Які зміни чекають український ринок праці в 2014 році

Більшість компаній в контексті працевлаштування не проявляли особливої активності, а зарплати підвищували тільки цінним співробітникам. За прогнозами експертів, в 2014 році кардинальних змін не буде, в цілому ситуація залишиться на рівні кінця минулого року.

Змін не буде
"Політична й економічна ситуація в країні в даний час говорить про те, що радикальних змін на українському ринку праці в 2014 році не очікується. Загальносвітова ситуація, а саме, рецесія світової економіки, безсумнівно, вплине і на Україну, стримуючи, в тому числі, зміни ринку праці. Загалом ситуація залишиться на рівні кінця 2013 року. Враховуючи стан справ в країні, це можна назвати позитивним прогнозом", - зазначає керівник з підбору Luxoft Personnel, Україна Геннадій Писанко.
Також експерт додає, оскільки галузі економіки не здійснюватимуть різких стрибків в розвитку або занепаді, компанії України в більшості своїй не будуть активно рости, глобальних звільнень також не очікується. "Те, що відбувається в країні, не передбачає і активних інвестицій з-за кордону, отже, сповільниться і зростання міжнародних компаній, що означає відсутність в них нових робочих місць. Загалом, очікуються тільки деякі сезонні зміни на ринку праці, які можна розглядати як щорічні", - говорить він.
У той же час начальник відділу з управління персоналом холдингу "Берег-Груп" Світлана Ткаченко додає, що ринок праці, як і економіка країни, переживає не найкращі часи. Тому важливим питанням зараз є не активний розвиток і зростання бізнесу, а ефективність його ведення. Розвиток можливий тільки в ключових напрямках діяльності, а основна робота проводиться над оптимізацією організаційних структур, бізнес-процесів і зниженням витрат на ведення бізнесу.
"У 2014 році ринок праці в Україні залишиться без змін. Продовжиться процес пошуку витрат, але якщо скорочувати буде вже нікуди, то необхідно буде переглядати своє ставлення до функцій і бізнес-процесів. Завдання HR змінюватиметься кардинально: від управління за цілями до управління за цінностями . Це складний процес, жодного року, але тільки так в поточних умовах можна буде сформувати єдині команди, здатні міняти бізнеси", - розповідає керуючий партнер консалтингового агентства" Jägger "Марина Насирова.
Cтарший консультант з рекрутингу компанії Brain Source International Ольга Марченко каже, що ситуація на ринку праці буде відображенням ситуації в економіці. "З одного боку, економічна ситуація в країні не дає особливих приводів для оптимізму. З іншого, 2014 є по суті "передвиборчим" роком, а значить, держава буде всіма силами утримувати економіку від потрясінь. Таким чином, для ринку праці можна чекати, що рік буде середнім, зразкове продовження 2013 року", - говорить вона.
За прогнозом Геннадія Писанка сплеск кількості вакансій очікується в лютому-березні у зв'язку з хвилею звільнень після Нового року, а також плануванням бюджетів і можливим (невеликим) розширенням штатів.
"Наступний сплеск чекає український ринок праці у вересні-листопаді, коли частина співробітників залишає робочі місця у зв'язку з невиправданими очікуваннями, а компанії намагаються покрити виділений на підбір персоналу бюджет, а також планують збільшення/скорочення штату в майбутньому", - вважає він .

Які галузі будуть розвиватися
Як і минулого, так і цього року гарну динаміку демонструватимуть аграрний сектор, ІТ-ринок і фармацевтика.
"Активного розвитку галузей в Україні не буде спостерігатися в 2014 році, винятком є тільки IT-галузь, а саме сфера IT-аутсорсингу. Це пов'язано з тим, що робота в даній сфері орієнтована в першу чергу на західний ринок. Інші галузі IT-сфери та економіки в цілому залишаться на колишньому рівні", - вважає Геннадій Писанко.
Також Марина Насирова прогнозує розвиток рітейлу та банківської сфери. "Остання буде шукати нові шляхи взаємодії зі своєю цільовою аудиторією. Мікрокредитування, швидкий спосіб отримання готівки, система бонусів і знижок - все, що цікаво звичайним людям, а це ціла ніша для підприємців та бізнесменів", - говорить вона.
Щодо ситуації на агроринку, зазначає Ольга Марченко, останні 2 роки він розвивався, з'являлися нові вакансії пов'язані з тим, що сільгоспкомпанії всерйоз задумалися про підвищення врожайності. Для цього вони намагалися залучати фахівців з досвідом роботи закордоном, де вже щосили використовуються нові технологіі.Однозначно є інтерес іноземних інвесторів до використання земельного ресурсу України, плюс деякі гравці ринку проходять процес злиття - це тягне певні коливання в попиті на персонал.
"Спокійно буде на фармринку і ринку FMCG, тут навряд чи будуть істотні скорочення, проте і зростання вакансій очікувати не варто (позиції відкриватимуться внаслідок ротації, і тільки деякі компанії будуть залучати новий персонал виходячи з потреб покриття більшої частини ринку). Невеликий спад можливий у будівництві, де деякі довгострокові проекти будуть заморожені до настання ясності з підсумками виборів, а значить, деякі фахівці можуть втратити роботу (або зменшення завантаження вплине на їхні заробітки). Для металургії прогнози швидше песимістичні - там несприятлива світова кон'юнктура", - розповідає експерт.
За словами рекрутера, з цікавістю очікується розвиток ситуації на енергетичному ринку, а конкретніше - у зв'язку з можливим впровадженням проектів з видобутку сланцевого газу на сході та заході України. Є фахівці на ринку, які чекають цих проектів, плануючи поборотися за цікаві позиції в них.
"Складно сказати, чого очікувати від авторинку, тому що багато чого буде залежати від законодавчого регулювання. Мито за ввезення іноземних авто не дає імпульсу розвитку вітчизняному виробнику, а от їх скасування може сприяти зростанню потреби в персоналі у дистриб'юторів", - говорить Ольга Марченко.

Зарплата
"У річні бюджети було закладене незначне зростання заробітних плат, але інша справа чи перейдуть вони на нові ставки, це поки під питанням. Загалом, зараз більше йдеться не про підвищення, а про збереження сьогоднішньої заробітної плати. Що ж до дефіцитних професій, звичайно, зростання оплати праці по них передбачається. У даному випадку попит перевищує пропозицію і це нормально", - вважає Марина Насирова.
Водночас Геннадій Писанко додає, що відбуватиметься точкове підвищення заробітних плат, тільки в деяких компаніях і не для всіх фахівців.
"У середньому ж заробітна плата зросте не більше ніж на 10%, що насилу дасть можливість покрити інфляцію. При цьому в 2014 році слід очікувати активного розвитку нематеріальної мотивації, враховуючи ситуацію на ринку праці, роботодавці будуть приділяти набагато більше уваги цій сфері, ніж в попередні роки", - підкреслює експерт.

ubr.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад