Майже третина українців боїться втратити роботу через кризу
Правда, його словами, це поки приблизні дані, оскільки досі немає звітності навіть за 2014.
Як повідомив Василь Костриця, офіційно в кінці третього кварталу минулого року було зареєстровано 540 тис. безробітних, а згідно з дослідженням Держстату, проведеним за методикою Міжнародної організації праці (МОП), рівень безробіття становив 9,3% загальної кількості економічно активного населення працездатного віку.
При цьому відомо, що при зміні ВВП на 1% рівень зайнятості змінюється на 0,5%. "На жаль, досі не оприлюднений розмір фактичного реального ВВП за 2014 рік. Але я прогнозую, що за підсумками четвертого кварталу 2014 р.рівень безробіття в Україні (за методологією МОП) складе 10%", - сказав експерт.
РЕАЛЬНО – ВТРИЧІ БІЛЬШЕ
У той же час вибіркові обстеження робочої сили (за методологією МОП) показують, що офіційні та реальні цифри відрізняються приблизно втричі. "Така різниця було завжди, оскільки далеко не всі безробітні реєструються в службі зайнятості. Або працевлаштовані неофіційно. Наприклад, у кризовому 2008 році ця різниця була п'ятикратною", - розповів Василь Костриця.
За його словами, скорочення робочих місць триває вже не один десяток років. Тільки за 2010-2013 роки країна втратила близько мільйона робочих місць в реальному секторі економіки (без урахування держапарату та бюджетних організацій), більша частина яких - близько 400 тис. у малому та середньому бізнесі. У великих компаніях кількість працівників скоротилася на 17 тис. осіб.
Зараз ця тенденція триває. З 20,2 млн людей працездатного віку (від 15 до 57 років для жінок і від 15 до 59 - для чоловіків) тільки 18,4 млн осіб зайняті роботою.
МЕНШЕ БУДУЮТЬ І ВОЗЯТЬ
Зараз скорочення зайнятості йде, насамперед, у сфері будівництва та промисловості, яка постраждала від розриву економічних зв'язків з РФ і військових дій на сході країни.
Крім того визначилася тенденція до скорочень у транспортній галузі, оскільки через подорожчання палива та погіршення економічної ситуації в країні падають обсяги перевезень. "Багато власників приватних автопідприємств напевно вдадуться до нових скорочень через подорожчання проїзду", - припускає Василь Костриця.
Третім сильно всихаючим сегментом знову став банківський сектор, працівники якого виявляються не зайняті у зв'язку зі скороченням кількості філій або повним закриттям фінустанов.
ВСІ - В САД
Згідно з офіційною статистикою, в третьому кварталі 2014 р. було працевлаштовано майже 384 тис. осіб. Причому, як не дивно, велика частина з них - 290 тис. осіб - у промисловості (184 тис. осіб у гірничорудній та добувній галузі).
Потім йде сфера сільського господарства, де зайнятість зберігається на більш-менш стабільному рівні.
"Айтішники та програмісти, про які так багато у нас говорять, насправді складають лише 30 тис. осіб, що ніяк не може зробити істотного впливу на ринок праці в цілому", - зауважив Костриця.
Менш затребувані юристи та економісти. Проте потрібні кваліфіковані робітники з обробки металу, досвідчені механіки для обслуговування машин і механізмів. Багато вакансій, пов'язаних з торгівлею та ремонтними послугами.
Також є робота для некваліфікованих кадрів (в основному, прибирання та загрузка), але її все менше і такі працівники в перспективі будуть не потрібні. Попит на охоронців теж є, але їх зарплати падають.
ЗРОСТАЄ ПОПИТ НА ВІЙСЬКОВИХ
Експерти пророкують зростання кількості вакансій в оборонній галузі і в медичному секторі. Останнє пов'язують з реформуванням медичної галузі і як наслідок - розширенням приватної медичної практики.
Цікаво, що саме на ці професії існує запит у суспільстві. Заступник директора соціологічної компанії Research and Branding Group Олексій Ляшенко розповів про дослідження, проведене його компанією восени минулого року.
Як з'ясувалося, 46% українців вважає, що країні потрібні військові, а 33% - медики. Потім йдуть технічні фахівці (20% опитаних), і працівники сфери обслуговування, торгівлі, інформатики та зв'язку (15-17%).
БЕЗРОБІТТЯ БОЯТЬСЯ МЕНШЕ, НІЖ АТО
Шість років тому найстрашнішим наслідком кризи українці називали зростання цін (73%). Тепер на першому місці - збройний конфлікт на сході країни. "АТО просто зрушило шкалу небезпек, але економічна ситуація зараз нітрохи не краще, ніж у розпал фінансової кризи 2008 року", - вважає Олексій Ляшенко.
Примітно, що при цьому тільки 27,5% опитаних вважають безробіття головною загрозою, тоді як в кризовому 2008-му таких було 52%.
Проте тепер мотивація знайти роботу набагато вище. У Research and Branding Group зазначають, що 37% опитаних заявили про намір шукати другу або навіть третю роботу, щоб впоратися з економічними труднощами.
При цьому приблизно 11% українців вважають, що зможуть протягнути без зарплати два місяці, 12% - один місяць, ще 10% - і того менше. І тільки кожен 20-й (або 5%) зможе протягнути без зарплати півроку.
Крім того, якщо ще кілька років тому 5% безробітних громадян припинили пошуки роботи, тому що розчарувалися її знайти, зараз таких лише 0,8%. "Це говорить про бажання знайти роботу за всяку ціну", - підсумував Василь Костриця.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
4145
5728
Робота в Кам’янці-Подільському
376
336
156
109
114
105
39
15
35
14
76
46
45
34
63
34
42
50
23
25
60
60
35
21
77
100
30
16
38
23
67
83
19
10
17
16
17
10
53
30
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Хмельницькому та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 17526 грн.
за даними Статуправління Jobs.km.ua
- 9675 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Новини .ua
На Кам'янеччині та Ярмолинеччині попрощалися з Героями-захисниками
23.12 Воїни захищали Україну від російських загарбників…
Де у Хмельницькому 24 грудня не буде електроенергії
23.12 За деякими адресами діятимуть планові відключення через ремонтні роботи. ...
У Хмельницькому попрощалися з 73-річним добровольцем Володимиром Герасименком
23.12 До лав Збройних сил України воїн доєднався ще у 2016 році.
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...