Еволюція офісного простору
Ще в 1970-х роках було очевидно, що в найближчому майбутньому розвиток інформаційних технологій дасть можливість більшості людей працювати, не виходячи з дому. У 1977 році фантаст Азимов описував майбутнє, в якому більше немає необхідності скупчуватися у величезних містах заради спілкування та роботи. Телекомунікаційні пристрої в прогнозах письменника замінили і газети, й офіси. Через десятиліття прогнози збулися. Міста, правда, досі існують, але люди все менше та менше працюють в офісах.
Робота на іншому кінці дроту
Віддалена робота практикувалася ще в XX столітті – в основному телефоном. Праобразом сучасної віддаленої роботи можна вважати і координацію між філіями підприємства в різних регіонах – раніше для цього використовували телефони та факси. З появою доступного відеозв'язку та комп'ютерів у кожному будинку сфери застосування віддаленої роботи значно розширилися. Якщо раніше надомна робота передбачала тільки матеріальний результат – різні кравці, художники, майстри, то зараз вдома можна бути й інженером.
Віддалена робота дає безліч гедоністичних переваг. По-перше, не треба витрачати час і гроші на проїзд, працювати можна і в домашньому одязі. Під рукою завжди власний холодильник замість обмеженого часу обідньої перерви і обмеженого меню їдальні. Крім того, не треба зважати на вимоги колег зачинити вікно, закрити жалюзі та не обідати на робочому місці. За наявності ноутбука і доступного Інтернету працювати можна і в парку на газоні. Напевно, після цих рядків вам захотілося якнайшвидше змінити офісний кубикл (робоче місце в офісі) на ноутбук на дивані? На жаль, віддалена робота має і низку недоліків.
В українських реаліях більшість працедавців не практикують офіційне працевлаштування для віддалених співробітників. До того ж, віддалена робота ніяк не регулюється законодавчо. Деякі компанії платять віддаленим працівникам за заниженою ставкою – мовляв, оскільки не сидиш в офісі, то й отримуй менше.
Вдома страждає і дисципліна – позначається звичка використовувати домашній комп'ютер в основному для розваг, врешті-решт, прокрастинація – раз у раз хочеться відволіктися і зазирнути на який-небудь сайт. Відволікають і домашні справи – то дружина про щось попросить, то кішка вляжеться на клавіатуру. Якщо віддалений "офісний планктон" хоч якось від подібного застрахований, оскільки він працює за таким же офісним графіком з 9 до 6, то фрілансери, що працюють і вранці, і на вихідні зможуть позбавитися від уваги сім'ї тільки після розлучення.
Коворкінги
Вихід із цієї ситуації знайшов в 2005 американський програміст Бред Ньюберг. Вирішивши поєднати фріланс і офіс, він створив ідею коворкінга – офісного приміщення, де можуть працювати фрілансери та команди стартаперів. Як правило, коворкінги надають у користування офісну техніку – принтери, сканери; відкритий wi-fi; переговорні та кухні.
Цікаві результати дослідження онлайн-журнала про коворкінги Deskmag за 2013 рік:
Половина співробітників можуть користуватися своїм робочим місцем у будь-який час;
71% стверджують, що стали набагато креативніші після переїзду в коворкінг;
62% повідомляють про поліпшення умов праці;
У 90% співробітників зросла впевненість у собі;
У 70% покращало самопочуття в порівнянні з перебуванням у традиційному офісі;
64% співробітників стали виконувати усі завдання вчасно.
Крім того, люди, які переїхали в коворкінг, зазначають, що наради по скайпу ніколи не замінять живе спілкування, яке вдосталь надає опенспейс. На користь йде і відсутність кубиклів – у коворкінгах використовують тільки відкриті столи та пересувні перегородки, що не дають відчути ізоляцію. До того ж, багато «просунутих» коворкінгів проводять різні освітні семінари та програми, природно, за узгодженням з «постояльцями». У великому коворкінгу завжди може знайтися будь-який необхідний фахівець – від юриста до художника, що дає небачену в звичайному офісі генерацію ідей і взаємодопомогу.
У інтер’єрному значенні коворкінги можна вважати прямими спадкоємцями архітектурної школи Чікаго. Вони розташовуються в просторих приміщеннях з великими вікнами, благо, зараз таких приміщень, що залишилися від заводських цехів, – вдосталь.
Чи буде робота в майбутньому?
Багато робочих спеціальностей за XX століття було замінено працею машин і роботів. Усе почалося з конвеєра Генрі Форда 1908 року, що спростив працю зі збирання автомобілів. Через століття людина взагалі не бере участь у збиранні машин – за нього усі роблять промислові роботи. Автоматизація торкнулася і легкої промисловості – в цеху сучасної харчової фабрики не зустрінеш більше десятка осіб.
Значно вплинула комп'ютеризація і на конторських працівників. Люди поступово відвикають від ручного правопису, бази електронної документації дозволяють переглядати усі потрібні документи, не виходячи з кабінету. При цьому робочий день залишається таким же, як і півстоліття тому, вільний час, що вивільняється, гине під прокрастинацією і розважальними сайтами. В цьому разі очевидна перевага фріланса над традиційною роботою – час роботи залежить від самої роботи, а не від заводського гудка.
У одному з недавніх фантастичних фільмів головний герой, що живе в недалекому майбутньому, заробляє на життя тим, що на замовлення пише листи близьким людей, що не мають на це ні часу, ні бажання. У цьому кіно показана дилема сучасної роботи – з одного боку неймовірно зайняті люди, які не мають часу на особисте життя, а з іншого боку робота, яку декілька десятків років назад не могли б і уявити назвати працею.
Якою буде робота майбутнього? Враховуючи останні тенденції до збільшення числа фрілансерів і стартаперів, світ майбутнього, ймовірно, буде світом людей, закоханих у свою роботу. Коворкінгів ставатиме все більше, а офіси великих корпорацій повинні будуть стати схожими на них – відкритими для спілкування, переговорів, спільного обговорення ідей і, обов'язково з доброзичливою обстановкою.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
4145
5728
Робота в Кам’янці-Подільському
376
336
156
109
114
105
39
15
35
14
76
46
45
34
63
34
42
50
23
25
60
60
35
21
77
100
30
16
38
23
67
83
19
10
17
16
17
10
53
30
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Хмельницькому та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 15221 грн.
за даними Статуправління Jobs.km.ua
- 9675 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Новини .ua
На Кам'янеччині та Ярмолинеччині попрощалися з Героями-захисниками
23.12 Воїни захищали Україну від російських загарбників…
Де у Хмельницькому 24 грудня не буде електроенергії
23.12 За деякими адресами діятимуть планові відключення через ремонтні роботи. ...
У Хмельницькому попрощалися з 73-річним добровольцем Володимиром Герасименком
23.12 До лав Збройних сил України воїн доєднався ще у 2016 році.
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...