лохотрону” виплачують частку тому, хто погодився брати участь в цій брудній грі. Але ж порядна людина не погодиться поширювати такі ж брехливі оголошення про роботу на дому – навіть заради того, щоб повернути свої власні гроші, надіслані шахраям.
Результат. Людина, яка шукає можливості працювати на дому, знову ж таки виявляється обманутою двічі: і без грошей, і без роботи. Більше того, їй пропонують приєднатись до цієї шахрайської схеми, щоб вже самій обманювати все нових і нових людей.
Схема “Сортування сировини”. Як працює ця схема? Ось розповідь потерпілої.
“Про цю роботу мені розповіла випадкова знайома, коли ми стояли в черзі до каси в супермаркеті. “Роботодавці”, до яких я звернулась, видали мені пакетик з пластмасовими гранулами. Потрібно було відокремити чорні кульки від білих. З білих потім ніби-то повинні були штампувати одноразові шприци. За кожну перебрану порцію (приблизно 250 г) за договором пропонувалася оплата – 5 гривень. У мене дитина – інвалід дитинства, і я сподівалась хоч трохи заробити, залишаючись з дитиною вдома.
По телефону представник “фірми” мені пояснив, що “сировина”, з яким я буду працювати, дуже дорога, тому потрібно буде внести заставу, 30 гривень за кожний пакетик, на випадок його втрати. Відразу ж мені було обіцяно, що застава мені буде повернута відразу після виконання роботи. Представник “фірми” порадив внести заставу відразу за декілька пакетиків, сказавши, що так мені буде зручніше.
Я трохи сумнівалась, бо в нашій сім'ї кожна гривня на рахунку. Але під час розмови з представником “фірми” в офіс прийшли інші працівники, їм видали зарплату за перебрані кульки і повернули заставу за кульки. Побачивши це, я погодилась і віддала 500 гривень, інші віддавали і по тисячі, і більше. І все ж, сумнів залишився, а коли я туди подзвонила, ніхто не відповідав. “Фірма” зникла, немов у тумані. А через деякий час мій чоловік дізнався, що “страшенно дорога сировина” коштує не більше 50 гривень за тонну”.
Тепер зрозуміло: люди, яким видавалась зарплата і поверталась застава, були підставними особами. І впоралися зі своєю роллю непогано, судячи зі слів потерпілої, бо ж відразу декілька людей проковтнули цю наживку і віддали свої гроші аферистам.
А засновники цієї фірми-одноденки встигли вчасно втекти. Міліціонерам дісталися лише пакетики з перемішаними гранулами та дівчина-секретарка, яка займалась реєстрацією “працівників”. Вона навіть не знала, що бере участь в реалізації цієї шахрайської схеми.
Результат. Багато людей залишились з пакунками якогось непотребу, до того ж вони ще й витратили свій час на те, щоб сортувати цю “сировину”. А могли б цей же час витратити на пошуки реальної роботи. З грошима – та ж сама історія, що і в інших шахрайських схемах – гроші втрачені безповоротно.
Схема “Обробка листів і кореспонденції”. Мабуть, хоча б раз у житті вам доводилось бачити в газетах або на стовпах оголошення приблизно такого змісту:
"Робота вдома, п'ять видів. Можлива часткова або повна зайнятість. Обробка і розсилання кореспонденції. Заробіток до 400 доларів на місяць".
"10 видів надомної роботи... Розсилання пошти та ділової кореспонденції. Заробіток до 150 доларів на тиждень. Відповімо всім".
"Потрібні люди для обробки кореспонденції вдома. Розсилання напівфабрикатів і карток. Зайнятість 2-4 години на день, з/п від 1000 доларів".
Такі оголошення без зусиль можна знайти в рекламних газетах, ними нерідко обклеєні стовпи і паркани. Від обіцяних сум заробітку просто серце завмирає. Щоб одержати таку “роботу”, потрібно надіслати на якусь абонентську скриньку конверт зі зворотною адресою. Далі з'ясовується, що за “програму роботи” треба заплатити 10-20 гривень поштовим переказом, або навіть просто вклавши гроші в конверт. Потім просять надіслати ще 30-50 гривень – за “документацію” або ще за щось. Далі можливі два варіанти:
1. Одержавши надіслані вами гроші, аферисти безслідно зникають і більше не відповідають на ваші листи.
2. Ви все-таки одержите “програму обробки листів і кореспонденції”. Ось в чому вона полягає:
– Треба взяти на пошті в оренду абонентську скриньку і поширити якомога більше оголошень про те, що “пропонується нескладна робота з листами вдома”, вказавши як зворотну адресу номер вашої абонентської скриньки;
– У всіх, хто відгукнеться на ваше оголошення, вимагати гроші (невеликі, 20-30 гривень) за “програму роботи”, за “документацію” і таке інше.
– Коли вам надійдуть гроші, можна залишити їх на свої потреби, а на листи людини, яка ці гроші надіслала – не відповідати. (Знайдеться хоча б сотня громадян, які надішлють по 20 гривень, отже таким обманним шляхом вам пропонуватиметься заробити 2000 гривень і більше).
– Можна виготовити ксерокопії з тієї “програми обробки листів і кореспонденції”, яку ви одержали самі, а потім ці копії розіслати іншим.
А тепер дайте відповідь самому собі: зіткнувшись з обманом і втративши гроші, ви можете продовжити обманювати інших – вимагати гроші і розсилати нечесні “програми обробки листів і кореспонденції”. Вам таке підходить?! Навряд чи.
До речі, розсилка неправдивих пропозицій заробітку з подальшим присвоєнням грошей довірливих громадян ідеально підходить під ознаки злочину, передбаченого статтею 190 Кримінального кодексу України, що називається "Шахрайство" і визначає відповідальність за заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. І відповідальність ця може бути дуже різною – від штрафів до ув'язнення, максимум на 12 років, з можливою конфіскацією майна.
І ще одна схема шахрайства. Ще в ті часи, коли грошовою одиницею в Україні були купоно-карбованці, досить поширеним було таке явище: хтось давав оголошення в газету: "Навчу, як на місяць заробити до 100 мільйонів. Від вас конверт зі зворотною адресою і квитанція про переказ... " – далі вказувався номер банківського рахунку і невеличка сума – 200-300 тисяч (тоді ми ще всі були "мільйонерами", а тепер це 2-3 гривні). Кожен, хто “клюнув” на цю наживку, через декілька днів одержував відповідь: "Хочете добре заробляти? Дайте в газету аналогічне оголошення". Як бачимо, шахраїв від того часу не поменшало, швидше навіть навпаки. І схеми вони вигадують все більш хитромудрі.
За подібними сценаріями діють аферисти, коли поширюють інформацію про “заробіток на дому”, – такий, як склеювання конвертів, складання кулькових ручок тощо.
Зі всього викладеного зробимо один висновок, який просимо вас завжди пам'ятати: порядний роботодавець ніколи не вимагатиме від майбутнього працівника жодних попередніх виплат, застав, завдатків, авансів тощо. Порядний роботодавець сам надасть працівникові все необхідне для роботи, а за виконані завдання буде виплачувати працівникові належну йому грошову винагороду.
Роздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
4145
5728
Робота в Кам’янці-Подільському
376
336
156
109
114
105
39
15
35
14
76
46
45
34
63
34
42
50
23
25
60
60
35
21
77
100
30
16
38
23
67
83
19
10
17
16
17
10
53
30
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Хмельницькому та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 11005 грн.
за даними Статуправління Jobs.km.ua
- 9675 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Новини .ua
Втрати ворога на ранок 10 січня
10.01 Ще понад 1800 російських солдатів більше не зможуть виконувати злочинні ві ...
На Хмельниччині під час повітряної тривоги працювала ППО
10.01 Росіяни атакували "шахедами".
Порятунок будівлі колишнього музучилища: про що йшлося на засіданні Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини
09.01 У матеріалах справи можуть з'явитися нові відомості.
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...