Чи дотримуються в Україні права людей з інвалідністю?

Чи дотримуються в Україні права людей з інвалідністю?

Чи дотримуються в Україні права людей з інвалідністю? Як вплинула ратифікація вітчизняним парламентом Конвенції ООН про права інвалідів на ситуацію в суспільстві? Яких заходів вжито на державному рівні задля забезпечення доступу людей з обмеженими можливостями до зайнятості, і на чому необхідно сконцентрувати зусилля нині? Ці та інші питання обговорювалися на прес-конференції "Міжнародний день інвалідів: дотримання прав українських громадян з інвалідністю", що відбулася вчора в Києві.

Серед учасників заходу були заступник директора ПРООН в Україні Олена Панова, голова Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, голова Національної Асамблеї інвалідів України Валерій Сушкевич, Національний координатор Міжнародної організації праці в Україні Василь Костриця, директор Державного центру зайнятості Володимир Галицький та інші.

"Минулого року парламент України ратифікував Конвенцію ООН про права інвалідів і Факультативний протокол до неї, довівши свою цілковиту відданість принципам рівності всіх людей і справжньої поваги до їхніх невід'ємних прав і свобод", - сказала Е. Панова.

За її словами, такі явища, як бідність та інвалідність, дуже часто взаємопов'язані. "Нині у світі серед бідних людей 20% є інвалідами", - констатувала вона, зауваживши, що активна інтеграція людей з інвалідністю на відкритому ринку праці сприятиме боротьбі з бідністю та використанню їхніх можливостей як макроекономічного ресурсу робочої сили.

Поділяє цю думку й Національний координатор МОП в Україні Василь Костриця. За його словами, розширення доступу людей з інвалідністю до працевлаштування дає змогу застосувати цей людський ресурс для розвитку держави і, окрім соціального, досягти економічного ефекту. "За даними дослідження МОП, якщо немає належного доступу людей з інвалідністю до відкритого ринку праці, національний валовий продукт втрачає від 3 до 7 відсотків", - сказав В. Костриця.

На переконання міжнародних експертів, більшість розвинених країн, які проводять активну політику включення людей з інвалідністю в загальну економічну діяльність, довели, що витрати на підвищення доступності робочих місць приносять великі прибутки у загальнодержавному масштабі.

На зрушеннях, що відбуваються в нашій державі завдяки ратифікації Конвенції ООН про права інвалідів, зупинився й Валерій Сушкевич. Він повідомив, що очолювана ним Національна Асамблея інвалідів України цього року отримала спеціальний консультативний статус при ООН. "Серед інших громадських організацій країн на пострадянському просторі ми стали першими. Відтепер це дає нам можливість проводити моніторинг роботи української влади, уряду та парламенту щодо того, наскільки максимально враховуватимуться всі положення Конвенції ООН", - зазначив В. Сушкевич.

Представляючи перші результати проекту "Соціальна інтеграція людей з інвалідністю шляхом забезпечення доступу до зайнятості", який реалізується в Україні спільними зусиллями ПРООН, МОП та Державного центру зайнятості, директор ДЗЦ Володимир Галицький повідомив, що за 8 місяців апробації нової методології у 7 пілотних центрах зайнятості понад 400 клієнтів з інвалідністю пройшли тренінги та отримали психологічну допомогу, працевлаштовано майже 200 осіб, семеро отримали одноразову допомогу для організації підприємницької діяльності, 70 осіб пройшли професійну перепідготовку, професійну реабілітацію та опанували нову професію.

"На особливу увагу заслуговує підвищення мотивації роботодавців до прийому на роботу спеціалістів з числа осіб з інвалідністю. В період апробації майже 4 тис. представників організацій-роботодавців залучено до участі в семінарах, більше 2 тис. надано інформаційно-консультаційні послуги, більше тисячі отримали консультації з питань створення, пристосування або адаптації робочого місця під потреби працівника інвалідністю", - сказав В. Галицький.

За його словами, якщо загалом в Україні такий рівень працевлаштування за 10 місяців цього року в порівнянні з аналогічним періодом минулого року збільшився з 21% до 27%, то завдяки проекту в Чернігові - з 37% до 47%, а у Ніжинському районі - з 18% до 42%.

"Отримані результати свідчать про доцільність запровадження таких підходів у наданні соціальних послуг людям з інвалідністю у всіх центрах зайнятості держави", - резюмував Володимир Галицький.

За матеріалами УКРІНФОРМу.

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад