«Синдром блукаючої думки» є головною причиною поганого настрою, втоми та навіть депресій

Приблизно половину всього свого часу люди витрачають на думки та неефективні міркування. І саме це робить їх нещасними, стверджують психологи. «Здатність думати, уявляти ситуації, що з нами не відбуваються - геніальне еволюційне досягнення. Разом з мовою це вміння характерне тільки для одного виду на Землі. Але в той же час, розумовий процес є надзвичайно емоційно витратним», - говорить Деніл Гілберт, фахівець Університету Гарварда. Він же переконаний, що «синдром блукаючої думки» є головною причиною поганого настрою, втоми та навіть депресій.

Учені провели унікальну роботу, у якій були задіяні 2250 добровольців у віці від 18 до 88 років, більше 80% становили американці. Всі вони є користувачами смартфону iPhone. На ці апарати було встановлене спеціальне програмне забезпечення - у найнесподіваніші моменти телефон «звертався» до випробуваного з проханням описати їхній поточний стан: що вони роблять, про що думають, чи почувають себе добре - ці дані анонімно збиралися в єдиному обчислювальному центрі. До кінця експерименту психологи одержали понад 250 тис. таких відповідей, яких виявилося достатньо для виявлення характерної тенденції.

Виявилося, що 46,9% часу учасники тесту витрачали на міркування взагалі. І приблизно 30% часу активної діяльності вони думали зовсім не про те, чим займалися. Наприклад, студентка на лекції міркувала про вчорашній шопінг, офісний клерк згадував про сварку з дружиною, одні планували майбутнє, інші згадували щось, хтось просто фантазував. Незмінним є одне - саме в ці моменти люди повідомляли своїх електронних інтерв'юерів, що не почувають себе щасливими.

При цьому психологи з'ясували, які заняття приносять людям максимальну радість. Як і слід було сподіватися, цими заняттями виявилися секс і активні розваги. Найменш щасливими люди бувають, коли сидять за комп'ютером, працюють або пасивно відпочивають після роботи. «У багатьох релігійних і філософських навчаннях процес абстрактного міркування, рефлексія називається вищим благом людини, що піднімає її над світом. Із цим важко сперечатися, але щастя така діяльність явно не приносить», - вважають автори дослідження. Вони продовжують свою роботу. У цей час до них приєдналися вже понад 5 тис. добровольців.

Джерело: Погляд.

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад