Робота в офісі і не тільки: 21 найпоширеніша схема шахрайства.

Ця розповідь – про найбільш поширені схеми хитрувань, спрямовані проти тих, хто шукає роботу чи можливість заробити. Всі описані далі схеми розробляються і використовуються аферистами з єдиною метою – заволодіти грошима, матеріальними цінностями громадян, які повірили брехливим обіцянкам аферистів про надання роботи або про реальну допомогу в працевлаштуванні.
1. Схема “Неправдиві вакансії”. Аферисти поширюють інформацію про затребувані вакантні робочі місця, на які знайшлося б якнайбільше претендентів. Насправді ж цих вакансій в природі не існує. Неправдива інформація про вакансії складається таким чином, щоб привабити якомога більше людей, зайнятих пошуком роботи. Для цього все частіше використовуються логотипи престижних компаній, дуже привабливі умови оплати праці, хороший режим праці і відпочинку, різні переконливі формулювання. Іноді аферисти навіть надають посилання на фальшиві сайти, які мають вигляд сайтів реально існуючих компаній.
Далі, коли починають надходити відгуки від зацікавлених у працевлаштуванні громадян, аферисти вимагають заплатити певну суму за інформацію про адресу компанії, контактні телефони, місце і час проведення співбесід тощо. Той, хто заплатив гроші за таку інформацію, потім виявляє, що такої вулиці або будинку у місті нема, або за цією адресою знаходиться якась інша організація, або надані телефони недійсні, або ж належать комусь іншому.
Аферисти, якщо звернутись до них з вимогою все це пояснити, як правило, починають виправдовуватись тим, що компанія, ймовірно, змінила свою адресу і телефони, але їх про це не попередила. Вимагати повернути заплачені гроші – марна трата часу і нервів, вони цього не зроблять, бо власне цим і заробляють собі на життя. Зловмисники можуть також стягувати плату за послуги, яких ніколи не нададуть. Зазвичай через кілька тижнів афера припиняється і аферисти безвісти зникають.
Отже, якщо у вас вимагають грошей за яку б то не було інформацію про вакантне місце у престижного роботодавця – не платіть! Бо даремно витратите гроші, а роботи так і не одержите.
2. Схема “Курси навчання”. Це ще один різновид прихованого вимагання грошей. Компанія, що не вирізняється порядністю, або агентство-шахрай організовує масову співбесіду і відбирає “найбільш підходящих кандидатів”. Далі тим, хто пройшов такий “відбір”, пропонується пройти корпоративні курси навчання, але за певну плату – декілька сотень гривень. При цьому гроші необхідно заплатити якомога швидше, бо “привабливу вакансію” може “зайняти” інший кандидат, який раніше оплатить своє “навчання”.
Після проходження “навчання” кандидата інформують, що на роботу його не прийнято, бо він не відповідає тим чи іншим вимогам. І тих, кому відмовили – 99%, а решта 1% – це ті, хто погодився обманювати нових кандидатів.
Той, хто заплатив за такі поспіхом організовані “курси навчання” і закінчив їх, не одержить ні дипломів, ні свідоцтв, ані сертифікатів підвищення кваліфікації. Воно й зрозуміло: для законної організації платного навчання необхідно мати відповідну ліцензію, а без ліцензії подібні “курси навчання” є протизаконними.
Ось ще два приклади застосування шахраями схеми “Курси навчання”.
1. Аферисти заманюють громадян на різні платні курси “з гарантією наступного працевлаштування в престижних інофірмах”. Слухачам можуть один-два дні почитати лекції. Громадян, які відвідували ці “курси”, дійсно можуть “працевлаштувати”: їм запропонують приєднатись до групи життєрадісних молодих людей, які намагаються “впарити” кожному перехожому всілякий непотріб: від “самозагострювальних” ножів і “екологічно чистої” косметики до запрошення на презентацію новітнього засобу від облисіння або від пітливості ніг. Мабуть, вам доводилось спілкуватись з такими веселунами-продавцями, коли вони приходили до вас в офіс або навіть додому. Але стати одним з них, закінчивши подібні “курси” вам навряд чи хотілось би.
2. В схемі “Курси навчання” роль “наживки” часто виконує перспектива попрацювати менеджером туристичної фірми або страховим агентом. Плата за курси, як правило, незначна – 50-100 гривень. У цьому й полягає хитрість: такі гроші люди зазвичай готові заплатити без тривалих роздумів. Всім, хто “повівся” на цю пропозицію, також один-два дні читають якісь лекції, після чого пропонують пройти “конкурсний відбір”. Результат “відбору” організаторам цієї афери відомий завчасно – його не пройде ніхто. При цьому гроші, звісно, нікому не повертаються. А довести, що це обман – практично неможливо. Бо ж обіцяли повчити – так і повчили. А працевлаштування ж ніхто й не гарантував...
Також тим, хто хоче працювати в туристичній компанії, можуть пропонувати платне навчання у вигляді придбання путівки, щоб вирушити в так званий “навчальний тур”, а потім продати путівки своїм знайомим. Тобто, таким чином туристичні фірми вирішують не стільки питання забезпечення персоналом, скільки питання продажу путівок.
Отже, якщо від вас вимагають заплатити гроші за навчання – подумайте, наскільки реальними є перспективи одержання роботи.
3. Схема “Тестування”. Ця схема працює подібно до схеми “Курси навчання”. Найчастіше цю схему застосовують проти водіїв у великих містах, де постійно є великі обсяги пасажирських і вантажних перевезень. Кандидат, що прийшов по оголошенню, успішно проходить співбесіду. Йому повідомляють, що він повністю відповідає всім вимогам роботодавця, але для працевлаштування необхідно пройти платне тестування за символічну вартість – всього 200-300 гривень. Після того, як гроші сплачені, щасливому кандидату дають папірець з тестовими питаннями і відправляють додому. А коли відповіді на питання тесту підготовлені і кандидат знову приходить на фірму з думкою сьогодні ж одержати роботу, йому повідомляють, що на вакантне місце вже прийнятий інший кандидат. Вимагати повернення грошей за таке “тестування” – марна трата часу і нервів. Знову ж таки – метою шахраїв було “розвести” людину на сотню-другу гривень, але аж ніяк не надати їй роботу.
Ще один приклад застосування схеми “Тестування”. Людина, зайнята пошуком роботи, натрапляє на поширену аферистами інформацію про запрошення на роботу. Вакансія може бути будь-яка: менеджер з персоналу, секретар, торговий представник або щось інше. Після проходження співбесіди цій людині говорять, що майже готові прийняти її на роботу, тільки є одне “але” – потрібно пройти спеціальний психологічний тест. Тест платний, тут же називається ціна. Зате після проходження тесту обіцяють точно прийняти на роботу. Якщо у “претендента” немає з собою потрібної суми грошей або він не поспішає платити затребувану суму, йому можуть запропонувати подумати і прийти ще раз. Якщо ж гроші заплачені, далі все відбувається за вже знайомим сценарієм: після проходження такого “тестування” претенденту повідомляють, що результати негативні, і на роботу він не прийнятий. Або обіцяють передзвонити. Якщо ж до аферистів телефонує сам претендент, то у відповідь на його дзвінки можуть сказати, що посаду вже зайняв більш підходящий кандидат.
Отже, не погоджуйтесь ні на які передоплати – це явна ознака того, що ви натрапили на шахраїв.
4. Схема “Випробувальний строк”. Надзвичайно поширена останнім часом схема. Непорядні роботодавці, які використовують цю схему, “забувають” про офіційне оформлення трудових відносин або ж обіцяють це зробити по закінченню випробувального строку. В період цього так званого “випробувального строку” працівник всіма силами намагається проявити себе з якнайкращої сторони, викладається по повній, тоді як роботодавець, який використовує цю шахрайську схему, виплачує працівникові меншу зарплату, ніж іншим працівникам, обіцяючи підвищити її по закінченню випробувального строку. Коли ж випробувальний строк закінчується, роботодавець-шахрай найчастіше заявляє працівникові, що він йому за результатами випробування не підходить. Причини при цьому не називаються, або ж названі причини більше схожі на відмовки.
Звільнивши працівника, який “не пройшов” випробування, на його місце тут же приймають іншого працівника, і йому теж призначається “випробувальний строк”. І знову ж таки, по його закінченню працівник ризикує бути звільненим через те, що і він теж “не пройшов” випробування.
Таким чином роботодавець-шахрай, по-перше, чужими руками виконує певну роботу, і по-друге, економить гроші на виплаті зарплати. Я якщо врахувати, що з працівником, якому призначено проходження випробувального строку трудові відносини найчастіше офіційно не оформляються, то так економляться і гроші на податках і обов'язкових платежах.
А працівник, до якого була застосована ця схема, залишається і без роботи (хоч може й працював добросовісно), і навіть без запису в трудовій книжці про цю роботу.
5. Схема “Робота без договору”. Ця схема є дуже подібною і взаємопов'язаною зі схемою “Випробувальний строк”. Найчастіше ці дві схеми використовуються шахраями одночасно. В цьому випадку компанія або “забуває” укласти з працівником трудовий договір, або ж обіцяє укласти його по закінченню випробувального строку.
Класичним прикладом цієї схеми є найм друкарок. Роботодавець пропонує дівчині-друкарці набрати об'ємний текст, і якщо він буде набраний якнайшвидше і без помилок, її обіцяють прийняти на роботу. Але коли робота над текстом завершена, дівчині повідомляють, що “текст був набраний недостатньо швидко і неякісно, він не прийнятий”, і тому компанія не буде оплачувати їхню працю.
А через деякий час цей текст може з'явитись в газеті, журналі або у на веб-сайті компанії. Таким чином, роботодавці-шахраї знову ж таки економлять гроші, бо потрібна їм робота виконується безплатно. Саме тому необхідно наполягати на укладанні трудового договору одночасно з виходом на роботу. І навіть якщо роботодавець відмовляється підписувати трудовий договір на час випробувального строку, то на цей період можна укласти договір підряду. Крім вирішення питання щодо укладення договору, на співбесіді треба поцікавитись і соціальними гарантіями, які готовий надати роботодавець.
Ось розповідь дівчини, яка потерпіла від такого шахрайства: “Мені було доручено відредагувати рекламний буклет компанії-виробника меблів. Часу залишалось мало, керівництво поспішало встигнути до виставки і про письмовий договір за цим поспіхом ніхто і не заїкнувся. До виставки я все підготувала, але виплачувати гонорар фірма відмовилась, пославшись на те, що “строки були порушені, а деякі матеріали були коректувались працівником фірми”. Працівник компанії, з яким безпосередньо обговорювалися умови співробітництва, відсторонився від справ і передав ініціативу в руки юриста. Юрист в свою чергу відповів, що без договору він нічим допомогти не може”.
Ось ще один приклад з життя. Власник одної успішної фірми прийняв на роботу молоду секретарку, звісно ж, з випробувальним строком. Цілий місяць використовував її в “службових цілях” у власному кабінеті, а потім звільнив. На її наївне питання: "За що?!" відповів: "За аморальну поведінку, яка суперечить строгим правилам компанії. Те, що ти – особа аморальна, я сам перевірив і переконався". ...А звільнивши її, він прийняв на роботу іншу секретарку, і теж з випробувальним строком.
...Висловити невдоволення виконаною роботою, не заплатити під цим приводом виконавцю, але використовувати його роботу в своїх цілях – це і є характерною ознакою використання роботодавцями-шахраями схеми “Робота без договору”.
Бувають і випадки, коли роботодавець не відмовляє працівникові в укладенні трудового договору. Але в тексті договору роботодавець дуже дрібним шрифтом або з дуже хитрими формулюваннями викладає ті пункти, які дозволяють обдурити працівника або не заплатити йому за виконану роботу.
Зверніть увагу: якщо трудовий договір укладається між підприємцем-фізичною особою і найманим працівником, то такий договір повинен бути відповідним формі трудового договору, що затверджена наказом Міністерства праці України від 08.06.2001 № 260. Трудовий договір між підприємцем-фізичною особою і найманим працівником підлягає реєстрації у державній службі зайнятості.
Вимога заплатити за оформлення трудового договору є незаконною.
6. Схема “До закритих дверей”. В цьому випадку компанія офіційно наймає працівників на роботу, і навіть протягом деякого часу імітує бурхливу “діяльність”. Але одного чудового дня працівники приходять на роботу і бачать перед собою лише закриті двері. Далі виявляється, що реквізити компанії недійсні, як юридична особа компанія може бути взагалі не зареєстрована, а майже всі співробітники працюють не більше місяця-півтора. Найчастіше до використання цієї схеми вдаються компанії-одноденки, які, одержавши гроші (передоплату) за виконання якогось замовлення, тут же зникають в небуття. Тому при виборі роботи, необхідно зібрати максимум інформації про компанію, і якщо весь персонал там працює лічені дні, а сама вона існує місяць-два, то великою є ймовірність, що роботодавець може зникнути безслідно.
7. Схема “Матеріальна відповідальність”. В сферах, де робота пов'язана з відповідальністю за збереження товарно-матеріальних цінностей, особливо в роздрібній торгівлі, окремі “дуже розумні” роботодавці, маючи доступ до місць зберігання товарів, самі влаштовують недостачі працівникам. А потім, не заплативши їм за роботу, відпускають на всі чотири сторони: “Скажи спасибі, що відпускаємо, бо можемо і в суд подати і всю недостачу виплатити змусити”. І люди мусять йти. В торгівлі це надзвичайно поширений спосіб обдурювання.
8. Схема “Конкурсний відбір”. Ось розповідь потерпілих: “В пошуках роботи передивлялась надруковані в газеті вакансії, і мене зацікавило одне з оголошень: фірмі потрібні досвідчені складачі текстів і перекладачі. Прийшли з подругою, вона володіє англійською. Народу було багато, тому нам влаштували “конкурсний відбір”. Перекладачі працювали з якимсь довжелезним художнім текстом, а нам, складачам, роздали текстові головоломки, в яких потрібно було відновити і надрукувати початковий текст. Зробити це треба було якнайкраще і якнайшвидше, щоб відібрати зі всіх претендентів найбільш підходящих. Ми з подружкою успішно виконали всі конкурсні завдання. Наступного дня нам повідомили, що перший тур ми пройшли, тепер має бути другий. У другому турі те ж саме: одні перекладають, інші друкують розшифровані тексти-головоломки. Але після другого туру на роботу нас так і не прийняли. Сказали, що не підходимо”.
А дівчат і не могли прийняти на роботу. Не заради цього проводився цей “конкурсний відбір”. В результаті цих “конкурсів” були набрані і перекладені тексти, які далі швидше за все були використані для видання якої-небудь друкованої, поліграфічної продукції. Такого роду “конкурсні відбори”, особливо серед секретарів-друкарок, складачів текстів, нерідко використовуються недобросовісними видавцями: претендентам під виглядом конкурсних завдань видаються тексти, що потребують редагування.
9. Схема “Зарплатна картка”. Це один з відносно нових способів обдурювання тих, хто зайнятий пошуком роботи. Люди, як це буває найчастіше, відгукуються на розповсюджене шахраями оголошення – така-то фірма пропонує роботу. Претендентам повідомляють, що зарплату своїм працівникам фірма переводить на особисті банківські рахунки, а тому треба заплатити певну суму за оформлення пластикової карти. Одержавши гроші, “роботодавці” обіцяють у швидкому невдовзі передзвонити. А потім – ні роботи не надають, ні грошей за даремно придбану пластикову картку не повертають. Іншими словами, людей просто “розводять” на гроші, продаючи їм пластикові картки. Цими картками людям так і не доведеться скористатись для одержання зарплати, бо на роботу їх ніхто і не думав приймати.
10. Схема “Психологічна характеристика”. Розповідь потерпілого: “В пошуках роботи я приїхав до обласного центру. Хотілось влаштуватись хоча б вантажником або охоронцем. Знайшов в газеті, де публікуються вакансії, декілька підходящих пропозицій, і в одній з фірм мені запропонували роботу. Але сказали, що спочатку я повинен одержати у психолога і надати їм "психологічну характеристику". Дали папірця з написаною на ньому адресою фірми, яка надає такі “характеристики”. Також сказали, що гроші, які я повинен заплатити за "психологічну характеристику", мені повернуть після того, як я буду офіційно оформлений на роботу. А ще пообіцяли хорошу зарплату. Я одержав цю характеристику, заплатив за неї 250 гривень.
Але на роботу мене не прийняли, гроші теж не повернули. Сказали, що ця характеристика підійде для працевлаштування в будь-яку іншу організацію. В інших організаціях цю “психологічну характеристику” відмовились прийняти, сказали, що цей папірець нікому не потрібен. Тепер я вже нікому не довіряю. Що ж це за "психологічні характеристики" такі, що я мусив за них платити, а вони нікому не потрібні? А відповідь проста. Аферистам потрібні були гроші, і вони без особливих труднощів ними заволоділи, використавши для цього описану потерпілим схему.
11. Схема “Ліцензійне резюме”. Аферисти все частіше вимагають від претендентів на ту чи іншу вакансію надати своє резюме, але яке – ”ліцензійне резюме”!
Всіх, хто претендує на вакантне робоче місце, аферисти направляють в "компанію", в якій складають резюме. Така “компанія” ніби-то має спеціальний дозвіл (ліцензію) на складання резюме. Тобто, зі своїм власноруч (або з чиєюсь допомогою) складеним резюме вас на роботу не зможуть прийняти – так вам скажуть.
Коли ви прийдете в “компанію”, яка має “ліцензію” на складання резюме, з вас візьмуть гроші і складуть так зване “ліцензійне” резюме. На тому вся історія й закінчиться. На роботу ніхто нікого і не думав приймати, а те “ліцензійне” резюме, за виготовлення якого “компанія” витребувала з вас 50-100 гривень, виявиться звичайнісіньким резюме, яке ви без труднощів змогли б скласти і без допомоги “компанії”.
Шановні здобувачі! Не існує і ніколи не існувало ніяких ліцензій на право складання резюме! "Роботодавці", які вимагають із вас "ліцензійне" резюме – аферисти! У них немає ніяких вакансій і на роботу вони вас не візьмуть! Єдина їхня мета – одержати з вас гроші. Для того власне й придумана ця схема.
12. Схема “Медогляд”. Якщо роботодавець обіцяє прийняти на роботу тільки після проходження медогляду, але при цьому наполягає на тому, щоб він був пройдений саме в такій-то (і в ніякій іншій!) клініці, знайте: це шахрайство. Медогляд неминуче буде платним (і швидше всього, недешевим), але на роботу після медогляду вас не приймуть. Власне, немає нічого протизаконного у вимогах пройти медогляд перед прийомом на роботу. Але!!! Насправді роботодавець і медичний заклад, домовившись між собою, просто поділять гроші, які ви заплатите за цей медогляд. Якби роботодавець дійсно був би зацікавлений у вас як в працівникові, то йому було б все одно, де саме ви пройдете медогляд, потрібний для оформлення на роботу.
13. Схема “Сезонна робота”. Як і у всіх інших схемах, аферисти і тут використовують в своїх цілях людські слабкості – довірливість і прагнення до швидкого збагачення. В одному з міст аферисти запросили кілька десятків людей до столиці, нібито на заробітки. Пропонувалась робота на будівництві, де до здачі об'єкта нібито залишилось ще 3-4 місяці. Спеціальна підготовка не вимагалась, зате обіцяли проживання, харчування за рахунок роботодавця, і зарплату до 8000 гривень. З людей було зібрано по 600 гривень нібито за оформлення документів, автобус до Києва наймали і оплачували також самі потерпілі. Після прибуття в столицю, аферисти зайшли в якийсь офіс, з якого безслідно зникли, залишивши групу людей перед входом в будинок з порожніми гаманцями і розбитими надіями.
...Нікому не дозволяйте приспати вашу увагу! Чому ніхто з потерпілих навіть не подумав про те, що потрібно би було переконатись в серйозності намірів тих людей, яким було заплачено стільки грошей? Чому не поцікавились хоча б назвою фірми, в яку їх повинні були працевлаштувати, і не перевірили, чи справді існує така фірма?!
А відповідь проста. Люди були зомбовані вірою в чудо, їхні думки вже були зайняті плануванням того, на що будуть витрачені обіцяні аферистами гроші. Коли людей вдається ввести в цей складний психологічний стан, вони втрачають контроль над реальністю, оскільки активізуються захисні механізми психіки, які не дають зруйнувати ілюзію. Остерігайтесь цього стану!
Дуже подібним до цієї схеми за принципом реалізації, але з дещо іншими наслідками, є ще ось таке шахрайство. Один “представник успішної компанії”, дуже респектабельно одягнений, запрошував на співбесіду тільки тих здобувачів, у яких був мобільний телефон. Зрозуміло, що таких було вдосталь, бо нікого тепер не здивуєш мобільним телефоном. Зустріч призначалася на нейтральній території, найчастіше – у ресторані. Від цього інтерес здобувача до можливості працювати в такій компанії ставав ще сильнішим, а довір'я до “представника” зростало. Далі події розвивались до болю примітивно. Під час розмови за столиком у ресторані про “майбутню роботу” “представник компанії” просив у здобувача телефон, щоб зробити “важливий дзвінок”. Взявши телефон і вийшовши з-за столика, аферист безслідно зникав.
14. Схема “Хочете працювати? Тоді купіть...”. Аферисти розміщують (найчастіше в Інтернеті або в друкованих виданнях) оголошення приблизно такого змісту:
“На роботу потрібні працівники віком від 20 до 55 років. Досвід роботи не обов'язковий. Навчання за рахунок компанії. Наявність Українського громадянства не обов'язкова. Зарплата від 500$ до 10000$”
Всім, хто зацікавився таким оголошенням і скористався вказаним в ньому телефоном, пропонують прийти, при цьому повідомляють адресу, день і час зустрічі. Всім, хто прийшов за вказаною адресою в призначений час, дуже чемно зустрічають, і запрошують на “семінар”, “конференцію” або “презентацію”, на якій мають все розповісти про “компанію”, у якій невдовзі нібито будуть “працювати” всі, хто прийшов на це зібрання.
На зібранні розкажуть жалісливу історію про “важке становлення компанії”, про “подолані труднощі” і про “величезні успіхи”, які досягнуті “компанією”. Розказують про захмарне зростання фінансових показників, постійно зростаючий штат працівників, які потрібні для задоволення суспільних потреб в продуктах або послугах “компанії”. Все це допоможе всім, хто приєднається до співпраці з “компанією”, забезпечити собі стабільний високий заробіток і кар'єрне зростання.
Під час проведення цього зібрання його організатори не поспішають розповідати про те, чим же насправді займається "компанія" – увага зосереджується на райдужних перспективах приєднання до числа “співробітників компанії”.
Далі кожному з присутніх пропонується вибрати собі посаду, на якій він хотів би працювати в "компанії". Вибір пропонується досить широкий, як серед вакансій, так за рівнем заробітних плат і можливостями кар'єрного зростання. І тут настає кульмінаційний момент – для одержання повної інформації про компанію, вакансії, умови праці, функціональні обов'язки, умови навчання треба зовсім небагато: купити одну або декілька книжок, що розповідають про компанію та її діяльність. Ціна книг може коливатись від 100 до 600 гривень.
Окрилені нечуваними перспективами фінансового успіху, люди купують літературу, у якій зовсім відсутня всяка корисна інформація. Але про це люди дізнаються вже коли прийшли додому і взялись за перечитування придбаної літератури.
Підсумок: всі розмальовані в райдужні кольори розповіді про “компанію”, “процвітання” і таке інше – брехня. Не існує ніякої компанії, так само і вакансій. Мета “роботодавців” – продати макулатуру, що коштує копійки, за 100 гривень і більше. У таких “компаніях” працюють професійні психологи. Заморочити голову вони зможуть практично будь-кому. Отже, будьте обережні!
15. Схема “Фінансова піраміда”. Все починається майже так само, як при реалізації аферистами попередньої схеми (продаж макулатури під виглядом книг про бізнес).
Людина, зайнята пошуком роботи, знаходить в друкованих виданнях або в Інтернеті, або навіть розклеєні на стовпах оголошення про те, що на роботу запрошуються працівники віком від 20 до 55 років. Досвід роботи не обов'язковий. Навчання за рахунок компанії. Зарплата від 500$ до 10000$.
Всім, хто зацікавився таким оголошенням і скористався вказаним в ньому телефоном, пропонують прийти, при цьому повідомляють адресу, день і час зустрічі. Всім, хто прийшов за вказаною адресою в призначений час, дуже чемно зустрічають, і запрошують на “семінар”, “конференцію” або “презентацію”, на якій мають все розповісти про “компанію”, у якій невдовзі ніби-то будуть “працювати” всі, хто прийшов на це зібрання.
На зібранні присутнім розповідають про “компанію”, її діяльність. Переважно мова йде про знижки, бонуси, винагороди, інші блага для тих, хто є учасником програми діяльності “компанії”.
Щоб пробудити у присутніх жалісливість і довір'я, "менеджер компанії" починає розповідати про своє тяжке життя, як тривало до того моменту, поки він (вона) не потрапив в число працівників такої чудової компанії. Сам менеджер приїхав сюди з якогось глухого села. Потім його обікрали. Він жив в підвалах або на горищах будинків. Життя було просто жахливим. Але йому пощастило потрапити саме в цю компанію, і саме тут його чекав фінансовий успіх і кар'єрний ріст. З останніх сил він знайшов 3000$ (суми можуть бути різними) – позичив у знайомих, випросив у банку кредит, продав земельну ділянку в селі. І тепер у нього вже є і квартира, і машина, і на всіх найкращих курортах він вже був. Словом, грошей у нього вже й кури не клюють.
А що ж потрібно, щоб так себе ощасливити? Всього-то нічого – заплатити "компанії" за вступ в ряди її працівників тисячу або дві доларів. А тоді – привести сюди ж своїх знайомих, які теж повинні внести таку ж суму і привести в компанію вже своїх знайомих. На підтвердження своїх слів цей “представник компанії” почне показувати присутнім барвисті графіки "матеріальної" кар'єри. Перспективи росту дуже непогані. Всього через рік кожен зможе претендувати на звання найбагатшої людини в світі. І все це цілком досяжно – заплатите внесок і тягніть сюди всіх, хто теж хоче стати мільйонером – “компанія” вам у цьому допоможе!
Висновок. Чим закінчились історії з такими фінансовими пірамідами, як МММ або “Еліта-Центр”, мабуть відомо всім. Тому обходьте стороною кожну “компанію”, яка вимагає від вас сплатити вступний внесок і далі пропонувати своїм знайомим також вступити в “компанію”. Це допоможе вам і гроші зберегти, і відносини зі знайомими не зіпсувати.
16. Схема “Розклеювач оголошень” або “Розповсюджувач листівок”. Як працює ця схема, розповів потерпілий студент: “Мені запропонували роботу розклеювача оголошень. Зустріч із "роботодавцем" відбулась на тролейбусній зупинці. "Менеджер з персоналу" дав мені пачку оголошень, які я мав розклеїти за тиждень, і адресу фірми, де через тиждень я мав забрати зароблені гроші і одержати нову партію оголошень для розклеювання. А ще цей “менеджер” взяв у мене завдаток – 100 гривень, як гарантію того, що я виконаю роботу якісно і в строк. Гроші він пообіцяв мені повернути разом з зарплатнею. Через сім днів ні завдатку, ні зароблених грошей одержати я не зміг. Офісу фірми, що займається поширенням рекламних оголошень, за наданою мені адресою не було, а потім з'ясувалось, що ніякої фірми взагалі не існує. І найбільше обурило те, що весь тиждень я розставляв сітки, в які попадались такі ж самі довірливі люди, як я: весь тиждень я розклеював листівки з текстом: "Потрібен розклеювач оголошень. Зарплата 5000 гривень".
Ось таким нехитрим способом аферист “розводив” на 100 гривень кожного, хто захотів за місяць заробляти 5000 гривень... І навіть якщо щодня знаходився лише один “працівник”, то покласти в кишеню 100 гривень за день, не доклавши до того особливих зусиль – зовсім непоганий результат. Тільки чи підходить така “робота” тим, хто її дійсно потребує? Навряд.
17. Схема “Оплата за оформлення на роботу”. Вимога роботодавця завчасно внести гроші за такі послуги, як оформлення документів, проходження психологічного тестування, навчання перед вступом на посаду, професійні тренінги або ще щось подібне – також є одним з поширених способів "розводу".
Розповідає потерпілий: “Я прийшов на співбесіду з приводу працевлаштування на посаду менеджера відділу в компанію, що займається продажем будівельних матеріалів. Умови були дуже привабливими – 10000 гривень зарплати плюс бонуси від товарообігу. Мені сказали, що крім мене на цю посаду нібито було ще з добрий десяток претендентів, але директор вибрав саме мене.
Далі мене запевнили, що через два дні я зможу приступити до виконання обов'язків. Але спочатку я повинен здати 200 гривень на оформлення документів і зарплатної карти.
Грошей був трохи шкода, але скоро я повинен був одержувати в 50 разів більше, тому погодився віддати ці 200 гривень. Але ні через два дні, ні через тиждень на роботу мене не прийняли. Відговорювались проблемами при оформленні документів, а потім мою трудову книжку повернули, не пояснивши причин. Гроші компанія віддавати відмовилась. Приводом для відмови в поверненні грошей стало те, що служба безпеки компанії нібито знайшла негативні факти про мене як претендента на роботу в компанії.
18. Схема “Злодійство ідей”. Ця схема також досить поширена, і розрахована вона переважно на студентів і випускників навчальних закладів, які після навчання зайнялись пошуком своєї першої роботи. Молодому спеціалісту, що претендує на вакансію, пропонують виконати тестове творче завдання. Він, сподіваючись одержати роботу, виконує доручене завдання, вкладаючи в цю творчу роботу здобуті знання і власні ідеї. Через деякий час кандидата інформують, що він не пройшов за умовами конкурсу на вакантну посаду (при цьому критерії відбору ніхто не озвучує).
Через деякий час цей молодий спеціаліст, якого компанія так і не прийняла на роботу, може помітити, що ця компанія використовує в своїй роботі саме ті ідеї, які він виклав у своїй нещодавно написаній творчій роботі. Такою схемою часто користуються невеликі рекламні агентства або невеликі компанії, які не можуть собі дозволити утримувати в штаті високооплачуваного спеціаліста.
Наприклад, компанії, що спеціалізуються на розробках програмного забезпечення або комп'ютерних ігор, часто мають постійну вакансію менеджера з реклами. Компанія пропонує кандидатам запропонувати концепцію просування нової гри, розробити рекламний модуль, написати рекламний текст. Потім вони відбирають кращі ідеї і використовують їх у роботі, а автор цих ідей, виклавши їх у своїй творчій роботі, за свою працю не одержує не копійки.
Слід зауважити, що серйозні компанії оплачують навіть невелику творчу роботу, виконану в рамках тестового завдання.
Схеми шахрайства, що використовують посередники. Ці схеми набули значного поширення, і навіть вже стали звичними. Хоча насправді дії за описаними нижче схемами мають очевидні ознаки шахрайства.
Непорядні по відношенню до здобувачів кадрові агентства з кожного, хто шукає роботу, вимагають передоплату за послуги, тоді як зобов'язань з працевлаштування вони на себе не беруть. Воно і зрозуміло: кадрове агентство не створює робочих місць (це роблять роботодавці), тому не може і надати гарантій, що потрібне здобувачу робоче місце буде звільнене або створене – навіть самі роботодавці не завжди знають коли і які вакансії у них виникнуть.
Іноді клієнту, що заплатив гроші за послуги з пошуку роботи, надають список знайдених в Інтернеті вакансій, або добірку старих газет. Іноді передоплата передбачає тільки занесення резюме в базу даних агентства, при цьому працевлаштування, знову ж таки, ніхто не гарантує.
Але насправді послуги кадрових агентств (агентств з підбору персоналу) повинні оплачувати не ті, хто шукає роботу, а роботодавці, інтереси яких агентство представляє. Такі агентства теж не можуть нікому гарантувати працевлаштування, але й передоплати за свої послуги і надану інформацію не вимагатимуть. Саме такі агентства заслуговують довір'я, оскільки їх послуги оплачуються лише після того, як в інтересах клієнта був досягнутий потрібний результат. Результатом, за який клієнти платять гроші порядному кадровому агентству є працевлаштування їх (клієнтів) на ті чи інші подані роботодавцями вакансії.
Насправді, порядне кадрове агентство одержує свою частку за те, що підібрало під вакансію роботодавця підходящого працівника. Такі кадрові агентства можуть працювати і з передоплатою, але в цьому випадку в укладеному з клієнтом договорі повинен бути пункт, що передбачає повернення грошей у випадку, якщо потрібна клієнту робота так і не була підібрана. Звісно, подібний договір можуть запропонувати і шахраї, але в умовах цього договору навряд чи буде щось конкретно сказано про зобов'язання, які належить виконати агентству за одержані від клієнта гроші.
Деякі агентства діють ще більш нахабно – вимагають гроші за гарантію працевлаштування в якусь успішну компанію. Нерідко такі кадрові агентства вводять людей в оману тим, що постійно створюють видимість діяльності: запитують паспортні дані, запрошують на співбесіди, обіцяють клієнту розіслати його резюме роботодавцям.
Такі “кадрові агентства” можуть навіть мати "своїх людей" в HR-відділах успішних компаній. Якщо робота налагоджена саме так, то здобувач, нічого не підозрюючи, приходить в діючий офіс компанії на співбесіду з її працівником. Цей працівник одночасно є підставною особою, тому діє за сценарієм агентства-шахрая. Він не прийме здобувача на роботу, бо завдання підставної особи – створити ілюзію, що кадрове агентство справді підшукує здобувачу роботу. За створення такої ілюзії агентство віддає підставній особі частину грошей, які одержало від обманутого здобувача. Але роботу таке "кадрове агентство" врешті так і не знаходить, тому зневіреному здобувачу залишається забути про заплачені гроші.
Отже, розраховуючи на допомогу кадрових агентств, віддавати перевагу слід тим агентствам, які:
1. Не працюють на умовах передоплати за свої послуги або ж повертають передоплату, якщо клієнт так і не був працевлаштований за сприянням агентства;
2. Пропонують клієнтові підписати договір з чітко викладеними правами, обов'язками та відповідальністю сторін.
І навпаки, краще обходити стороною ті агентства, які вимагають передоплати за свої послуги, при цьому навіть не вважаючи за потрібне запропонувати клієнту будувати подальші відносини на договірній основі. Такі агентства швидше за все просто присвоять одержані від клієнта гроші, так і не надавши йому реальної допомоги в працевлаштуванні.
...Розглянемо дві найпоширеніші схеми, якими користуються аферисти-посередники, що ховаються під маскою “кадрових” чи “рекрутингових” агентств.
19. Схема “Інформаційні послуги”. В чому полягають такі “послуги”? За гроші здобувача агентство розміщує його оголошення про пошук роботи або його особисті резюме в Інтернеті чи в друкованих ЗМІ. Коштує ця послуга 20-50 гривень. І це при тому, що самостійно розмістити таке оголошення в газеті коштувало б в 4-5 разів дешевше, а в Інтернеті це можна зробити взагалі безплатно! Але навіть якщо оголошення чи резюме будуть розміщені в газетах чи в Мережі, здобувачу навряд чи хтось подзвонить. Якщо ж він сам почне діставати “агентство”, то самі ж працівники цієї контори подзвонять йому раз-другий, вдаючи з себе "роботодавця". Проведуть телефонну співбесіду і на закінчення розмови скажуть, що ви їм “не підійшли”. І навіть привід для відмови вигадають. Якщо ж вам урветься терпець і захочеться пригрозити цій конторі, то вам пояснять, що вони надають вам "інформаційні послуги", і давали вам гарантій того, що робота вам буде надана.
Можливо, ви вирішите скористатись послугами інших “кадрових агентств”, надіючись, що вони є порядними у ставленні до своїх клієнтів, але... в інших агентствах у вас теж швидше за все проситимуть заплатити за “інформаційні послуги”, і все буде повторюватись з точністю до окремих фраз і слів.
Після цього може скластись враження, що всі ці контори створені одною групою аферистів, і ця група засмітила своїми оголошеннями всі газети.
Для тих, хто на власному гіркому досвіді вже навчився розпізнавати аферистів, які діють за схемою “Інформаційні послуги”, придумана і працює наступна схема.
20. Схема “Вакансії на продаж”. Розчарований схемою “Інформаційні послуги” здобувач телефонує до “кадрового” агентства, до якого раніше не звертався, і щоб переконатись в порядності цього агентства, розповідає про свій негативний досвід співпраці з конторами-посередниками. У відповідь чує запевнення: "Що ви, що ви, ми порядне агентство! Ми даємо вам конкретні адреси конкретних роботодавців! У нас велика база даних, ми маємо для вас багато вакансій. Ми укладаємо з вами офіційний договір. Якщо вас не влаштує один роботодавець, ми вам запропонуємо інші варіанти!"
Зрадівши від таких запевнень, здобувач поспішає в цю контору, укладає договір і за 5-10 гривень купує в цієї контори інформацію про підходящі вакансії – адреси, телефони роботодавців. Хтось купує інформацію про 2-3 підходящі вакансії, а дехто – про всі, які є на даний час (не бігати ж два рази в агентство!).
...Ну, купив та й купив. Тепер краще йти додому і забути про це, щоб не витрачати і далі ні грошей, ні часу. Так ні ж! Дехто починає їздити по цих адресах. Витрачає гроші і час на проїзд, мерзне на зупинках, стоїть у пробках. І все це лише для того, щоб переконатись, що по цих адресах навіть не те, що вакансій немає, так і самих фірм нерідко немає і не було ніколи. Розлючений здобувач знову мусить йти в ту ж саму шахрайську контору, і там йому поспівчувають: "Треба ж такому статися! Така помилка! Що ж поробиш, буває! Від проколів ніхто не застрахований. А така солідна фірма була! Невже збанкрутувала? Криза, криза... Але ви не журіться! У нас ще є багато вакансій! І ми раді вам їх надати. По одній адресі за 5 гривень!"
...І так буде доти, поки у вас не закінчаться гроші або терпіння. Чи треба говорити, що у всіх конторах, які працюють за шахрайськими схемами результат буде незмінним – безрезультатна втрата грошей і часу. Висловлювати невдоволення – така ж даремна трата часу. Вам нагадають про договір, в якому мова йде про надання платних “інформаційних послуг”.
21. Схема “Консультації з працевлаштування”. Цю схему не можна вважати зовсім шахрайською, але громадянам, які шукають роботу, пропонується оплатити те, що можна одержати безкоштовно. Наприклад, рекомендації зі складання резюме або списки телефонів і адрес роботодавців, що мають цікаві для претендента вакансії. Причому ці списки нерідко складаються на основі вакансій, раніше опублікованих у газетах або на сайтах. За 30-50 гривень людині нададуть список знайдених в Інтернеті або в старих газетах вакансій, запропонують ще якісь подібні послуги. Але доступ до цієї інформації можна одержати і зовсім безплатно. Тож нагадаємо: серйозні кадрові агентства не вимагають попередніх оплат за свої послуги.
Важливе зауваження: дізнавшись про шахрайські схеми посередництва в працевлаштуванні, у вас може скластись негативна думка про всі кадрові або рекрутингові агентства. Це теж буде помилкою, бо багато з таких агентств все ж є порядними у ставленні до своїх клієнтів. Розрізнити їх з-поміж інших дуже просто.
Отже, порядні кадрові, рекрутингові агентства:
1. Не беруть передоплати за свої послуги. Якщо ж передоплата вимагається, то вона повертається клієнту в тому випадку, якщо потрібного результату (результатом є працевлаштування клієнта) протягом строку дії договору так і не було досягнуто.
2. Укладають з клієнтами (як з роботодавцями, так і зі здобувачами) договір з чітко виписаними умовами, правами, обов'язками і відповідальністю сторін.
3. Розрахунок з агентством клієнти здійснюють тільки після виконання посередником визначених умовами договору зобов'язань – працевлаштування здобувача на запропоновану агентством вакансію або ж підбір підходящого працівника під наявну у роботодавця вакансію.
...Якщо ж агентство-посередник пропонує вам співпрацю на інших (порівняно з вищенаведеними) умовах – в цьому випадку дійсно існує ризик бути обманутим аферистами.
Висновки.
Ознаки шахрайства не так вже й складно помітити, тому пам'ятайте прості правила і дотримуйтесь їх:
1. Не погоджуйтесь ні на які попередні оплати послуг, якщо такі оплати від вас вимагаються ким би то не було. В крайньому випадку, якщо ж ви все ж вирішили заплатити наперед, то з вами має бути укладений письмовий договір, в якому має бути чітко вказано, що оплачені наперед кошти підлягають поверненню в разі невиконання посередником умов договору в частині працевлаштування здобувача або підбору під вакансію підходящого працівника.
2. Не залишайте під заставу власні документи або цінні речі, не давайте незнайомим людям в тимчасове або навіть разове користування мобільний телефон або будь-що, що має цінність. Зазвичай, одержавши під заставу цінні речі або документи, аферисти або безслідно зникають, або ж вдаються до шантажу.

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад