В. Костриця: Нове Національне агентство буде докорінно відрізнятися від Центру зайнятості
Кореспондент ГолосUA поспілкувався з одним із авторів законопроекту про створення агентства, професором кафедри Інституту підготовки кадрів державної служби зайнятості України Василем Кострицею, і дізнався, як працюватиме нова структура і збережуть допомогу безробітним
- Чому ліквідовують Центри зайнятості, і чим відрізнятиметься нове агентство від старої структури?
- Якщо вже ми євроінтегруемося, то повинні дуже уважно вивчати і переймати позитивний досвід, який мали Служби зайнятості в ЄС. Державні структури практично у всіх країнах Європи з другої половини 90-х розпочали модернізацію і реформи, які передбачають зміну функцій служби, новий підход до вимог їхніх співробітників, високу ефективність роботи. Незважаючи на те, що ці зміни внутрішні, вони докорінно змінять підхід до претендентів, які втратили роботу.
- Тобто, співробітники Національного агентства будуть приємними і ввічливими у спілкуванні зі своїми клієнтами?
- Вони завжди повинні бути приємними і ввічливими - це безумовно. Але весь фокус повинен бути притягнутий не тільки до безробітних і призначенням виплати допомог, як це відбувається зараз, а до активних дій на ринку праці, які дозволять заповнити кваліфікованими кадрами всі вакансії. З іншого боку, це зажадає від співробітників нової структури більш активно працювати з усіма роботодавцями, щоб вакансії не проходили повз агентства.
- Чи будуть використані нові технології в роботі агентства?
- Ми живемо у час, і носити документи та заявки на папірцях вже ніхто не буде, тому одна зі складових частин цієї реформи - забезпечення доступу, як роботодавців, так і тих людей, які стоять на обліку і шукають роботу, до загальної, національної базі даних. Це буде всеосяжний ресурс, на якому буде зібрано максимальну кількість, як резюме, так і вакансій. Будь-яке велике підприємство, дрібне, фізособа-підприємець зможуть, сидячи в своєму офісі, розмістити оголошення про вакансії, редагувати його, знімати в міру потреби. Так само і безробітні, які хотіли б прискорити процес працевлаштування, матимуть можливість переглядати ці вакансії. Тобто, все буде зроблено для того, щоб якомога швидше і простіше звести роботодавця з претендентом.
- Цей інтернет-портал буде у відкритому доступі для всіх бажаючих?
- Він буде в умовно відкритому доступі. Дізнатися, наприклад, дані зареєстрованих роботодавців ніхто не зможе, а ось переглядати їхні вакансії, подавати заявки на співбесіду зможуть всі, навіть працюючі люди, які бажають змінити свою професію або місце роботи.
- Як будуть вирішуватися існуючі труаднощі з отриманням допомоги по безробіттю, чи буде процес спрощений, чи підвищать допомогу?
- Кожна працююча людина платить певні квоти, і якщо раптом один із працюючих звільняється, він підпадає під страховий випадок, отримує як би виплату страховки у вигляді допомоги по безробіттю. Проблема з нарахуванням допомоги, як у Європі, так і в Україні полягає в наступному: з одного боку, сума допомоги повинна давати можливість виживати, а з іншого боку, вона повинна бути настільки незначною, щоб стимулювати людину працевлаштуватися. Нове Національне агентство із зайнятості буде переглядати систему виплат і теж стикнеться з подібною проблемою. В Європі рівень безробіття досить високий - по 28 країнам єврозони непрацюючих понад 9%, це вище, ніж до кризи 2008 року, хоча поступово цей відсоток і знижується. Але разом з тим, це майже 23 мільйони безробітних в ЄС, з них 21% або кожен п'ятий - це молодь у віці до 24 років включно. Причому питання полягає навіть не в браку вакансій, а в тому, що у людей немає мотивації до пошуку роботи. Тому питання суми буде вирішуватися.
- Україна - країна аграріїв, як буде Агентство підтримувати представників цього сектора?
- У новому законопроекті особлива увага приділяється жителям села, особливо тим, хто живе в сільських господарствах - такі люди офіційно вважаються зайнятими - це міжнародний стандарт. Однак тепер буде ще поділ на українців, для яких сільгоспроботи є основним місцем роботи і для тих, які хочуть перепрофілюватися, опанувати нову професію або відкрити власну справу. До речі, можливість відкрити власну справу, маючи землю, товар для продажу - це дуже великі можливості та перспективи для наших фермерів.
- В умовах розвитку технологій люди старшого віку не встигають задовольняти нові вимоги роботодавців. Як буде вирішуватися питання підвищення кваліфікації?
- Навички, кваліфікація деяких безробітних дійсно часто не відповідає вимогам більшості роботодавців, тому Національне агентство буде в тому числі підтягувати рівень конкурентоспроможності кожного претендента, його професійної підготовки у разі необхідності. І якщо нинішня служба зайнятості, як зауважив прем'єр, даремно витрачає бюджетні кошти, то нове агентство має стати економічно ефективним. Тобто, якщо витрачаються бюджетні кошти на навчання шукача, то його повинні навчити не просто для галочки, а підготувати його чітко під замовлення роботодавця, під конкретні вимоги, щоб людина, яка закінчить навчання, розуміла, що вона робитиме на новому робочому місці.
- Дефіцит яких професій спостерігається в країні?
- Переважно не вистачає в Україні робітників високої кваліфікації: керуючих верстатами, машинним обладнанням, мало газо-електрозварників. Багато робітників цих спеціальностей займаються власним бізнесом, надаючи свої послуги, тому на підприємствах часто гострий брак кадрів. Це все що випливає з реіндустріалізації ринку праці. До речі, на ринку праці країни ще й гостра нестача фахівців IT-сектора - висока потреба в програмістах, системних адміністраторах. У сільському господарстві кількість зайнятих дуже скоротилося - в 90-х їх було близько 3 млн, а зараз лише близько 600 тисяч осіб. У цьому секторі бракує фахівців, які можуть працювати на сучасному обладнанні - маю на увазі, імпортні комбайни, нові трактори і так далі.
- Як абітурієнтам орієнтуватися на ринку праці, щоб вибрати затребувану професію?
- Одним з нововведень агентства буде короткострокове прогнозування ринку праці, тобто, абітурієнти, студенти, викладачі будуть орієнтуватися, які фахівці затребувані і відповідно з цим будуть вибирати професії, що дозволить значною мірою спростити їм процес пошуку роботи.
- Люди, які зареєструються в центрі зайнятості до кінця 2015, повинні будуть заново оформлятися в новій структурі?
- Ні, оскільки Національне агентство зайнятості буде правонаступником колишньої структури, всі зареєстровані люди перейдуть в нього автоматично. Тобто, стовідсоткової ліквідації не буде - це буде глобальне реформування системи роботи. Для розробки нового законопроекту я глибоко вивчав досвід багатьох європейських країн, враховував їх позитивний досвід і помилки. Думаю, що давно прийшов час усунути віджилу, застарілу систему і замінити її новою, ефективною в усіх відношеннях.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
4145
5728
Робота в Кам’янці-Подільському
376
336
156
109
114
105
39
15
35
14
76
46
45
34
63
34
42
50
23
25
60
60
35
21
77
100
30
16
38
23
67
83
19
10
17
16
17
10
53
30
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Хмельницькому та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 17526 грн.
за даними Статуправління Jobs.km.ua
- 9675 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Новини .ua
На Кам'янеччині та Ярмолинеччині попрощалися з Героями-захисниками
23.12 Воїни захищали Україну від російських загарбників…
Де у Хмельницькому 24 грудня не буде електроенергії
23.12 За деякими адресами діятимуть планові відключення через ремонтні роботи. ...
У Хмельницькому попрощалися з 73-річним добровольцем Володимиром Герасименком
23.12 До лав Збройних сил України воїн доєднався ще у 2016 році.
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...