Основні мотиви у виборі професійного шляху
Мотиви, що спонукають нас обрати ту або іншу професію, поділяються на зовнішні та внутрішні. Зовнішні причини пов'язані з впливом навколишнього середовища: думкою батьків, друзів, однолітків, бажанням досягти зовнішнього успіху або страхом . За внутрішні причини відповідаєш ти сам – їх визначають твої здібності, схильності, звички і характер.
Сьогодні лідер списку мотивів - престиж професії. Мотив непоганий, проте має суттєві негативні наслідки. Адже й нині у фаворі різного роду економічні і юридичні спеціальності. Проте вже зараз на ринку праці - надлишок бухгалтерів, юристів і економістів. Висновок простий: при виборі професії її престиж не повинен бути першочерговим мотивом. Про нього потрібно пам'ятати, покладатися тільки на нього – недалекоглядно.
Почесне друге місце при виборі професії посідає високий заробіток: ким би не працювати, аби добре заробляти. Та навряд чи такий мотив як високий заробіток заслуговує на те, щоб при виборі професії спиратися лише на нього. Чому? В нормі зростання заробітної плати безпосередньо залежить від підвищення кваліфікації. Професії ж, де планка заробітної плати піднята спочатку високо, як правило, зростання кваліфікації не передбачають. Років через п'ять доходи офіціантки і банківського службовця-початківця порівняються, мине ще декілька років – і прибуток банківського службовця залишить заробіток офіціантки далеко позаду.
Інтерес до змісту самої професії, тобто внутрішня причина її вибору, на жаль, лише на третьому місці рейтингу мотивів. Насправді даний мотив – найважливіший в обранні професійного шляху. Адже той, для кого робота – улюблена справа і працює продуктивніше, і постійно самовдосконалюється. І як наслідок – просувається по службі і має шанобливе ставлення з боку колег. Так, до фанатизму захоплений програмуванням хлопець стає, винахідником власної мови програмування і власником підприємства з розробки програмного забезпечення.
Умови праці теж мають важливу роль у виборі тієї або іншої професії. Втім, змінивши місце роботи, інколи можна істотно змінити і умови праці, - деякі професії це дозволяють. Наприклад, геолог в польових дослідженнях (намети, постійні відрядження) і геолог на посаді інженера-геолога на нафтовидобувному підприємстві (місто, офіс, жодних відряджень) – випускники одного і того ж геологічного факультету.
Ще один мотив вибору професії – доступність навчання. Одна справа – здобувати вищу освіту в рідному місті, де живеш, інше – їхати за сотні кілометрів. А якщо живеш в маленькому містечку, де з усіх учбових закладів – одне ПТУ? Слід пам’ятати, що, вибираючи в якості основного критерію доступність навчання, ти істотно обмежуєш список професій. Якщо ж говорити про доступність навчання в тих випадках, коли на безкоштовне навчання до вишу вступити не вдалося, то велике значення має розмір оплати за навчання. Звичайно, і тут можна знайти вихід: узяти кредит в банку, підробляти вечорами, піти на заочне відділення, де плата нижча, - проте все-таки отримати бажану спеціальність.
Роздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
4145
5728
Робота в Кам’янці-Подільському
376
336
156
109
114
105
39
15
35
14
76
46
45
34
63
34
42
50
23
25
60
60
35
21
77
100
30
16
38
23
67
83
19
10
17
16
17
10
53
30
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Хмельницькому та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 11141 грн.
за даними Статуправління Jobs.km.ua
- 9675 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Новини .ua
Графік планових відключень електрики на 9 січня у Хмельницькому
08.01 Подекуди не буде світла через планові ремонтні роботи.
Скільки грошей з держбюджету виділили на зарплати вчителям Хмельниччини та які школи перестануть фінансувати з вересня
08.01 Освітня субвенція має покрити витрати на заробітну плату освітян з січня п ...
Фейкові повістки в Польщі та дезінформація про депортацію біженців з Німеччини: добірка тижня
08.01 Українським чоловікам у Польщі почали приходити фейкові повістки нібито ві ...
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...