Економіка парадоксів: у промисловості – спад, витрати населення зростають
Cудячи з цифр, падіння сповільнюється: у грудні було 7,4% (рік до року), а окремі галузі – харчопром і легка промисловість – у січні і зовсім показали зростання.
Щодо областей, то погано теж було не всім. Найбільше постраждала індустріальна Україна, краще від інших справи у центральних і західних областей. Тоді як у Луганській і Донецькій областях падіння перетнуло 10%-ву межу, Львівський і Рівненський регіони «зросли» на 15,5% і 16,2% відповідно.
Чому? У перших зосереджені металургія, хімічна промисловість і машинобудування, що відчули падіння експорту найбільше. У других – аграрний сектор і суміжні галузі. А вони на хвилі високого попиту як в Україні, так і за кордоном почуваються досить упевнено – харчпром показав 9,5%-ве зростання.
Промисловість намацує дно
Але головне, що загалом по країні статистика опинилася не в такому глибокому мінусі, як у грудні. Тоді зниження склало 7,4% рік до року, в січні – 3,2%. Металурги і машинобудівники змогли уповільнити падіння у своїх галузях: перші пригальмували його з 12% у грудні до 9% у січні, другі – з 19% у грудні до 8% у січні. Нарешті, допоміг і тривалий цикл виробництва цукру. Завдяки ньому, каже головний економіст «Dragon Capital» Олена Бєлан, зростання в харчовій промисловості у січні помітно прискорилося.
Чи означає це, що падіння промвиробництва досягло свого дна?
Причини для оптимізму справді є. Деякі – чисто технічні. Приміром, після того, як у березні 2012 року остаточно зупинився Лисичанський НПЗ, увесь минулий рік нафтопереробка показувала падіння в 25-35%. Цього року вона повинна вийти в нуль – але не за рахунок відновлення виробництва, а просто тому, що більше не буде високої бази порівняння, каже керівник аналітичного департаменту ІФК «АРТ Капітал» Ігор Путилін. Якщо ж хоч один з тих нафтопереробних заводів (НПЗ), що простоюють зараз, відновить свою роботу, галузь нафтопереробки і зовсім покаже плюс, додає пані Бєлан.
Другий кандидат на відновлення – металургія, адже світові ціни на сталь нарешті пішли вгору. Хоча директор «CASE-Україна» Дмитро Боярчук попереджає: на лютий-березень на ресурсних ринках очікується зворотний тренд – не виключено, що ціни на метали знову почнуть знижуватися.
Тому зітхати з полегшенням керівництву країни поки рано. «У грудні в промисловості теж очікувалося мінімальне падіння або незначне зростання, – нагадує пан Боярчук. – Але виявилось, що Україна пережила вражаюче падіння. У січні очікувалося вже невелике зростання, але промисловість продовжила падати».
Щоб говорити про швидке завершення рецесії в економіці, треба, щоб хоч би 3-4 місяці звіти Держкомстату, принаймні, не погіршувалися, пояснює керівник аналітичного відділу «SР Advisors» Віталій Ваврищук. Він вважає, що за результатами 2013 року індекс промвиробництва знизиться на 2,2%. У «Dragon Capital» налаштовані оптимістично і чекають зростання в 2,5%.
Інерційні витрати
Тоді як виробництво падало, споживання українців зростало – на 14,1% рік до року. Це навіть більше, ніж результати січня 2012-го, коли про падіння в економіці ще навіть не йшлося (+13,8%). За словами пана Боярчука, зростання внутрішнього споживання забезпечили два чинники: з одного боку українці стали менше відкладати, з іншого – попит частково підтримується за рахунок торішнього зростання зарплат.
Частину цих коштів населення витратило на вітчизняні товари – в основному, продукти харчування, одяг і ліки. Але пан Боярчук вважає, що щонайменше половина зростання споживання припала на імпорт. Даних про торговий баланс у січні ще немає, але саме так відбувалося минулого року.
Таке поєднання – передвісник подальшого розширення дефіциту поточного рахунку. У січні, згідно з прогнозами експертів, імпорт товарів і послуг перевищить експорт приблизно на $500 млн.
Так щедро в січні українці витрачалися за інерцією, і скоро їх споживання скоротиться, упевнена пані Бєлан. Чому? Усі вільні кошти бюджету цього року йтимуть на обслуговування і погашення держборгу, а тому зростання витрат на соціальні виплати буде невеликим, зростання доходів громадян – та їх споживання – також сповільняться. Інвестори активними покупцями також навряд чи будуть – не той бізнес-клімат. У результаті з часом імпорт почне знижуватися, а торговий баланс – йти на поправку.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
4145
5728
Робота в Кам’янці-Подільському
376
336
156
109
114
105
39
15
35
14
76
46
45
34
63
34
42
50
23
25
60
60
35
21
77
100
30
16
38
23
67
83
19
10
17
16
17
10
53
30
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Хмельницькому та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 15221 грн.
за даними Статуправління Jobs.km.ua
- 9675 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Новини .ua
Як раніше святкували Різдво на Хмельниччині: спогади старожилів
24.12 Мешканці сіл Демківці та Біла, що на Чемеровеччині, розповідають про давні ...
Рецепти, яким сотні років: що на Поділлі подавали до різдвяного столу
24.12 Про гастрономічні різдвяні традиції розповіла дослідниця локальної кухні ...
Як працюватимуть медичні заклади Хмельницького у різдвяно-новорічні дні
24.12 Зміни торкнуться роботи двох медичних закладів.
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...