Перший місяць на новій роботі: що нормально, а що – занадто?
Легко знаходилися сили для подолання труднощів, побутова невлаштованість взагалі випадала з поля зору, сварка або надмірна дружелюбність колег сприймалися поблажливо.
Але ось пройшов місяць. І хочеться підвести підсумки. А навіть якщо не хочеться – пора. Перші враження повинні осісти, і крізь цей вже впорядкований більш-менш шар повинні прорізатися раціональні висновки.
Одна і та ж ситуація може бути нормальною або екстремальною – в залежності від відтінків і нюансів.
Втома
Норма
Пізні приходи додому, проживання робочого дня на шаленій швидкості, занурення у справи з головою настільки, що домашні за вечерею марно намагаються втягнути в розмову і натикаються лише на замислений погляд.
Перші тижні на новій роботі – це величезна відповідальність:
· за успішне проходження випробувального терміну;
· за враження, яке ми справляємо на керівника і колег (його ж потім неможливо виправити);
· за ефективне включення у колектив, налагодження зв'язків;
· за повернення самооцінки на звичний рівень (в найперші дні на новому місці більшість відчуває невпевненість, оскільки багато неясностей).
При такій великій кількості завдань – дивно, що новачок втомлюється, засинає, тільки поклавши голову на подушку, і про роботу говорить більше, ніж про службовий роман кращого друга? Не дивно.
Тривога
Картина «хвороби» виглядає так: новачок йде на роботу без ентузіазму, ділитися враженнями з близькими не хоче або скаржиться, погано спить, втратив апетит (і вечорами «сидить» на сайті з працевлаштування).
Якщо вам неприємно згадувати про колег і керівника, якщо в понеділок ви готові проміняти кращу пару кросівок і улюбленого кота на ще один вихідний – значить, справи йдуть не кращим чином і пора подумати, чи підходить вам ця посада і ця компанія.
Відсутність дружніх стосунків у команді
Норма
Колеги чемно вітаються, схвально кивають, коли новачок каже правильні речі або ставить правильні питання, навіть позичають кави/цукор, але на цьому дружелюбність закінчується. У п'ятницю ввечері вони дружно йдуть у кафе, а нового співробітника не кличуть.
І це не проблема!
Тому що відносини складаються довго, в результаті щільної взаємодії, у міру виникнення довіри і впевненості в щирості партнера по спілкуванню.
Можливо, за перші тижні просто не сталося ситуацій, коли ви тісно взаємодіяли з колегами і мали можливість проявити себе як особистість. Або колеги занадто захоплені своєю зоною відповідальності і не налаштовані на сентименти. Дайте час, товаришам по службі і собі, і не нервуйте.
Тривога
Варто задуматися, коли новоприбулим співробітником нехтують: ігнорують, жартують, необгрунтовано критикують. Значить, це не ваш колектив. Таке трапляється – коли обов'язки цікаві, зарплата адекватна, з керівником легко спілкуватися, але в команду вписатися неможливо. Звісно, можна поборотися за щастя у цій компанії, але, як показує досвід, якщо відносини з самого початку складаються геть погано, кардинально їх поліпшити не вдається.
Відсутність кураторства
Норма
У перший робочий день сидимо і кліпаємо очима: ніхто до нас не біжить зі стосом завдань, не призначено наставника для введення в курс справи, відчуття непотрібності і відсутності цілей.
Картина не те щоб типова, але має право на існування. Не у всіх організаціях функціонує наставництво як формальний інститут, не скрізь до приходу новачка готовий фронт робіт. Знову ж, перші дні перебування на новій посаді можуть збігтися з авралом, тому на новенького просто не звернуть уваги.
До речі, цей «буферний» період – відмінна можливість себе показати, незважаючи на невизначеність ситуації. Спробуйте розібратися самостійно, що до чого; знайдіть джерела інформації, щоб увійти в курс справи; подружіться з колегами, які можуть дати вам поради. Панікувати не слід.
Тривога
Співробітник намагається зв'язатися з керівником – він у відрядженні. І завтра. І післязавтра.
Новачок хоче звернутися в HR-відділ – звідти не відповідають.
Минув тиждень другий – а завдання все ще незрозумілі, зона відповідальності смутна. На наради не запрошують, у відрядження не відправляють, про KPI не розповідають.
Можна спробувати проявити ініціативу й прорватися на прийом до керівника. Можна самостійно знайти неформального наставника – з числа співробітників, чиї завдання близькі вашим (хто ці колеги, можна з'ясувати, поспілкувавшись з ними, для цього вимкніть режим «Я соромлюся відривати людей від роботи»).
Якщо зусилля марні – мабуть, варто спробувати щастя в іншій компанії.
Хаос на роботі
Норма
«Вони серйозно думають, що я це зможу? Наодинці?!»
«Час від часу наради?»
«О, вибач, я забув, що ти не Віктор. Віктор – це співробітник відділу постачання. У нас немає відділу постачання? Упс. Ти – Віталій, так? Сергій? Ну, з третьої спроби, і то добре».
Перебіжки з одного кабінету в інший, забуті похапцем документи, переплутані імена та по батькові, багато-багато інформації, різні точки зору.
Все це – природна робоча суєта, яка не повинна засмучувати, нервувати й підривати самооцінку. Через півроку ви будете згадувати ці дні і дивуватися, як чогось не знали і не вміли.
Тривога
На ділі доводиться займатися зовсім не тим, що передбачалося. Тобто на співбесіді обговорювали одне, а зона відповідальності – зовсім інша. Причому перехід на іншу посаду (з іншим окладом) ніхто не обумовлював. Співробітника просто «підвантажують» чужими завданнями, причому останні становлять 80% обсягу роботи.
Вибачте, але так ми не домовлялися. Запитуйте про необхідність прояснити ситуацію перед керівником або ейчаром. Керівництво недоступне, а ейчар не говорить нічого визначеного? Можливо, варто вважати цей «проект» невдалим.
Чи варто терпіти, якщо тривожних знаків занадто багато, а приводів для оптимізму – майже немає? З одного боку, піти ви завжди встигнете. Може бути, варто дати шанс цій роботі, адже вона дісталася працею. З іншого боку, важливо не пропустити альтернативні пропозиції – серед них може виявитися вакансія вашої мрії.
Якщо сумніваєтеся – шукайте роботу в пасивному режимі. Часу це забирає мінімум, дозволяє зберегти наявну роботу. Головний інструмент у цьому випадку – резюме в Інтернеті. Завантажили інформацію – і чекаєте інших пропозицій.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
4145
5728
Робота в Кам’янці-Подільському
376
336
156
109
114
105
39
15
35
14
76
46
45
34
63
34
42
50
23
25
60
60
35
21
77
100
30
16
38
23
67
83
19
10
17
16
17
10
53
30
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Хмельницькому та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 11254 грн.
за даними Статуправління Jobs.km.ua
- 9675 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Новини .ua
У Хмельницькому 14 січня понад пів сотні вулиць залишаться без електроенергії
13.01 Енергетики проводитимуть планові ремонтні роботи.
Втеча до Польщі не допомогла: судитимуть водія з Кам'янця-Подільського, який спричинив смертельну аварію
13.01 В рамках процедури екстрадиції підозрюваного передали з Польщі до України. ...
Відкрили меморіальну дошку загиблому бійцеві з Кам'янеччини
13.01 Івану Лаврову, який захищав Україну від російських окупантів, назавжди 31 ...
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...