Ринок праці: кого шукають і коли чекати збільшення зарплат

Ринок праці: кого шукають і коли чекати збільшення зарплат

Вересень став золотим місяцем на українському ринку праці. Мало того, що пропозицій, за даними міжнародного кадрового порталу hh.ua, було вдвічі більше, ніж на початку року, так вони ще й стали якіснішими

"Пішли вакансії з сезонної роботи, на які набирали некваліфікований персонал. З'явилося більше пропозицій для офісних працівників", - розповідає Вікторія Котлярова, експерт порталу Jobs.ua.

Лідером за кількістю відкритих вакансій у вересні 2010, як і протягом всього року, залишається сфера продажів (22,2% від загального числа). Але за рахунок того, що в цій сфері багато резюме, менеджери з продажів у топ-п'ятірці посіли всього лише третє місце.

А от перше місце за затребуваністю серед роботодавців котрий місяць поспіль - у айтишників. Що і зрозуміло: зараз неможливо уявити роботу без IT-ресурсів, плюс до того наших профі переманюють західні компанії.

Також у вересні, за словами Вікторії Котлярової, було багато вакансій для менеджерів з продажу рекламних послуг. "Більшість великих компаній формують бюджет на рекламу в грудні. І на початку осені, у вересні-жовтні, їх активно набирають, щоб був час навчити новачка і він встиг сформувати базу", - коментує експерт.

Але в той же час на тлі загального росту в деяких сферах намітився спад. Так, раніше повідомлялося про збільшення вакансій для будівельників. Але у вересні пропозицій для них стало менше.

Нові будівництва не закладаються, а на ті, що відновили процес влітку, вже набрали людей. Також закінчується сезон активного приватного будівництва.

Однак лідером вересня серед аутсайдерів стали топ-менеджери. Вакансій для них - всього 1,8% від загального числа. "Причому їхня кількість стабільно зменшується на 1,5-2% щомісяця протягом 2010 року", - уточнила Марина Маковій, гендиректор міжнародного кадрового порталу hh.ua.

За кількістю резюме, розміщених на порталі hh.ua у вересні, на першому місці сфера "Початок кар'єри, Студенти" (30,8 % резюме), на другому - "Продажі" (26,3 %), на третьому - "Бухгалтерія, Фінанси" (24,1 %).

Будівництво та нерухомість - роботи стало менше

У вересні запрацювала державна програма підтримки будівництва "Доступне житло". Ті, хто стоїть на квартирному обліку, можуть одержати від держави без повернення та відсотків 30% від нормативної вартості житла.

У держбюджеті на 2010 рік виділено 390 мільйонів гривень (на 3 тисячі квартир). Частина грошей у вересні почала надходити у Фонд. Їх дають на "недострої" більше 70% готовності.

Здавалося, мають з'явитися нові вакансії. Але Сергій Костецький, аналітик консалтингової компанії SV Development, вважає, що програма не забезпечить збільшення зайнятості в сфері будівництва.

"Кошти з бюджету розподіляються на тендері, і компанія, що його виграє, вже має у своєму штаті весь потрібний персонал. Відсутніх викликають з довготермінових відпусток". Та ж ситуація і з торгово-розважальними центрами. "Планується будівництво кількох нових центрів, - каже Сергій Костецький, - але основна маса робочих місць під них вже є. А фінальні роботи там віддаються на аутсорсинг. З охоронних компаній беруть охоронців, із клинінгових - прибиральників і т.д.".

На об'єктах, де ведеться будівництво, можуть виникати перебої з оплатою. Віктор, виконроб з 25-річним стажем, у вимушеній відпустці вже тиждень.

"Моя бригада будує офісний центр. Але замовник зробив перерву в оплаті, - розповідає він. - Взагалі роботодавці зараз часто поводяться непорядно. Знають, що роботи мало, безробітних багато, тому користуються моментом. Людина може влаштуватися на об'єкт, розраховуючи на одні гроші, а одержить мізер".

Бажаючих влаштуватися на будівництво справді багато. Так, на неофіційній біржі праці в столиці, біля станції метро "Вокзальна", куди їдуть заробітчани з усієї України, у п'ятницю 8 жовтня стояли більше сотні чоловіків.

Посередники розповіли, що восени роботи менше, а бажаючих заробити - більше. "Тут в основному джерело робочої сили для дач, котеджів, - розповідає Максим, що посередник вже більше 6 років. - Зараз затребувані покрівельники, плиточники та інші люди на оздоблювальні роботи. Дуже потрібні хороші пічники. Вони будуть потрібні й у листопаді. А от фахівців для ремонтів квартир з неофіційної "біржі праці" клієнти просять не давати. Розумієте, тут контингент хоч і роботящий, але дуже питущий, люди зараз заощаджують, і не хочуть ризикувати. Намагаються знайти перевіреного майстра. Не беруть звідси на будівництво офісних центрів і критих паркінгів".

Зараз, за словами Максима, замовлень на 15% більше, ніж рік тому в цей час. Якщо порівнювати з літом, то менше: уже кінець сезону активного будівництва. Також Максим відзначає, що географія замовлень змістилася вбік Вишгорода: еліта хоче триматися ближче до президента. Як і раніше багато будують по Обухівській трасі.

Що стосується ріелторів, то восени для них не настала золота пора. Так очікуваного пожвавлення на ринку нерухомості не наступило. За даними компанії SV Development, у вересні в Києві було укладено 773 угоди купівлі-продажу житла, тоді як у серпні - 707.

Як і раніше зміна кадрів велика. "Заробіток - відсоток від продажів. Дещо перепадає затятим фахівцям. А новачкам сунутися нічого", - каже президент союзу фахівців з нерухомості Києва Ігор Однопозов.

Торгівля: лідирує за кількістю вакансій

Вже стало закономірністю, що сфера продажів у вересні - лідер по вакансіях. "У минулі роки була така ж тенденція, - каже Марина Маковій, гендиректор міжнародного кадрового порталу hh.ua. - У вересні 2009 у сфері продажів знаходилося 25,3% усіх вакансій, у вересні 2010 - 22%".

Вікторія Котлярова, експерт порталу Jobs.ua, пояснює це закінченням сезону відпусток і розширенням штату в деяких компаніях після літа. Багато вакансій і для торговельних представників. "У них сезонна зміна колективів, тому що агентам стає холодно бігати базарами", - пояснює Вікторія.

Фінанси: минув пік попиту на фахівців із проблемних кредитів

Протягом всього 2010 року, за даними міжнародного кадрового порталу hh.ua, вакансій у сфері "Банки. Інвестиції" прибувало - приріст складав щомісяця 0,4-0,5%. Як то кажуть, дрібниця, але приємно. Особливо з огляду на ситуацію в 2009 році, коли в банках були масові скорочення.

Але у вересні ця динаміка була порушена в кращу сторону для здобувача: за місяць число вакансій виросло вже на 2,3%. Як відзначає Наталя Голубнича, радник голови Наглядової Ради з питань персоналу АКБ "Юнекс", в основному набір нового персоналу пов'язаний з реструктуризацією фінансової установи або з розвитком яких-небудь напрямків її діяльності.

В основному це група банків, у яких були не дуже великі ринкові портфелі. Зараз вони розвиваються і поступово відкривають нові відділення. Так, нову філію в Києві відкрив Востокпромбанк. За даними кадрового порталу hh.u, найбільш затребуваними банківськими співробітниками були фінансові аналітики і фахівці з інвестицій.

"Також зараз набирають і, я думаю, на них і далі буде попит, фахівців із продажів банківських послуг у корпоративному і роздрібному сегментах зі своєю клієнтською базою, фінансистів і розумних програмістів для обслуговування банківських програм, касирів. При цьому конкурс здобувачів на ці вакансії досить високий. Як і раніше умови диктує роботодавець", - говорить Наталя Голубнича.

Цікаво, що, за її словами, минув пік попиту на фахівців із проблемних кредитів. "Утім вакансії для таких фахівців як і раніше є. Насамперед їх відкривають банки, у яких в період кризи істотно виросли проблемні портфелі і для яких ця діяльність затребувана".

Що стосується не банківських співробітників, Тетяна Соломенко, фахівець з підбору фахівців фінансового напрямку агентства Apple City, стверджує, що бухгалтери, аудитори, фінансові контролери, фінансові директори відгукуються на вакансії дуже активно.

"Але на глибокий жаль, аналізуючи вакансії на сайтах роботи і зі слів кандидатів, вакансій однозначно мало. Висновок: попит у фінансовій сфері перевищує пропозиції в співвідношенні 1:20".

Від страхових компаній реальних вакансій також з'являється мало. "На нашому порталі кількість вакансій для страховиків у десять разів менша, ніж, скажімо, для IT-шників. Основна маса пропозицій - на неповну зайнятість, оплата праці - відсоток від продажів страхових послуг", - констатує експерт порталу work.ua Марина Василиненко.

Зарплати: очікуйте підвищення наступного року

Рівень оплати праці у вересні в порівнянні з серпнем не змінився. Вікторія Котлярова, аналітик порталу Jobs.ua, відзначає ріст тільки у менеджерів з продажів. "Закінчився мертвий сезон у продажах в усіх (крім пива і морозива). Тому підвищують відсоток від продажів на 1%-1,5%".

Гендиректор рекрутингової компанії "Промоушн" Сергій Криворучко також підтверджує, що рівень зарплат стабілізовано в усіх напрямках. "Якщо комусь і пропонують більше, то через миттєвий попит".

У найближчі місяці змін не передбачається, тому що жовтень - це початок останнього кварталу року, і ніхто в цей час не переглядає зарплатну політику.

"Зараз багато компаній формують бюджет на наступний рік, - каже Марина Маковій, гендиректор міжнародного кадрового порталу hh.ua. - Ми прогнозуємо підвищення в наступному році на 15%".

Прогноз підтверджують і опитані роботодавці. Так, Надія Сіренко, начальник відділу винагород "МТС Україна", сказала, що в бюджеті компанії на наступний рік закладено відсоток від певної суми на збільшення зарплат. Але наскільки підвищать, вона не зізналася.

А Сергій Рудь, начальник департаменту по роботі з персоналом Erste Bank, розповів, що їхнім співробітникам підвищать оклади орієнтовно на 10%. "Однак цей крок буде залежати від фінансових результатів поточного року".

МсDоnаld's також планує підвищення в наступному році. "Зарплати ростуть у нас щорічно в перший і третій квартали. Останній раз підвищення склало в середньому 5%. Наступне планується в березні 2011 року. Розмір його залежатиме від фінансових успіхів компанії, інфляції, ситуації на ринку праці", - каже Михайло Шуранов, начальник відділу по зв'язках із громадськістю компанії.

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад