Як підвищити продуктивність праці українців
Зокрема, чи зуміє зробити продуктивність праці пріоритетною в економічній політиці. Що для цього потрібно і які проблеми належить здолати?
Розглянемо ключові проблеми соціально-трудових стосунків в Україні. А також те, які рішення можуть бути прийняті сьогодні, щоб кардинально змінити ситуацію в майбутньому.
Високий рівень тіньової зайнятості (до 40%)
Тут програють усі: не нараховується трудовий стаж, відсутні або мінімальні соціальні виплати і страхові виплати у разі втрати працездатності. А мінімальна зарплата сьогодні означає мінімальну пенсію в майбутньому. Недоплати працедавцем державі компенсуються вищими ставками інших податків. Проте держава теж у програші – посилюється соціальна напруга, знижуються соціальні стандарти, у результаті створюється замкнуте коло.
Рішення. Створити прозору систему стимулювання усіх форм зайнятості; впровадити преференції при створенні нових робочих місць; заохочувати самозайнятість населення і ведення бізнес-діяльності. Мінімізувати податки на заробітну плату і фонд оплати праці.
Відсутність реальної (повною і достовірною) статистики зайнятості і зарплат
Це призводить до спотвореної картини ринку праці і, відповідно, неможливості адекватної оцінки. Виникає дисбаланс у рівнях оплати праці працівників різних професій у різних регіонах. У результаті – зарплата не завжди відповідає складності і специфіці роботи, що призводить до значного розриву цього показника між різними галузями.
Рішення. Виконання Україною Конвенції про статистику праці №160, Рекомендацій про трудові правовідносини №198, Конвенції про політику у сфері зайнятості №122, які Україна ратифікувала. Це дасть можливість проводити аналіз і складати прогнози, дані яких увійдуть до міжнародної трудової статистики. Що, у свою чергу, дозволить побачити місце України порівняно з іншими країнами, і в наступному скоректувати співвідношення оплати праці працівників різних професій, професійних груп і секторів економіки, здійснити диференціацію складності праці, сформувати політику оплати праці в країні.
Відсутність обов'язкових повчальних і професійних стандартів відповідно до міжнародних норм
Такий стан речей привів до того, що, незважаючи на 30-е місце (з 187) у світовому рейтингу освіти за рахунок охоплення більшості населення початковою, середньою і вищою освітою, Україну відрізняє один із найнижчих рівнів продуктивності й оплати праці. За даними МВФ (World Economic Outlook Database, квітень 2015), у 2014 році рівень ВВП на душу населення України складав $3054, в 2015 році він знизився до $2000.
Рішення. Здолати розрив можна, зробивши упор на два основні чинники – якість освіти і якість праці. Розробка і прийняття нових обов'язкових повчальних стандартів відповідно до міжнародних стандартів простимулює підвищення якості освіти.
Другою умовою є створення Національного центру професійних кваліфікацій. Його завдання – розробка нових професійних стандартів; незалежна оцінка кваліфікації працівників; сертифікація фахівців різних професій і кваліфікації відповідно до міжнародних професійних стандартів. Впровадження професійних стандартів і їх дотримання дозволить підвищити продуктивність, а значить – і економічне зростання.
Відсутність центру продуктивності праці
Означає відсутність можливості порівняльної оцінки продуктивності окремих підприємств у галузі і різних галузей, що, у свою чергу, призводить до некоректного співвідношення заробітних плат у різних галузях.
Рішення. Створення Центру продуктивності праці в Україні підготує базу для моніторингу і аналізу продуктивності праці. Наявність порівняльних даних про продуктивність праці по галузях могла б стати орієнтиром для структурного реформування економіки країни, включаючи розвиток нових галузей.
Відсутність реального соціального діалогу в країні
Парадоксальність ситуації полягає в тому, що закон "Про соціальний діалог в Україні" був ухвалений ще в 2010 році, але і через п'ять років він так і не запрацював. Кожна з чотирьох сторін трудових стосунків – держава, профспілки, працедавці й активне трудове населення – вирішує свої питання в межах своїх можливостей, не вступаючи в діалог один із одним ні на рівні регіонів, ні на загальнонаціональному рівні. Колективні переговори і колективні договори частенько носять формальний характер. Без діалогу знайти баланс інтересів сторін неможливо.
Рішення. Створити умови і механізми для виконання закону "Про соціальний діалог в Україні". Зокрема, розвивати інститути соціально-трудових стосунків – професійні асоціації, союзи і співтовариства. Завдяки цьому стане можливим впровадження етики нових трудових стосунків, підвищення цінності праці.
Відсутність стратегії соціально-трудових стосунків
Це призводить до відсутності єдиного підходу, норм, принципів побудови соціально-трудових стосунків у країні.
Рішення. Розробка і впровадження стратегії соціально-трудових стосунків із залученням експертів і громадськості. Вона повинна стати складовою частиною Стратегії розвитку країни з урахуванням тенденцій розвитку глобального ринку праці. Соціально-трудові стосунки повинні стати одним із ключових національних пріоритетів розвитку країни.
На закінчення варто зазначити, що класичний підхід припускає почати з розробки стратегії реформування, далі слідує розробка програми. Але на цьому історичному етапі Україна знаходиться в цейтноті. Час "Ч" для ухвалення життєво важливих управлінських рішень вже наступив. Країна не може жити в кредит і сподіватися тільки на зовнішні позики. При зовнішньому боргу на рівні 91% ВВП політика проїдання кредитів приведе до зубожіння населення і посадить до боргової ями майбутні покоління.
У числі інших невідкладних заходів не менш важливо зробити ставку на підвищення якості освіти, зростання зайнятості населення і продуктивності праці. Для цього треба зробити перераховані вище шість кроків, для реалізації яких в Україні досить внутрішнього потенціалу. Головне – політична воля і відповідні рішення.
Суспільство, зі свого боку, не лише повинно вимагати від політиків дій, але й само може багато чого досягти. Представники працедавців, професійні асоціації і союзи, профспілки, експертне співтовариство можуть і повинні стати активними реалізаторами необхідних змін, залучаючи до соціального діалогу активних членів суспільства, заохочуючи їх до взаємодії і співпраці.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
4145
5728
Робота в Кам’янці-Подільському
376
336
156
109
114
105
39
15
35
14
76
46
45
34
63
34
42
50
23
25
60
60
35
21
77
100
30
16
38
23
67
83
19
10
17
16
17
10
53
30
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Хмельницькому та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 17526 грн.
за даними Статуправління Jobs.km.ua
- 9675 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Новини .ua
На Кам'янеччині та Ярмолинеччині попрощалися з Героями-захисниками
23.12 Воїни захищали Україну від російських загарбників…
Де у Хмельницькому 24 грудня не буде електроенергії
23.12 За деякими адресами діятимуть планові відключення через ремонтні роботи. ...
У Хмельницькому попрощалися з 73-річним добровольцем Володимиром Герасименком
23.12 До лав Збройних сил України воїн доєднався ще у 2016 році.
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...