Кар’єра без вищої освіти

Кар’єра без вищої освіти

Фраза «вища освіта» обов’язково присутня майже у кожному оголошенні про вакансії. Але чи означає це, що без вищої освіти про кар’єру можна забути? Адже на практиці часто рік досвіду роботи означає набагато більше, ніж відвідування лекцій протягом п’яти років.

Чому вимагають вищу освіту?

Вища освіта сама по собі не є гарантією успішного працевлаштування, стверджуютьексперти. Нерідко трапляються ситуації, коли професійний досвід кандидата, його кваліфікація відіграють важливішу роль, ніж наявність у нього вищої освіти. Однак, якщо роботодавцю доведеться вибирати між двома кандидатами з гарним досвідом, і при цьому в одного з них буде вища освіта, а в іншого – ні, то більш вірогідно,щовін віддасть перевагу першому. Справа в тому, що вища освіта має на увазі наявність спеціальних знань, широкий світогляд, вміння аналізувати великий обсяг інформації й робити адекватні висновки. Крім того, навчання у вищому навчальному закладі формує навички самостійної роботи, організації, самоконтролю. Існує й інша думка. Кадровим спеціалістам відомо, як «ловлять зірки» деякі випускники престижних ВНЗ, чиї амбіції не завжди підкріплені необхідними знаннями.

Коли вища освіта обов’язкова, а коли – ні?

Вимоги роботодавця до кваліфікації співробітника індивідуальні та залежать від тієї сфери, в якій буде працювати кандидат, і від посади, на яку він претендує. Ряд професій має на увазі обов’язкову наявність вищої освіти. Більшість банківських спеціальностей вимагає від співробітників глибоких теоритичних знаньта практичних навичок. Тому банки, зазвичай, віддають перевагу кандидатам з вищою освітою. Крім того, для деяких позицій наявність вищої освіти просто обов’язкова. Спеціалісти без вищої освіти, як правило, не можутьпретендувати на вакансії в галузях топ-менеджменту, економіки, маркетингу, брати участьу розробках нових технологій тощо, оскільки ті знання, які знадобляться для роботи, отримати можна лише в навчальному закладі. Але не завжди вища освіта є принциповою умовою для прийому на роботу, нагадуютьексперти. До прикладу, посада менеджера з продажів не потребує широких спеціальних знань, якщо не йдеться про вузький сегмент. І часто роботодавець очікує від кандидата вміння продавати, зацікавити та спілкуватися. Для того, щоб працювати митним декларатором, також доситьсередньої спеціальної освіти, а деколи – лише курсів за цією спеціальністю. Є випадок, коли у велику іноземну компанію був запрошений на посаду декларатора спеціаліст з середньою спеціальною освітою, але з усіма необхідними навичками та дуже солідним досвідом, чим і «обіграв» декількох кандидатів з вищою освітою.

Чи варто надсилати резюме?

В деяких випадках, не маючи вищої освіти, надсилати своє резюме на вакансію, де вища освіта вказана як обов’язкова умова (особливо вузького профілю), просто немає сенсу. Ав інших – абсолютно доречно. Останнє в більшості стосується людей творчих професій, наприклад, дизайнерів. Головним критерієм оцінки цих кандидатів є не освіта, а іхні роботи. Якщо спеціаліст талановитий, має гарний досвід і багато творчих ідей, то він може принести набагато більше користі, ніж людина з вищою освітою, але без подібних якостей. Можна сміливо надсилати резюме роботодавцю, якщо ваш практичний досвід відповідає його очікуванням. Часто основними крітеріями є саме величезний досвід та рекомендації. Далеко не всі кандидати мають вищу освіту. Однак вони є майстрами своєї справи, ефективно працюютьі отримують достойну заробітну плату. Якщо людина знаходиться на своєму місці, любить свою професію і має бажання розвиватися у ній, то яку освіту вона не мала б, у неї завжди прекрасні шанси реалізуватися.

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад